Lietuvoje

2012.12.04 12:19

Virš R. Žemaitaičio galvos – įtarimų debesys

Dar visai neseniai kandidatu į vidaus reikalų ministrus laikytas, o dabar į Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko postą pretenduojantis Remigijus Žemaitaitis gali likti it musę kandęs. Kelią šiam „tvarkiečiui“ pastoti pasiryžę parlamentarai tikina, kad jam nederėtų patikėti svarbių pareigų, rašo „Lietuvos žinios“.

Dar visai neseniai kandidatu į vidaus reikalų ministrus laikytas, o dabar į Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko postą pretenduojantis Remigijus Žemaitaitis gali likti it musę kandęs. Kelią šiam „tvarkiečiui“ pastoti pasiryžę parlamentarai tikina, kad jam nederėtų patikėti svarbių pareigų, rašo „Lietuvos žinios“.

Grupės „Už Lietuvą be korupcijos“ nariai, vos išgirdę apie R. Žemaitaičio kandidatavimą į vidaus reikalų ministrus, suskubo prezidentei Daliai Grybauskaitei parengti raštą, kuriame išreiškė savo abejones dėl jo tinkamumo eiti atsakingas pareigas. Parlamentarams užkliuvo R. Žemaitaičio veikla Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijoje. Jie priminė keturis korupcija galbūt paženklintus viešuosius pirkimus, per kuriuos vienu pirmųjų smuikų esą grojo „tvarkietis“. Tikėtina, kad būtent dėl šio rašto R. Žemaitaičio tolesnės karjeros galimybės sumenko.

Milijoniniai pirkimai

R. Žemaitaičio kritikai pirmiausia grįžta į 2008 metus, kai savivaldybės Viešųjų pirkimų komisija, svarstydama dumblo apdorojimo įrenginių statybą Vilniaus nuotekų valykloje, nusprendė su tuo susijusį viešąjį pirkimą nutraukti ir pereiti prie neskelbiamų derybų. Komisijoje buvo ir R. Žemaitaitis. Viešą konkursą tuomet teko nutraukti dėl atskleistų pažeidimų, tačiau derybos užbaigtos jų taip ir nelikvidavus. Be to, sutarta statybų kaina net 78 mln. litų viršijo Aplinkos projektų valdymo agentūros skirtą 105 mln. litų Europos Sąjungos lėšų sumą ir siekė beveik 184 mln. litų. Agentūra esą dar tais pačiais metais nurodė, kad užsakovas, savivaldybei pavaldi įmonė „Vilniaus vandenys“, neteisėtai pasirinko viešojo pirkimo būdą ir buvo padaryta daug kitų pažeidimų.

Seimo narių grupė pažymi, kad 2008 metais ta pati komisija, kuriai esą pirmininkavo R. Žemaitaitis (pats jis tai neigia - aut.), viešo konkurso dėl Balsių mokyklos statybos nugalėtoju pasirinko 20 mln. litų brangesnį nei konkurentų pasiūlytą projektą. Tokį sprendimą esą lėmė konkurso sąlygose įrašyti prabangos reikalavimai.

Parlamentarų žiniomis, „tvarkiečio“ pirmininkaujama (R.Žemaitaitis tai taip pat neigia) komisija, nustatydama Vilniaus miesto vakarinio aplinkkelio tiesimo sąlygas, įtvirtino ir sąlygą „būti sėkmingai pastačius 87 mln. litų vertės objektą“. Ją išpildyti esą buvo pajėgi tik įmonė „Panevėžio keliai“. Tad konkursas esą buvo nutrauktas eliminavus visas šios sąlygas neatitinkančias, nors mažesnę kainą siūliusias bendroves.

Parlamentarų raštas baigiamas Nacionalinio stadiono statybų detalėmis. Primenama, kad statyboms 2008 metais gautos privatizavimo fondo lėšos (60,5 mln. litų) buvo naudojamos nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų, neteisėtai ir neracionaliai. Tai 2009 metais nustatė Valstybės kontrolė. Tais pačiais metais Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad sutartis dėl Nacionalinio stadiono statybų buvo pasirašyta neteisėtai ir yra niekinė.

Laužta iš piršto?

R. Žemaitaitis jam mestus kaltinimus vadina laužtais iš piršto ir teigia kartą jau svarstęs galimybę kreiptis į teismą dėl šmeižto. „Jeigu pažiūrėtumėte į posėdžių protokolus, matytumėte, kokios pozicijos kiekvienu atveju laikėmės. Kol buvau komisijos narys, viešųjų pirkimų buvo įvykdyta apie 200 ir nė viename jų nebuvo rasta pažeidimų. Tai daug ką pasako“, – LŽ pažymėjo jis.

Realiausiu kandidatu į Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko postą įvardijamas „tvarkietis“tikino, kad jam būnant minėtosios komisijos nariu viešas konkursas dėl Balsių mokyklos neįvyko. „Komisijai tikrai nevadovavau. Šis konkursas pratęstas į mero postą atėjus konservatoriui Viliui Navickui“, – sakė R. Žemaitaitis.

Kalbėdamas apie Vilniaus vakarinio aplinkkelio tiesimo konkursą, parlamentaras tikino, kad prieš tai visus aplinkkelių darbus laimėdavusi konservatoriams artima bendrovė, kuri per minėtą konkursą nepateikė daug reikalingų duomenų. Tad jį ir buvo pasiūlyta nutraukti. Vis dėlto, V. Navickui tapus meru, konkursas buvo tęsiamas ir sudaromos sutartys.

Dėl dumblo apdorojimo įrenginių statybos esą buvę daugiausia ikiteisminių tyrimų. Tačiau viešuosius pirkimus dėl šių įrenginių skelbė ne savivaldybė, o bendrovė „Vilniaus vandenys“. Merijos atstovai neva tik tvarkė teisinius dokumentus.

„Dėl Nacionalinio stadiono statybų buvo kilę įtarimų, kad galbūt neskaidriai vykdomi viešieji pirkimai. Įtarimus organizavo konservatorių atstovai, kurie rėmė kitą statybinę įmonę ir mėgino padaryti didelį šou. Kaip žinote, investuotojai laimėjo bylą. Savivaldybė privalėjo sumokėti. O Viešųjų pirkimų tarnyba buvo išdavusi pažymą, kad tęsti darbus gali įmonė, kuri pirma pradėjo statyti. Su tuo nesutiko konservatoriai, todėl ir ėmė esą ginti viešąjį interesą“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Rankų nenuleis

Parlamentarų grupės „Už Lietuvą be korupcijos“ pirmininkė Agnė Bilotaitė toliau laikosi savo pozicijos R.  Žemaitaičio atžvilgiu. Kokių veiksmų prieš jį bus imamasi, žadama apsispręsti šiandien. „Sprendimas siūlyti Ekonomikos komiteto pirmininku žmogų, kurio praeitis kelia tiek abejonių, tikrai atrodo keistai. Ypač žinant, kad šis komitetas atlieka parlamentinę kontrolę ir sprendžia klausimus, susijusius su viešaisiais pirkimais“, – LŽ sakė konservatorė.

 A. Bilotaitė darė prielaidą, kad tokiu būdu siekiama viešuosius pirkimus „padaryti mažiau kontroliuojamus“.

„Greičiausiai mūsų politiniai standartai Lietuvoje yra nukritę ir politiko reputacija neturi reikšmės einant svarbias pareigas“, – pareiškė ji.