Lietuvoje

2015.02.12 21:38

„Darbiečių“ bylos prokuroras: laiko tempimas psichologiškai slegia

Trijų Darbo partijos (DP) narių teisinės neliečiamybės klausimą nagrinėjančiai specialiai Seimo komisijai Generalinės prokuratūros (GP) atstovai aiškinasi, kodėl DP „juodosios buhalterijos“ byla trunka taip ilgai – beveik ketverius metus. 

Trijų Darbo partijos (DP) narių teisinės neliečiamybės klausimą nagrinėjančiai specialiai Seimo komisijai Generalinės prokuratūros (GP) atstovai aiškinasi, kodėl DP „juodosios buhalterijos“ byla trunka taip ilgai – beveik ketverius metus.

Prokuroras nepatenkintas

GP atstovas, prokuroras Saulius Verseckas, komisijos nariams pateikė netgi specialią nusikaltimo schemą ir aiškina, kad iš vienos pusės byla yra paprasta: tiesiog „elementari dvigubos buhalterijos situacija“.

Kita vertus, jis pripažįsta, kad byla pirmosios instancijos teisme nagrinėjama jau ketverius metus, o ši situacija – nenormali.

„Iš tiesų, mes turime unikalų atvejį, byla pirmoje instancijoje daugiau nei 4 metai, o kur dar apeliacija ir kasacija. Tai nėra normali situacija ir aš kaip prokuroras esu nepatenkintas tuo, nes tai ir psichologiškai slegia. Tas tempimas laiko“, – Seimo nariams pripažino S. Verseckas.

Jis aiškino, kad pagrindinės priežastys, nulėmusios tokį ilgą  bylos nagrinėjimą – teisinės neliečiamybės klausimai. Teisinė neliečiamybė V. Uspaskichui ir V. Gapšiui naikinta ne kartą, o tai – užtrunka. Be to, šioje byloje teko laukti ir Konstitucinio Teismo išaiškinimo.

Anot prokuroro, pats ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo atliktas per optimalų laiką – mažiau nei per dvejus metus. Jis priminė, kad DP baudžiamąją bylą sudaro veik 150 tomų medžiagos.

Spaudimo nebuvo

S. Verseckas sako, kad DP byla nėra vien dėl „juodosios bukalterijos“. „Tai politinės korupcijos byla ir tai svarbu suvokti. Svarbu suvokti bylos reikšmę valstybei, teisinei sistemai. Tai – ne mokėjimas vokeliuose. Aš bylą suvokiu kaip politinės korupcijos bylą dėl neteisėtos politinės partijos finansavimo. Taigi tai ne tik buhalterinės apskaitos įstatymo pažeidimai, bet, visų pirma, politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pažeidimai“, – pažymėjo prokuroras.

Laikinai teisingumo ministro pareigas einantis Liberalų Sąjūdžio atstovas Remigijus Šimašius teiravosi, ar valstybinį kaltinimą DP byloje palaikanti S. Verseckas nėra sulaukęs V. Uspaskicho partijos spaudimo. Į šį klausimą S. Verseckas atsakė neigiamai.

„Pakankamai seniai dirbu prokuratūroje, turiu bjaurų, bet aštrų charakterį, net vadovybei sudėtinga su manimi susitarti. Savo nuomonę grindžiu argumentais. DP elgesio spaudimu nepavadinčiau. Jie tiesiog dalyvaujasi baudžiamuoju procesu: teikia prašymus, reiškia nušalinimus. Tai nėra spaudimas. Prokuroras supranta, kad jis gali būti nušalinamas. Gal per žiniasklaidą koneveikiamas. Aš stengiuosi atsiriboti nuo viso to poveikio ir nereaguoti“, – Seimo komisijos nariams dėstė S. Verseckas.

Specialiosios Seimo komisijos posėdį stebi ir pats DP lyderis Viktoras Uspaskichas. Jis nėra šios komisijos narys. Laiką jis leidžia prie savo kompiuterio.