Lietuvoje

2012.12.04 18:13

Mažųjų miestų sumažėjo tris kartus

Skirmantas Pabedinskas, LRT TV naujienų tarnyba2012.12.04 18:13

Lietuvoje mažojo miesto statusą turinčių miestų dabar yra beveik perpus mažiau nei prieš porą dešimtmečių. Tai lėmė ne tik išnykusi pramonė, bet ir mažėjantis gyventojų skaičius.

Lietuvoje mažojo miesto statusą turinčių miestų dabar yra beveik perpus mažiau nei prieš porą dešimtmečių. Tai lėmė ne tik išnykusi pramonė, bet ir mažėjantis gyventojų skaičius.  

Kadaise šiaurės Lietuvoje esantį Šeduvos miestą garsino ne tik malūnas, bet ir siuvimo fabrikas, gamybos įmonių kombinatas, prie geležinkelio prekiauta grūdais, gyvuliais.

„Žmonės sustodavo, apsipirkdavo, pailsėdavo, buvo toks didelis judėjimas, o dabar, kada aplinkkelis viską nutraukė, jau šito pas mus nebėra. Mes jaučiame truputį melancholiją“, – pasakoja Šeduvos miesto seniūnas Kostas Dočkus.

Nutiesus aplinkkelį, daugelis aplenkia Šeduvą. Tačiau, pasak seniūno, tris tūkstančius gyventojų turintis miestelis nenori atsilikti nuo didesnių miestų ir europinėmis bei valstybės lėšomis tvarko ne tik infrastruktūrą.

„Sutvarkyti kultūros namai, amatų centras – už kelių savaičių bus atidarymas. Dabar norime susitvarkyti užvažiuojamuosius namus, kurie statyti dar caro laikais. Kažkada čia paštas būdavo, keisdavo arklius, kai žmonės keliavo iš Vilniaus į Klaipėdą, Rygą, o dabar mes norime pritaikyti jį kultūrai“, – teigia K. Dočkus.

Kitame Lietuvos krašte – Ignalinos rajone – esančiame Dūkštui miesto statusas suteiktas beveik prieš šešiasdešimt metų. Jis ypač buvo atgijęs statant Ignalinos atominę elektrinę. Vėliau trūkstant darbo, gyventojai Dūkštą paliko. Dabar jis vėl atgyja – rekonstruojamas miesto centras, sutvarkyti kultūros namai, įrengiami sporto aikštynai, valymo įrenginiai.

„Nors problemų turime aibes, viena iš jų – apleisti gyvenamieji namai. Mums arba neišeina [jų savininkų], surasti arba susitarti, kad tuos savo būstus susitvarkytų“, – sako Dūkšto miesto seniūnas Vytautas Kazėnas.

Vienam seniausių šalies miestų – Ramygalai – šis statusas, kaip ir Žagarei, Daugams, Pagėgiams, suteiktas dar XIII amžiuje. Ramygaloje, neseniai siekusioje tapti atskira savivaldybe, veikia net vienuolika institucijų, tačiau trūksta investicijų.

Prieš dvidešimt metų dėl kaimui teikiamų lengvatų ir mažesnių žemės mokesčių, vienuolika mažųjų miestų šio statuso atsisakė.

Populiariausi

COVID-19 testas mobiliame punkte

Lietuvoje

2021.04.21 11:32

Vyriausybės planuose – vis daugiau pradinukų teks tirtis kaupinių metodu, bet nebereikėtų testuotis tėvams

numatoma trumpinti „gerųjų“ savivaldybių sąrašą
Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5