Lietuvoje

2015.09.08 13:45

EK: Europos šalys turi ištirti įtarimus dėl CŽV kalėjimų

BNS2015.09.08 13:45

Lietuva ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys turi atlikti nepriklausomus tyrimus dėl spėjimų, kad jose veikė slapti Jungtinių Valstijų sulaikymo centrai įtariamiesiems terorizmu tardyti, teigia Europos Komisija.

Lietuva ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys turi atlikti nepriklausomus tyrimus dėl spėjimų, kad jose veikė slapti Jungtinių Valstijų sulaikymo centrai įtariamiesiems terorizmu tardyti, teigia Europos Komisija.

Anot Briuselio, šie klausimai nepatenka į ES kompetenciją, bet yra susiję su atskirų šalių įsipareigojimais, numatytais Europos žmogaus teisių konvencijoje.

„Kalbant apie įtarimus ES valstybėms narėms, Komisija nuo pat pradžių prieš kelerius metus nuosekliai pabrėždavo, kad visų atitinkamų valstybių narių atsakomybė yra atlikti nepriklausomus ir nešališkus tyrimus, siekiant nustatyti faktus. Šie klausimai yra už ES kompetencijos ribų, tačiau jie yra susiję su valstybių narių įsipareigojimais pagal Europos žmogaus teisių konvenciją“, – BNS teigė už teisingumo klausimus atsakinga EK atstovė spaudai Melanie Voin.

Jungtinių Valstijų Senatas prieš savaitę paskelbė ataskaitą, kurioje aprašomi JAV Centrinės žvalgybos valdybos vykdyti įtariamų džihadistų judėjimo „al Qaeda“ narių tardymai, naudojant kankinimus.

Informacija apie konkrečias valstybes, kuriose buvo įrengti slapti centrai, ataskaitoje paslėpta. Žmogaus teisių gynėjai sako, kad Antaviliuose, netoli Vilniaus, 2005–2006 metais turbūt veikė „violetiniu“ dokumente vadinamas centras. Įtariama, kad kiti centrai veikė Lenkijoje, Rumunijoje, Tailande ir Afganistane.

Ataskaitoje apie „violetinį centrą“ minimi milijonai dolerių, skirti „dėkingumui“ parodyti, ir užsimenama, kad neįvardijamas aukštas šalies pareigūnas apie centro veiklą žinojo ne viską. Anot dokumento, centras buvo uždarytas, kai valstybė atsisakė suteikti medicinos pagalbą centre kalintam Saudo Arabijos piliečiui Mustafa Ahmadui al Hawsawiui.

Tyrimą atliekantys Lietuvos prokurorai žada kreiptis į JAV dėl leidimo susipažinti su pilna necenzūruota JAV Senato ataskaita.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt