Lietuvoje

2012.12.02 20:48

Bendras Lietuvos ir Latvijos projektas atsidūrė aklavietėje?

Radviliškio parke esančiame pastate jau turėjo būti atidarytas Latvijos kultūros centras, tačiau namas išdaužytais langais iki šiol šiurpina praeivius.

Radviliškio parke esančiame pastate jau turėjo būti atidarytas Latvijos kultūros centras, tačiau namas išdaužytais langais iki šiol šiurpina praeivius.

Bendras Lietuvos ir Latvijos kultūrinio bendradarbiavimo projektas atsidūrė aklavietėje, nes lietuviai nesugebėjo teisėtai įvykdyti visų reikiamų procedūrų. Mažame Latvijos miestelyje lietuvių kultūros centras jau veikia, o Radviliškyje pastatas tebestovi išdaužytais langais. Jo statytojams pareigūnai pareiškė įtarimus piktnaudžiavus.

Projektas Radviliškyje įstrigo pernai rudenį, sulaikius keletą asmenų, įtarus juo pasisavinus europines lėšas. Tarp jų – ir savivaldybės, kultūros centro vadovai, tarybos nariai bei rekonstravusios pastatą statybos bendrovės vadovai. Pareigūnams sustabdžius darbus, projektas įstrigo.

„Jie atsikalbinėja, motyvuodami tuo, kad visi pinigai, kurie buvo skirti (virš 300 tūkst. litų) yra įsisavinti ir, norint baigti darbus, savivaldybė turėtų skirti papildomų lėšų. Tačiau, pagal viešuosius pirkimus, to daryti negalime, kadangi buvome įsipareigoję tokia suma, o statybą perėmė kiti akcininkai, todėl šiandien atsidūrėme aklavietėje“, – kalbėjo Radviliškio rajono vicemeras Kazimieras Augulis.

Pasak vicemero, projektas turėjo būti baigtas lapkričio pirmąją – esą europinės lėšos beveik panaudotos, liko 70 tūkst. litų, kurie numatyti apdailai. Vicemeras tikisi, kad iki Naujųjų suspės ir statybininkus į teismą paduoti, ir naują konkursą paskelbti. Tada savivaldybei esą nereikės centro rekonstrukcijos baigti savo lėšomis.

Tuo tarpu mažame pasienio Vecsaulės miestelyje pagal tą patį projektą jau atidarytas lietuvių kultūros centras. Pasak vietos valdžios atstovų, buvusiam grūdų sandėliui paversti moderniu centru turėta tik 40 procentų projekto lėšų, tačiau suspėta laiku.

„Vyks lietuviškos parodos, du dideli renginiai per metus, o kasdien vyks mažesni. Svarstome mokyti kalbos, gal atsiras savų žmonių, norinčių pamokyti – juk mes netoli pasienio“, – planus atskleidė Bauskės rajono Vecsaulės miestelio valdytoja Laimdota Kolberga.

Miestelis neturėjo kultūros centro, todėl šis projektas padės ne tik čia gyvenantiems dviems šimtams lietuvių, bet ir latviai turės kur rinktis.

Pasak Bauskės rajono vadovo, Lietuva gavo 60, o latviai tik 40 proc. projekto lėšų. Tad jis tik diplomatiškai stebisi, kaip radviliškiečiams laiku nepavyko projekto baigti.

„Mums irgi kilo problemų su statybininkais, bet susitvarkėme, kad spėtume atidaryti nepriklausomybės dieną. Sunku įvertinti , kokių problemų turėjo lietuviai“, – stebėjosi Bauskės rajono tarybos pirmininkas Valdis Veips.

Bauskės rajono vadovas viliasi pavasarį vykti į latvių kultūros centro atidarymą Radviliškyje, esą tą jam pažadėjo Radviliškio rajono vadovai.