Lietuvoje

2012.12.01 14:30

Seimo komitetuose pluša visų galų meistrai

Tekintojas Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK), filologė Biudžeto ir finansų (BFK) ar žurnalistas Ekonomikos komitete (EK) – tai tik keletas pavyzdžių, kad išsilavinimas ir darbo patirtis parlamente pravers ne visiems. 

Tekintojas Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK), filologė Biudžeto ir finansų (BFK) ar žurnalistas Ekonomikos komitete (EK) – tai tik keletas pavyzdžių, kad išsilavinimas ir darbo patirtis parlamente pravers ne visiems.

Žvelgiant į sudarytus specifinių žinių reikalaujančius Seimo AAK, BFK, EK, Audito (AK), Teisės ir teisėtvarkos (TTK), Švietimo, mokslo ir kultūros (ŠMKK), Socialinių reikalų ir darbo (SRDK), Sveikatos reikalų komitetus (SRK) akivaizdu, kad vietas juose išsidalijusiems parlamentarams dar teks įrodyti, kad jie tikrai geba susidoroti su naujomis ir kiek neįprastomis pareigomis.

Tuo metu patys Seimo nariai ragina jų iš anksto „nenurašyti“, bet palūkėti bent metus ir tik tada vertinti, kaip jiems sekasi eiti savo pareigas.

Marga profesijų puokštė

Seimo AAK vadovu paskirtas buvęs ilgametis parlamento Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas turi profesinį techninį išsilavinimą, prieš pradėdamas politinę karjerą dirbo tekintoju. Jam komitete talkins žurnalistas, Žaliosios politikos instituto prezidentas Linas Balsys, politikos mokslus baigusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė Agnė Bilotaitė, archeologas, o vėliau politologu tapęs Socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Arūnas Dudėnas, taip pat architektas ir realiausias kandidatas į aplinkos ministrus partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) vicepirmininkas Valentinas Mazuronis.

Be jų, vietą Seimo AAK užsitikrino inžinierius mechanikas socialdemokratas Gintautas Mikolaitis, kuris savo biografijoje nurodo esąs žemės ūkio produkcijos gamybos ir perdirbimo srities specialistas. Taip pat ekonomistas pagal išsilavinimą ir darbo patirtį – Darbo partijos (DP) atstovas Darius Ulickas.

Bene artimiausias sąsajas su aplinkosauga šiame komitete turi inžinieriaus geologo išsilavinimą ir ilgametę šio darbo patirtį įgijęs DP atstovas Raimundas Paliukas, buvusi Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė, architektė-restauratorė „Drąsos kelio“ (DK) atstovė Aurelija Stancikienė ir biofizikas konservatorius Paulius Saudargas.

„Jau anksčiau esu trejus metus dirbęs šiame komitete, tad spėjau susipažinti su sistema. Turiu sukaupęs didžiulę patirtį kaip politikas. Todėl palaukite bent metus, o paskui vertinkite, sugebu ar ne“, – apie naująjį amplua LŽ sakė naujasis komiteto pirmininkas A. Salamakinas.

Audituos politologas

Ketverius metus Seimo AK vadovavusią auditorę „darbietę“ Loretą Graužinienę šiame poste pakeitė „tvarkietė“ Jolita Vaickienė, turinti ekonomistės išsilavinimą. Konservatoriams komitete atstovaus paminklosaugininkas Naglis Puteikis ir inžinieriaus elektromechaniko bei viešojo administravimo diplomą turintis, patirties draudimo bendrovėje sukaupęs laikinasis socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Jo kolegą penkioliktoje Vyriausybėje politologo išsilavinimą turintį Eligijų Masiulį delegavo Liberalų sąjūdis (LS).

Socialdemokratų atstovai komitete – inžinierius mechanikas, buvęs bankininkas, vienos įmonės komercijos direktoriaus pareigas ėjęs Vytautas Saulis ir ekonomistas pagal išsilavinimą Algirdas Sysas. DP atstovaus teisininkė Zita Žvikienė, dirbusi Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI).

Švietimu rūpinsis ir gydytojas

Seimo ŠMKK nariai pirmininke išsirinko „darbietę“ edukologę, ilgametę mokymo įstaigų direktorę Audronę Pitrėnienę. Ją pavaduos ekonomistas, pedagogas konservatorius Edvardas Žakaris. Jo frakcijai taip pat atstovaus gydytojas Arimantas Dumčius, solistas Vytautas Juozapaitis ir praėjusios kadencijos komiteto pirmininkas pedagogas Valentinas Stundys.

Pasirūpinti švietimu, mokslu ir kultūra DP delegavo ekonomistę Virginiją Baltraitienę. „Partija mane pasiūlė į švietimo ir mokslo ministro postą, tad su šiuo komitetu teks dirbti glaudžiai, o dirbti kitame komitete laiko nebeliktų“, – LŽ sakė „darbietė“.

Liberalams komitete atstovaus teisininkas, buvęs švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, socialdemokratams – pedagogė Orinta Leiputė ir filologė Marija Aušrinė Pavilionienė, LLRA – pedagogė Larisa Dmitrijeva ir Jaroslavas Narkevičius, o „drąsiečiams“ – inžinierius technologas, buvęs dėstytojas Algirdas Vaclovas Patackas. Šiam komitetui priklausanti vienintelė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų atstovė Seime Rima Baškienė turi inžinieriaus technologo diplomą ir ekonomistės darbo patirties.

Ekonomika – inžinieriams

Be į Seimo EK išrinktų ekonomistų „darbiečių“ Kęstučio Daukšio, turinčio ir rinkodaros specialisto diplomą, Artūro Skardžiaus, dirbusio inžinieriumi, taip pat ekonomikos mokslus Rusijoje baigusio verslininko Viktoro Uspaskicho, darbuosis nemažai inžinierių ir kitų profesijų atstovų.

Štai „darbietis“ Sergejus Dmitrijevas turi pedagogo išsilavinimą, bet jis studijavo ir Maskvos aukštojoje verslo mokykloje. Liberalas Remigijus Šimašius pagal išsilavinimą – teisininkas, vadovavęs Lietuvos laisvosios rinkos institutui. Konservatorių frakcijos atstovas Rokas Žilinskas 18 metų dirbo žurnalistu, o jo kolega buvęs ūkio ministras Dainius Kreivys turi radijo inžinieriaus specialybę, taip pat baigė verslo administravimo studijų programą. Su LLRA į Seimą patekęs Zbignevas Jedinskis – ilgametis inžinierius. Tos pačios specialybės atstovai komitete yra ir socialdemokratai Arvydas Mockus, Rimantas Sinkevičius ir inžinierė technologė bei anglų kalbos filologė Birutė Vėsaitė.

Gryniausias komitetas

Tačiau visi devyni Seimo TTK nariai yra ragavę teisės mokslų, išimtimi galima vadinti tik muzikę konservatorę Viliją Aleknaitę-Abramikienę. Vis dėlto ir ji buvo pradėjusi studijuoti Mykolo Romerio universitete. Juozas Bernatonis (LSDP), Vitalijus Gailius (LS), Vytautas Gapšys (DP), Remigijus Žemaitaitis (TT), Gediminas Jakavonis (DP), Julius Sabatauskas (LSDP), Stasys Šedbaras (TS-LKD) ir Neringa Venckienė (DK) turi teisininko išsilavinimą ir juridinio darbo patirties.

„Man teko rinktis iš keleto skirtingų variantų. TTK esu dirbusi anksčiau. Teisė – man artima sritis, ją yra tekę studijuoti, bet dėl užimtumo Seime negalėjau baigti studijų“, – LŽ aiškino V. Aleknaitė-Abramikienė.

SRDK – buvęs kunigas ir žurnalistas

Socialinius reikalus kuruojantis SRDK pirmininke išsirinko socialdemokratę inžinierę Kristiną Miškinienę, kurį laiką dirbusią Druskininkų „Sodros“ valdyboje. Jai talkins partijos kolegė muzikos edukologė, buvusi Kauno rajono socialinių paslaugų centro direktorė Raminta Popovienė, socialinių mokslų daktarė Giedrė Purvaneckienė. DP delegavo auditorę, ekonomistę ir realiausią socialinės apsaugos ir darbo ministrę L.Graužinienę bei buvusį ministrą ekonomistą Mečislovą Zasčiurinską. Net du atstovus į komitetą skyrė „Drąsos kelias“ – kunigą altaristą Joną Varkalą ir žurnalistą Vytautą Antaną Matulevičių. LLRA atstovaus pedagogas Juzefas Kvietkovskis, o konservatoriams – chemikas ir buvęs šio komiteto vadovas Jonas Rimantas Dagys bei kultūros istorikas Liutauras Kazlavickas.

Gydytojų – mažiau kaip pusė

Tuo metu Seimo SRK pirmininke išrinkta režisierės ir viešojo administravimo išsilavinimą turinti, ne pirmus metus šiame komitete dirbanti „darbietė“ Dangutė Mikutienė. Be jos, DP į komitetą delegavo prekybininkę Viliją Filipovičienę. TS-LKD frakcijai komitete atstovaus buvęs jo pirmininkas medikas Antanas Matulas, taip pat gydytojo specialybę turintys Vida Marija Čigriejienė ir Kazimieras Kuzminskas. Socialdemokratų atstovai – informologas ir komunikacijos specialistas Juras Požela bei gydytojo higienisto-epidemiologo diplomą turinti Alma Monkauskaitė. „Tvarkiečiai“ į komitetą delegavo autotechniką Kęstą Komskį, o LLRA – žurnalistę Iriną Rozovą.

„Sveikatos sritis mane visada domino. Dirbdamas savivaldybėje daugiausia kuravau socialinius reikalus ir, manau, sveika pakeisti kuruojamą sritį. Tai mano asmeninis pageidavimas“, – LŽ teigė Seimo naujokas socialdemokratas J. Požela.

Biudžetas atiduotas energetikams inžinieriams

Už biudžeto ir finansų reikalus atsakingam BFK vadovaus Socialdemokratų partijos atstovas, ekonomistas, buvęs aplinkos ministras Bronius Bradauskas. Jo partijos kolega Antanas Nesteckis yra baigęs vadybos ir verslo administravimo studijas bei ilgus metus dirbęs VMI. „Darbiečiams“ komitete atstovaus inžinierius statybininkas Petras Narkevičius, inžinierius energetikas Raimundas Markauskas ir vadybos studijas aukštojoje mokykloje krimtusi Vitalija Vonžutaitė.

Su konservatorių vėliava į komitetą pateko medikė, buvusi parlamento vadovė Irena Degutienė, inžinierius elektrikas Rytas Kupčinskas ir fizikas Jurgis Razma. LS ir DK delegavo ekonomikos profesorius Kęstutį Glavecką ir Povilą Gylį, TT – ekonomistą Kęstutį Bartkevičių, o LLRA – filologę, pedagogę ir viešojo administravimo specialistę Ritą Tamašunienę. Savarankiškai į Seimą patekęs Andrius Palionis yra baigęs buhalterinės apskaitos ir audito studijas.