Lietuvoje

2019.03.13 11:21

Širinskienė komisijos posėdyje nesulaukė ir Landsbergio: įžvelgė tendencingus veiksmus

ELTA 2019.03.13 11:21

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui atsisakius dalyvauti „valstietės“ Agnės Širinskienės vadovaujamos Seimo laikinosios tyrimo komisijos posėdyje, trečiadienį planuotas šios komisijos posėdis atšauktas.

„Mes matome tokią tendenciją, kad jie praneša praktiškai paskutinę minutę, kada jau negali pakviesti kitų asmenų liudyti. Todėl turėjome atšaukti posėdį, nes ponia Austėja Landsbergienė pranešė, likus kelioms minutėms iki jos apklausos, Gabrielius Landsbergis - vakar po pietų“, - trečiadienį Eltai sakė tyrimo komisijos pirmininkė Agnė Širinskienė. 

Ji apgailestavo, kad nebendradarbiaujama su tyrimo komisija. „Iš tikrųjų Landsbergiai, su jais siejamos įmonės visiškai nebendradarbiauja, nes mes nuolat gauname atsakymus, kad jie nei dokumentų, nei paaiškinimų nepateiks“, - sakė A. Širinskienė. 

Praėjusią savaitę tyrimo komisijoje nepasirodė kviesta G. Landsbergio sutuoktinė Karalienės Mortos mokyklos direktorė Austėja Landsbergienė. 

Jai neatvykus į galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tiriančios laikinosios tyrimo komisijos posėdį, buvo pakviestas Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis. Komisija buvo nutarusi nebeklausinėti jo apie žmonos verslą, o pasidomėti kreipimusi į Konstitucinį Teismą dėl pensijų fondų. 

Tačiau konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis atsisakė dalyvauti trečiadienį planuotame tyrimo komisijos posėdyje. 

„Informuoju, kad rytojaus komisijos posėdyje dalyvauti negalėsiu. Svarstydamas dėl galimybės ateityje dalyvauti komisijos posėdyje ir atsakyti į Jums rūpimus klausimus, prašau Jūsų raštu pateikti man klausimus, į kuriuos komisija pageidauja gauti atsakymus, bei argumentuotai atsakyti į išdėstytas pagrįstas abejones dėl Jūsų veiklos teisėtumo, nes nenorėčiau savo dalyvavimu prisidėti prie abejotinos ir galimai neteisėtos Jūsų veiklos ir iš to išplaukiančių teisės pažeidimų“, - pažymėjo G. Landsbergis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas taip pat kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, atkreipdamas dėmesį, kad nedemokratiškai panaudojant parlamentines komisijas jų veikla prieš opozicinių partijų politikus nukreipiama vykstant savivaldybių tarybų, Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų kampanijoms. 

G. Landsbergis pažymi, kad A. Širinskienės komisija nesilaiko Konstitucijoje įtvirtintų teisių, piktnaudžiauja Seimo suteiktais įgaliojimais, tampa politinio spaudimo ir nesąžiningos konkurencijos įrankiu, nukreiptu prieš politinius oponentus. Tokiu būdu, pasak jo, pažeidinėjami teisės aktų reikalavimai bei diskredituojamas visas Seimas, kaip demokratinė institucija.

Antradienį Seimas ėmėsi Administracinių nusižengimų kodekso pataisų, numatančių atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą. Jos sulaukė pritarimo po pateikimo, už jas balsavo 46 Seimo nariai, prieš buvo 12, susilaikė 29 parlamentarai. Jas toliau planuojama svarstyti Seime gegužės viduryje.

Tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė Eltai sakė mananti, kad Seimui jas pavyks apsvarstyti anksčiau.

Tyrimo komisija, kurioje yra 12 įvairioms frakcijoms atstovaujančių Seimo narių, dirbs iki 2019 m. gegužės 1 d.