Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Generalinė prokuratūra kreipsis į JAV dėl CŽV kalėjimų

ELTA, BNS2015.09.08 13:45

Žiniasklaidai paviešinus, kad cenzūruotoje JAV Senato ataskaitoje minima slapta „violetinė skylė“ iš tiesų yra Lietuvoje veikęs CŽV kalėjimas, Generalinė prokuratūra dar kartą kreipsis į Jungtines Valstijas dėl papildomos informacijos. Tai per spaudos konferenciją trečiadienį patvirtino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis.

Žiniasklaidai paviešinus, kad cenzūruotoje JAV Senato ataskaitoje minima slapta „violetinė skylė“ iš tiesų yra Lietuvoje veikęs CŽV kalėjimas, Generalinė prokuratūra dar kartą kreipsis į Jungtines Valstijas dėl papildomos informacijos. Tai per spaudos konferenciją trečiadienį patvirtino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis.

Vyriausiasis prokuroras teigė, kad kartą į JAV su teisinės pagalbos prašymu jau buvo kreiptasi, bet JAV prašomos informacijos nesuteikė. Prokuroras taip pat pažymėjo, kad žiniasklaidoje išplatintos informacijos įrodymais laikyti negalima.

„Tai, kas buvo paviešinta vakar (gruodžio 9 d. – ELTA) žiniasklaidoje, ta informacija mums yra svarbi, reikšminga, bet, ko gero, patys puikiai esate susipažinę, informacija yra nuasmeninta, ji yra pateikta tik žiniasklaidos priemonės, ir tokios informacijos pateikimas tokiomis priemonėmis ir tokia forma mums nesudaro prielaidų laikyti tokios informacijos įrodymais baudžiamojoje byloje“, – sakė I. Mikelionis.

Pasak vyriausiojo prokuroro, bus svarstoma iš JAV prašyti pilnos ir nenuasmenintos ataskaitos.

„Mes, ko gero, prašysime viso to, kas svarbu tyrimui. Be jokios abejonės, mes prašysime, kad būtų pateikta ataskaita. Ta, kuri buvo išplatinta viešojoje erdvėje, yra nuasmeninta, iš šios ataskaitos būtų pakankamai sunku spręsti, apie kokią valstybę yra kalbama. Būtų įdomu gauti nenuasmenintą ataskaitą, ir, ko gero, svarstysime, ar nevertėtų prašyti ne sutrumpintos ataskaitos formos, o tiesiog visos ataskaitos. Be jokios abejonės, dar kils klausimas dėl kitos informacijos ateityje“, – sakė I. Mikelionis.

Antradienį paskelbtoje cenzūruotoje JAV Senato ataskaitoje minima slapta „violetinė skylė“ iš tiesų yra Lietuvoje veikęs CŽV kalėjimas, antradienį rašė„The Washington Post“. Lietuva 2010 metais pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl nelegalių sulaikymų ir CŽV kalinių pervežimo Lietuvoje nuo 2004 iki 2005 metų, bet po metų tyrimą nutraukė.

Šių metų vasarį Vilniaus apygardos teismui įpareigojus buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per sieną, kuriame tiriama, kiek pagrįsti spėjimai, kad esą Lietuvoje įkurtame slaptame centre 2004–2006 metais galėjo būti kalinamas Saudo Arabijos pilietis Mustafa Ahmedas al-Hawsawi.

Tyrimas šiuo metu yra atliekamas. Sprendimas galutinis šioje byloje nėra priimtas. Dabartiniame etape tyrimą atliekantis prokuroras nemato pakankamo pagrindo M. A. al-Hawsawi pripažinti nukentėjusiuoju byloje.

„Šiandien šis asmuo, kurį jūs minėjote, Lietuvos teisėsaugai yra nepasiekiamas. Mes neturime objektyvių duomenų apie tokio asmens egzistavimą, turime tiesiog informaciją, kurią pateikė Žmogaus teisių stebėjimo institutas. Mes tą informaciją vertiname, renkame duomenis“, – sakė I. Mikelionis.

Žiniasklaidoje buvo minimos ir kitos šalys, kuriose galimai veikė CŽV centrai, – Lenkija, Rumunija, Afganistanas, Tailandas. Prokuroras patvirtino, kad yra bendradarbiaujama ir su užsienio partneriais, tačiau nekonkretizavo, su kuriais būtent.

K. Girnius: JAV neduos Lietuvai medžiagos apie CŽV kalėjimus

JAV turbūt nesuteiks Lietuvai papildomų duomenų apie spėjamą CŽV kalėjimą, sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius. „Tos visos kalbos, kad reikia gauti naujų duomenų iš Amerikos, yra niekuo nepagrįstos. Nes Amerika nedavė šios medžiagos ir ateityje neduos“, – BNS trečiadienį sakė K. Girnius.

Politikos ekspertas sakė, kad Lietuva verta pagyrimų dėl to, kad 2009 metais atliko parlamentinį tyrimą. Tačiau, jo teigimu, jį vykdęs Seimo komitetas „neturėjo nei jokių galių, nei kompetencijos ar patirties“, priešingai nei JAV tyrimas, kuris patikėtas specialistams ir į kurį investuotos didžiulės lėšos.

K. Girnius atmetė spėjimus, jog ataskaita gali sugadinti santykius tarp Europos šalių ir JAV, nes JAV Senato paskelbta medžiaga tik pagrindė ankstesnė informaciją. „Kalbos, kad tai galėtų kažkaip pakenkti Lietuvos ir Amerikos santykiams, man visiškai nesuprantamos, nes Amerika padarė tą pasiūlymą, kurį Lietuva turėjo atmesti, bet kažkodėl priėmė. Todėl negalime dėl to skųstis“, – sakė jis.

K. Girnius sakė manantis, kad prezidentas Valdas Adamkus galėjo nežinoti apie slapto kalėjimo steigimą. „Yra reali galimybė, kad Adamkus sako tiesą. Tada reikia sužinoti, kokie buvo tie pareigūnai, kurie, negavę Prezidento pritarimo sprendimui, kurį gali daryti tik Prezidentas, vis dėlto jautėsi pakankamai atsakingi ir galingi, kad patys gali nuspręsti“, – sakė jis.

Politologas sakė manantis, kad Lietuva turėtų sukurti naują specialią komisiją, kuri gautų visas išsamiam tyrimui reikalingas galias, ir tada pradėti iš naujo ištirti šį atvejį.

„Svarbiausias dalykas ne tai, ar buvo, ar nebuvo šitie žmonės. Svarbiausias klausimas yra nustatyti, kaip buvo apeiti Lietuvos įstatymai, kaip buvo priimami sprendimai, jei tai tiesa, be Prezidento žinios, ir kas atsitiko, kad Lietuva elgėsi taip, lyg ji nebūtų teisinė valstybė“, – kalbėjo K.Girnius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.