Lietuvoje

2014.12.10 11:47

Seimo Pirmininkė: dėl CVŽ kalėjimų turime prašyti papildomos informacijos

ELTA, BNS2014.12.10 11:47

Žiniasklaidai paviešinus, kad cenzūruotoje JAV Senato ataskaitoje minima slapta „violetinė skylė“ iš tiesų yra Lietuvoje veikęs CŽV kalėjimas, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė siūlo prašyti daugiau informacijos ir prireikus atnaujinti tyrimą.

Žiniasklaidai paviešinus, kad cenzūruotoje JAV Senato ataskaitoje minima slapta „violetinė skylė“ iš tiesų yra Lietuvoje veikęs CŽV kalėjimas, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė siūlo prašyti daugiau informacijos ir prireikus atnaujinti tyrimą.

„Tikrai neturiu visos informacijos. Dabar, kai klausimas grįžta ir vėl minima Lietuva, be abejo, turbūt reikės domėtis iš naujo, kokia ten buvo situacija. Buvo sudaryta ir komisija, ji žiūrėjo, tyrė, ir visi tuo metu dirbę aukščiausi pareigūnai neigė, tai vis dėlto mes turėsime aiškintis“, – trečiadienį interviu „Žinių radijui“ sakė Seimo vadovė.

L. Graužinienė pabrėžia, kad bet kuriuo atveju pirmiausiai privalo būti pateikta fakto įrodymų. „Mūsų prokuratūra juk kreipėsi ir prašė pateikti įrodymų, tų įrodymų nebuvo pateikta. Jeigu dabar bus daugiau ir platesnės informacijos, be abejo, bus grįžtama ir nagrinėjama“, – sakė Seimo vadovė.

Seimo Pirmininkės nuomone, spekuliuoti pasirodžiusia informacija viešojoje erdvėje nereikia, mat ja gali būti pasinaudota nukreipiant pageidaujama linkme.

Antradienį paskelbtoje cenzūruotoje JAV Senato ataskaitoje minima slapta „violetinė skylė“ iš tiesų yra Lietuvoje veikęs CŽV kalėjimas, antradienį rašė „The Washington Post“.

Anot 15min.lt, iš tiesų apie „violetinę skylę“ JAV Senato ataskaitoje skelbiama informacija sutampa su 2009 m. tyrimą dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje atlikusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) priimtomis išvadomis.

Senato medžiagoje taip pat atskleidžiama, kad JAV iš pradžių melavo Lietuvai dėl kalėjimo paskirties, o jis buvo uždarytas po to, kai vieną kalinį buvo atsisakyta nugabenti į vietos ligoninę, ir JAV už sulaikytojo gydymą teko mokėti milijonus kitai valstybei.

Skyriuje, kuriame aprašoma „violetinė skylė“, pažymima, kad ją įkuriant net nebuvo informuotas tuometinis JAV ambasadorius šalyje. Taip pat iš ataskaitos galima suprasti, jog CŽV suklaidino slaptą kalėjimą priglaudusios valstybės vadovus, ir šie ne visai suvokė partneriams duoto pastato paskirtį.

L. Linkevičius: JAV iš anksto įspėjo Lietuvą, kad bus skelbiama CŽV kalėjimų ataskaita

Jungtinės Valstijos buvo iš anksto įspėjusios Lietuvą, kad Senatas skelbs ataskaitą apie JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kankinimus, kurie buvo vykdomi slaptuose įkalinimo centruose, vienas iš kurių galėjo būti ir Lietuvoje.

„Mes buvome įspėti, kad toks raportas pasirodys“, – BNS trečiadienį sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pasak ministro, Lietuva iš anksto nežinojo ataskaitos turinio, o jai pasirodžius dėl tolesnių veiksmų turėtų spręsti Lietuvos prokuratūra, kuri gali kreiptis dėl papildomos informacijos.

„Tokie dalykai yra priimtini ir jokie žmogaus teisių pažeidimai netoleruotini. Labai sveikintinas prezidento Baracko Obamos administracijos pareiškimas prieš penkerius metus, kad to nebus. Bet jeigu faktai atsiranda, tai jie privalo būti tiriami, ir neabejoju, kad tai bus daroma“, – sakė ministras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23