Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Triskart padaugėjo ikiteisminių tyrimų dėl muitininkų papirkimo

BNS 2015.09.08 13:45

Šiemet, palyginti su pernai, tris kartus išaugo ikiteisminių tyrimų skaičius dėl muitinės pareigūnų papirkimo.

Šiemet, palyginti su pernai, tris kartus išaugo ikiteisminių tyrimų skaičius dėl muitinės pareigūnų papirkimo.

Kaip pranešė Muitinės departamentas, per vienuolika šių metų mėnesių Lietuvos muitinės postų pareigūnai iniciavo 51 ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamos veikos – papirkimo. 2013 metais dėl to pradėta 14 ikiteisminių tyrimų.

51 asmeniui pateikti įtarimai dėl kyšio davimo muitinės pareigūnams, iš jų 34 asmenys teismo baudžiamaisiais įsakymais pripažinti kaltais – jiems skirtos baudos, aštuoni ikiteisminiai tyrimai nutraukti, vienas asmuo teismo sprendimu išteisintas.

Iš viso šiemet užfiksuota beveik 800 neteisėtų pinigų davimo atvejų, apie kuriuos nustatyta tvarka pranešė 222 muitinės pareigūnai. Bendra muitinės pareigūnams siūlytų pinigų vertė – 22 tūkst. litų.

Didžiausia suma, kuria bandyta papirkti muitinės pareigūną, siekė 700 eurų ir 1 tūkst. litų. Dažniausiai muitinės pareigūnus bandoma papirkti litais – 294 atvejai, eurais – 264 atvejai, rusiškais rubliais – 171 atvejis.

Dažniausiai kyšiai siūlomi pasienyje su Baltarusija. Paprastai juos mėgina įbrukti vairuotojai, siūlantys pareigūnui „susitarti“, „nepastebėti“ tam tikrų krovinio ypatumų ar automobilio konstrukcinių savybių, „nenukreipinėti į rentgeną“, siekdami išvengti administracinės atsakomybės.

Muitininkams pranešus apie tokius atvejus, įtariamiesiems, priklausomai nuo nusikaltimo sunkumo, gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų.

Antradienį minint Tarptautinę antikorupcijos dieną bus apdovanoti 11 Muitinės departamento pareigūnų, labiausiai prisidėjusių prie antikorupcinės aplinkos muitinėje formavimo.

Pradėti 117 ikiteisminių tyrimų, kuriuose įtariamaisiais yra policijos darbuotojai

Per 11 šių metų mėnesių pradėti 117 ikiteisminių tyrimų, kuriuose įtariamaisiais yra policijos darbuotojai. Beveik pusė šių tyrimų – dėl kyšininkavimo.

Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininko Donatas Malaškevičiaus teigimu, daugiausiai pareigūnams įtarimai pateikiami po to, kai dėl jų veiksmų atlikta kriminalinė žvalgyba.

„Su kolegų įskundimu yra pavieniai atvejai, labai reti. Dažnai mums žmonės praneša, kad jie davė kyšį arba kad iš jų reikalavo kyšio, tačiau absoliuti dauguma yra kriminalinės žvalgybos pasekmė“, – trečiadienį Vilniuje per spaudos konferenciją sakė D. Malaškevičius.

Per šiuos metus Lietuvoje užregistruoti 837 bandymai papirkti policijos pareigūnus. Pasak Policijos departamento, tai yra 7 proc. daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį, kuomet užfiksuoti 783 bandymai papirkti policijos pareigūnus.

Policijos generalinio komisaro Lino Pernavo teigimu, realiai bandymų kyšininkauti nedaugėja. Skaičiai esą yra didesni dėl to, kad pastaruoju metu policija skiria daugiau resursų tokių atvejų išaiškinimui ir viešinimui.

„Mažėjimo mes iš tikrųjų nematome, mes matome didėjimą tų atvejų, kad jų yra iš tikrųjų daugiau, bet aš galvoju, tą didėjimą nulėmė ne dažnesnis kyšių davimas, o tos veiklos viešinimas. Mes stengiamės, kad kiekvienas toks atvejis būtų paviešintas ir kad kiekvienas žmogus suprastų, kad tai yra žemas dalykas ir to iš tikrųjų negalima daryti“, – sakė L. Pernavas.

Anot Policijos departamento, dažniausiai policijos pareigūnus bando papirkti asmenys nuo 20 iki 29 metų amžiaus.

„Kiekvienas žmogus, duodamas tą kyšį, turi suprasti, kad iš tikrųjų dažniausiai būna taip, kad jis duoda tą kyšį už kažkokį smulkų pažeidimą, už kurį galima būtų sumokėti tikrai nedidelę baudą (...), žmogus to nesuvokia ir bando vietoj to smulkaus pažeidimo daryti tikrai daug didesnį pažeidimą, tai yra nusikalstamą veiką“, – teigė L. Pernavas.

Policijos departamento duomenimis, labiausiai papirkti policijos pareigūnus yra linkę asmenys, turintys vidurinį išsilavinimą (43 proc. atvejų), 26 proc. visų papirkinėtojų yra bedarbiai. Tarp visų bandžiusių papirkti policijos pareigūnus neblaivūs ar nuo narkotikų apsvaigę asmenys sudarė 51 procentą.

Vidutinė policijos pareigūnams siūlomų pinigų suma šiemet išaugo iki 493 litų. Pernai siūlomi kyšiai vidutiniškai siekė 401 litą. Dažniausiai policijos pareigūnams siūlomi kyšiai už vairavimą esant neblaiviems, greičio viršijimą, kalbėjimą telefonu prie vairo, vairavimą be teisių ir rastas nelegalias akcizines prekes.

Mažiausias šiais metais pasiūlytas kyšis buvo 10 litų, didžiausias – 40 tūkst. litų. Pernai didžiausia pasiūlyta suma buvo 80 tūkst. litų, mažiausia – 10 litų.

Vien per pirmąjį šių metų pusmetį pareigūnams buvo pasiūlyta 353 tūkst. 662 litai. Siūlomų kyšių bendra suma, lyginant su 2013 metų pirmu pusmečiu, išaugo beveik 1,3 karto.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi