Lietuvoje

2012.11.30 10:01

„Bajorkiemį“ prarijo ugnis (atnaujinta)

Tadas Širvinskas, Saulius Tvirbutas, LRT.lt2012.11.30 10:01

Praėjusią naktį gaisras nusiaubė netoli Kauno įsikūrusį restoraną „Bajorkiemis“. Žmonės nenukentėjo. Apie gaisrą Bendrajame pagalbos centre pranešimas gautas praėjus vos porai minučių po vidurnakčio.

Praėjusią naktį gaisras nusiaubė netoli Kauno įsikūrusį restoraną „Bajorkiemis“. Žmonės nenukentėjo. Apie gaisrą Bendrajame pagalbos centre pranešimas gautas praėjus vos porai minučių po vidurnakčio.

Ugnis išplito akimirksniu

Apsaugos darbuotojas pasakojo, kad pirmiausia liepsnos pasirodė viename stogo kampe. Tačiau ugnis labai greitai ėmė plisti ir po poros dešimčių minučių liepsnos jau buvo apėmusios didžiąją dalį stogo. Ugnies pašvaistė Kaišiadorių rajone, prie greitkelio Vilnius-Kaunas, buvo matoma už kelių kilometrų.

„Bajorkiemio“ darbuotojai nesistebi, kad pastatas taip staigiai suliepsnojo, nes jis buvo medinis. Tačiau nesuvokiama nelaimės priežastis. „Bajorkiemis“ veikdavo tik savaitgaliais, pasiruošimas renginiams prasidėdavo tik nuo ketvirtadienio. Kitomis dienomis elektros energija nebūdavo naudojama, patalpos nešildomos.

Darbo dienomis žmonės restorane nevakarodavo, tad greičiausiai nelaimė bus nurašyta elektros instaliacijai. Tačiau gali būti, kad netrūks kalbų ir apie tyčinį padegimą. Daugelis restorano valdose esančių pastatų statyti nelegaliai, o šiemet teismas nusprendė, kad jie turi būti nugriauti.

Mažiau nei per valandą supleškėjo visas pagrindinio pastato stogas, išdegė beveik visas jo vidus, o ir sienos vos besilaikė. Gaisras likviduotas tik apie 4 val. ryto.

Kilo pavojus ugniagesiams ir parkui

Ketvirtadienio rytą gaisravietėje dar dirbo ugniagesiai.

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyriausioji specialistė Džiuginta Vaitkevičienė portalui kaunodiena.lt pasakojo, kad gesinant gaisrą buvo iškilusi didžiulė grėsmė ugniagesių gyvybėms ir Kauno marių regioniniam parkui.

„Už 15 metrų nuo „Bajorkiemio" pastatų buvo įkasti du dujų rezervuarai. Gaisro metu lauke buvo jaučiamas stiprus dujų kvapas. Kad dujos dėl gaisro karščio nesiveržtų ar kad nesprogtų rezervuarai, šie buvo nuolat aušinami, putomis buvo apipurkštos jų sklendės“, – kalbėjo D. Vaitkevičienė.

Gaisrą gesino 32 pareigūnai.

Grasinimų teigia nesulaukęs

Bankroto įmonės statusą turintį restoraną „Bajorkiemis“ valdo bankroto administravimo įmonė „Verslo valdymo ir restruktūrizacijos centras“. Šiandien Aukščiausiajame teisme turėjo būti nagrinėjamas bankroto administratoriaus skundas dėl pastatų įkeitimo. Argumentuota, kad buvęs restorano savininkas turtą įkeitė neteisėtai.

Taip pat įmonė „Verslo valdymo ir restruktūrizacijos centras“ Aukščiausiajam teismui yra apskundusi Kaišiadorių rajono apylinkės teismo sprendimą nugriauti visą „Bajorkiemio“ kompleksą, nes jis pastatytas neteisėtai.

Bendrovės „Verslo valdymo ir restruktūrizacijos centras“ vadovas Vytautas Česonis nenorėjo spėlioti apie gaisro priežastis.

„Ten turėjo budėti sargas. Nenoriu spėlioti apie įvykio aplinkybes, kol vyksta tyrimas“, – kalbėjo jis.

Jis sakė nesulaukęs jokių grasinimų.

Teismų karuselė

Teismo duomenimis, buvę restorano savininkai nesivargino dėl statybos leidimų, nerengė statinių techninių projektų, nederino šių statybų su Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija, Valstybinės saugomų teritorijų tarnyba, Kauno marių regioninio parko direkcija.

Kauno apygardos teismas, kuriam buvo skundžiamas žemesnės instancijos teismo sprendimas, gegužę paskelbė, kad palieka galioti Kaišiadorių rajono apylinkės teismo sprendimą

Aštuoni mediniai, į etnografinį stilių pretenduojantys statiniai turėjo būti per tris mėnesius nugriauti. Tačiau sprendimas buvo apskųstas Aukščiausiajam teismui.

Vienas iš buvusių „Bajorkiemio“ savininkų, dabar restoranų tinklą „Bernelių užeiga“ valdantis Algirdas Mažeika „Kauno dienai“ yra sakęs, kad tebepuoselėja viltį sugrįžti į paplentės restoraną.

Šalia autostrados iškilęs „Bajorkiemis“ prieš kelerius metus atiteko A. Mažeikos buvusiam verslo partneriui Gintautui Remeikai, kai verslininkų keliai išsiskyrė dėl tarpusavio konfliktų.

„Jis ir rūpinosi statybos reikalais. Aš tik žinau, kad parko direkcija žodžiu pritarė idėjai pelkėtoje vietoje statyti restoraną. Jei pastatus nugriaus, man bus jų gaila“, – kalbėjo A. Mažeika.

Pastatus tikėjosi išsaugoti

Jis teigė, kad bandys įteisinti bent pagrindinį pastatą. „Taip pat mėginsiu ieškoti kompromiso ir galbūt pakeisti kitus statinius, kad jie derėtų prie kraštovaizdžio“, – anksčiau yra sakęs verslininkas. A. Mažeikos manymu, galbūt labiau priderinus pastatus prie kraštovaizdžio, būtų galima juos išsaugoti.

Šiuo metu „Bajorkiemyje“ patalpas nuomojo restoranų tinklą valdantis verslininkas Paulius Tamošiūnas. Jis yra sakęs, kad su bankrutuojančia įmone ir nelegalių statinių statyba neturi nieko bendra. „Patalpas išsinuomojome iš bankroto administratoriaus. Visada žinojome, kad šios vietos ateitis miglota ir tam rengėmės, todėl palikti šias patalpas nebus sudėtinga“, – yra sakęs P. Tamošiūnas.

Jis pasakojo, kad netoli dabartinio „Bajorkiemio“, kitoje vietoje prie Kauno marių, rengiasi statyti restoraną, konferencijų salę. „Ten pastatų griauti tikrai nereikės, viską darome legaliai ir pagal įstatymus. Nesirengiame kartoti ankstesnių „Bajorkiemyje“ dirbusių verslininkų klaidų“, – anksčiau tvirtino jis.