Lietuvoje

2014.12.07 18:12

Kitąmet Afganistane liks iki šimto Lietuvos karių

LRT.lt 2014.12.07 18:12

Gruodžio 5 d. Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas ir jį lydinti delegacija aplankė NATO taikos rėmimo operacijoje Afganistane tarnaujančius Lietuvos karius.

Gruodžio 5 d. Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas ir jį lydinti delegacija aplankė NATO taikos rėmimo operacijoje Afganistane tarnaujančius Lietuvos karius, rašoma pranešime spaudai.

„Nepaisant to, kad nuo kitų metų Afganistane NATO tęs savo veiklą naujos operacijos rėmuose ir labai sumažins joje dalyvausiančių karių skaičių, Lietuva tęs savo indėlį į Aljanso veiklą šioje šalyje ir šiai operacijai skirs iki šimto karių. Tai yra ne tik mūsų, bet ir NATO interesas, tai – aukšto mūsų karių įvertinimo rezultatas“, – patikino Lietuvos kariuomenės vadas.

Pasak gen. mjr. J. V. Žuko, šiuo metu Afganistane jaučiamas aktyvus NATO pajėgų išvedimas ir su tuo susijęs karinės infrastruktūros demontavimas. Aljanso pajėgos jau faktiškai prisitaikė prie naujos NATO mokymo misijos „Tvirta parama“ (angl. „Resolute Support“) struktūros ir aktyviai rengiasi pradėti vykdyti šią operaciją nuo kitų metų pradžios.

„Norėčiau pažymėti, kad, mažinant NATO pajėgas, Afganistane saugumo situacija darosi vis įtemptesnė. Nacionalinei Afganistano kariuomenei ir saugumo pajėgoms neretai nepavyksta savarankiškai atremti talibų spaudimo, todėl išpuolių tiek prieš Aljanso pajėgas, tiek prieš šalyje veikiančias nevyriausybines organizacijas, skaičius yra kiek padidėjęs. Ši situacija iš mūsų karių pareikalaus ne tik gero paskirtų funkcijų atlikimo, bet ir budrumo bei profesionalumo vykdant judėjimą už bazių ribų“, – sakė gen. mjr. J. V. Žukas.

Afganistano sostinėje Kabule kariuomenės vadas susitiko su Lietuvos specialiosios misijos Afganistane vadovu Jonu Daniliausku ir jo apsaugą užtikrinančiais karo policininkais, vyriausiuoju nacionaliniu atstovu Afganistane pulkininku Algirdu Norkumi, NATO štabuose Kabule ir Herate bei Nacionaliniame paramos elemente tarnaujančiais kariais. Gen. mjr. J. V. Žukas čia susipažino su Afganistano saugumo situacija, būsimos NATO mokymo misijos „Tvirta parama“ struktūra ir funkcinėmis kryptimis, Lietuvos karių vykdoma veikla.

Vėliau kariuomenės vadas ir jį lydinti delegacija lankėsi Kandaharo oro uosto karinėje bazėje, kur susitiko su Lietuvos kariuomenės Specialių operacijų pajėgų eskadrono „Aitvaras“ kariais bei su Jungtinių Tautų paramos misijoje Afganistane (angl. UNAMA) tarnaujančiu Lietuvos karininku. Svečiams kariai pristatė saugumo situaciją provincijoje, savo veiklą ir tarnybos iššūkius.

Kariuomenės vadas nusipelniusiems Lietuvos kariams Afganistane įteikė apdovanojimus, pristatė šiandieninę situaciją Lietuvos kariuomenėje, savo viziją ir kariuomenės vystymo perspektyvas, atsakė į iškilusius klausimus bei pasveikino artėjančių švenčių proga. Vyresnysis kapelionas mjr. Remigijus Butkevičius Kabule ir Kandahare Lietuvos karius sutelkė šv. Mišių aukai ir bendrai maldai.

Šiuo metu NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) operacijoje Afganistane tarnauja apie 70 Lietuvos karių. Didžiąją jų dalį sudaro mūsų Specialiųjų operacijų pajėgų eskadrono kariai, kurie Kandaharo provincijoje vykdo žvalgybos užduotis ir apmoko šios Afganistano provincijos nacionalinės policijos specialiosios greitojo reagavimo kuopos pareigūnus.

Dabartinė NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacija Afganistane tęsis iki šių metų pabaigos. Jai pasibaigus, šalyje bus pradėta nauja NATO vadovaujama nekarinė misija „Tvirta parama“, kurios pagrindinis tikslas – mokyti, patarti ir paremti Afganistano nacionalines saugumo pajėgas, ministerijas ir kitas valdžios institucijas. Teisinę bazę misijai „Tvirta parama“ suteikia 2014 m. rugsėjo 30 d. Kabule pasirašytas Pajėgų statuso susitarimas tarp naujojo Afganistano prezidento ir NATO. Misijoje dalyvaus apie 12 tūkst. NATO ir partnerių šalių karių.