Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.12 14:00

Kovo 11-osios eitynėse mojavo su neonaciais siejama vėliava

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.03.12 14:00

Pirmadienį Vilniuje, per Kovo 11-oios renginius, buvo iškelta su neonaciais siejama trijų spalvų vėliava. Ji ne kartą fiksuota užsienyje vykusiose dešiniųjų ekstremistų demonstracijose. Lietuvos įstatymuose kalbama apie nacistinių simbolių pagrindu sudarytų vėliavų draudimą, tačiau policija sako, kad tai – ne šis atvejis.

Nuotraukoje Vilniuje užfiksuota trijų spalvų – juodos, baltos ir raudonos – vėliava. Ji iškelta per tautininkų eitynes. Tokia pati vėliava matoma ir nuotraukose, kurios padarytos 2010 ir 2018 metais Dortmunde vykusiose neonacių demonstracijose. Plevėsavo jos ir Vokietijoje neonaciams minint Hitlerio dešiniosios rankos, karo nusikaltėlio Rudolfo Hesso 30-ąsias mirties metines.

Ši vėliava buvo imperinės Vokietijos, egzstavusios 1871–1918 m., vėliava, ji vėl pradėta naudoti naciams atėjus į Vokietijos valdžią 1933 ir naudota iki 1935 m. Ją pakeitė jau visiems žinoma nacistinė vėliva su svastika.

Remiantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 524 straipsniu, draudžiama demonstruoti ne tik nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavą, herbą ir vėliavą, bet ir jų pagrindu sudarytas vėliavas ar ženklus arba į juos klaidinančiai panašius antikonstitucinių organizacijų simbolius.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Paulius Radvilavičius LRT.lt aiškino, kad ši vėliava – ne tas atvejis, kai vėliavą galima būtų laikyti nuoroda į nacistinius simbolius.

„Administracinių nusižengimų kodekse aiškiai numatyta, ką įstatymų leidėjas yra priskyręs nacistinei ir komunistinei simbolikai. [...] Nacistinė vėliava, kaip puikiai žinome, yra raudona su baltu apskritimu, kurio viduje yra juoda svastika.

Tai, kas matoma nuotraukoje, yra trispalvė vėliava ir tikrai nėra panaši į nieką (iš nacistinių simbolių – LRT.lt). Tos trys spalvos nepasidarė prakeiktos“, – aiškina P. Radvilavičius.

Pasak jo, atsižvelgiant į tarptautinį vėliavos naudojimo kontekstą, neatmestina galimybė kad įstatymas galėtų būti pildomas ir tobulinamas, tačiau įprastai iki tokios praktikos susiformavimo praeina daug laiko. Tad kol kas, anot P. Radvilavičiaus, policija vadovaujasi tokiu įstatymu, koks yra.

Vilniaus mieste ir apskrityje Kovo 11-ąją neužfiksuotas nė vienas sovietinės ar nacistinės simbolikos demonstravimo atvejis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi