Lietuvoje

2019.03.12 12:49

Seimas pritarė siūlymui daugiau LRT TELEVIZIJOS laidų pritaikyti neįgaliesiems

LRT.lt 2019.03.12 12:49

Seimas po svarstymų pritarė siūlymui daugiau LRT TELEVIZIJOS laidų pritaikyti negalią turintiems asmenims. Siūloma, kad šios pataisos įsigaliotų nuo 2020 metų.

Seimas 87 parlamentarams balsavus už, nė vienam nebuvus prieš ir dviem susilaikius, po svarstymo pritarė LRT įstatymo 5 straipsnio pataisų projektui, kuriuo siekiama gerinti nacionalinio transliuotojo televizijos programų prieinamumą klausos ir regos negalią turintiems asmenims.

Kaip projekto pristatymo metu minėjo pakeitimų iniciatorė Seimo narė Raminta Popovienė, šiuo metu nacionalinio transliuotojo programose yra apie 5,8 proc. subtitruojamų laidų, 5,3 proc. verčiama į gestų kalbą. Laidų, pritaikytų regos negalią turintiems žmonėms (su garsiniu vaizdavimu – nebylių scenų įgarsinimu), nėra.

Įstatyme siūloma įtvirtinti, kad televizijos programų transliacijų, kurių kartojimas neįskaičiuojamas į šioje dalyje nustatytą minimalų klausos ir regos negalią turintiems asmenims pritaikytų programų transliavimo laiką, trukmė per mėnesį turi sudaryti:

1) programos su lietuviškais subtitrais – ne mažiau kaip 50 proc. viso mėnesio transliavimo laiko;

2) programos, verčiamos į lietuvių gestų kalbą, – ne mažiau kaip 20 proc. viso mėnesio transliavimo laiko;

3) programos, pritaikytos regos negalią turintiems asmenims, – ne mažiau kaip 10 proc. viso mėnesio transliavimo laiko.

Siūloma, kad pataisos įsigaliotų 2020 sausio 1 d. Nuo tada t programų su lietuviškais subtitrais lyginant su transliavimo apimtimi per mėnesį 2019 m. kasmet turėtų didėti 5 proc. viso transliavimo laiko; programų, verčiamų į lietuvių gestų kalbą – ne mažiau kaip vienu proc., programų; pritaikytų regos negalią turintiems asmenims – ne mažiau kaip 0,5 pro. viso transliavimo laiko, kol bus pasiekta įstatyme siūloma įtvirtinti minimali jų transliavimo apimtis.