Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.12 11:55

Landsbergis siūlomose kodekso pataisose įžvelgia bandymų įbauginti

ELTA 2019.03.12 11:55

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnui Gabrieliui Landsbergiui juokingai atrodo tai, kai dėl vieno žmogaus ketinama keisti įstatymą, numatant atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą.

„Dėl vieno žmogaus taisomi įstatymai, gal norint kažkaip įbauginti. Tai juokingai atrodo. Jeigu galbūt kalbant apie mane – tai viskas tvarkoje, bet vietoj manęs gali būti bet koks kitas opozicijos atstovas. Jeigu mes pasižiūrėtume iš demokratijos pusės, tai toks įdomus žingsnis, jeigu vieną iš opozicijos atstovų bandoma įbauginti, prispausti, keičiant įstatymus, kuriant komisijas. Matyt, tikslas yra toks, kad aš nekalbėčiau, nekovočiau, kad aš tylėčiau“, – antradienį žurnalistams sakė G. Landsbergis. 

Kovo 6 d. į galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tiriančios Seimo laikinosios tyrimo komisijos posėdį neatvyko Karalienės Mortos mokyklos direktorė Austėja Landsbergienė. Tyrimo komisijai vadovaujanti Agnė Širinskienė apgailestavo, kad A. Landsbergienė nebendradarbiauja su komisija.

Į kitą komisijos posėdį nutarta pakviesti Seimo TS-LKD frakcijos seniūną G. Landsbergį. 

Antradienį Seimui planuojama pateikti Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, numatančias atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą. 

Už tai siūloma bausti asmenis nuo šimto penkiasdešimt iki šešių šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovus ar kitus atsakingus asmenis – nuo trijų šimtų iki devynių šimtų eurų.

Tokių baudų, pagal projektą, galima susilaukti už nepateikimą Seimo laikinosios tyrimo komisijos reikalavimu dokumentų, duomenų, informacijos, žinių ar kitos medžiagos arba klaidingų ar tikrovės neatitinkančių informacijos ar duomenų pateikimą, atsisakymą pateikti paaiškinimą, vengimą atvykti į komisijos posėdį ar kito teisėto komisijos reikalavimo nevykdymą.

Pagal siūlomą projektą, toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą asmenims nuo penkių šimtų penkiasdešimt iki devynių šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo aštuonių šimtų penkiasdešimt iki penkių tūkstančių eurų.

V. Bakas: kodekso pataisos skirtos tiems, kurie negerbia valstybės, Seimo, įstatymo

Pasiūlęs numatyti atsakomybę už laikinųjų tyrimo komisijų reikalavimų nevykdymą, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad Administracinių nusižengimų kodekso pataisos nėra skirtos niekam konkrečiai, jos skirtos tam, kad būtų sudrausminti tie žmones, kurie negerbia nieko: nei įstatymo, nei Seimo, nei visuomenės. 

„Parengiau jas, kai užbaigėme parlamentinį tyrimą dėl įtakos grupių. Lietuva yra unikali valstybė - yra pareigūnai, politikai, tarnautojai, įmonių vadovai, kurie galimai veikė prieš valstybės interesus, naudojosi savo padėtimi, kad pasipelnytų, ir jie gali sau leisti neatvykti į parlamentinio tyrimo komisiją. (...) Yra žmonių grupė, kuri yra virš įstatymo, virš Seimo, virš visuomenės, kurie leidžia sau nusispjauti į viską apskritai. Kad tuos žmones šiek tiek sudrausmintume, aš ir parašiau šias pataisas“, – sakė V. Bakas. 

Jis akcentavo, kad kodekso pataisos buvo parengtos žymiai anksčiau negu buvo sudaryta galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tirianti Seimo laikinoji komisija, kuriai vadovauja Agnė Širinskienė. 

„Man atrodo, kad tos komisijos dar nebuvo. Kodekso pataisos pritaikytos tiems žmonėms, kurie negerbia valstybės, negerbia įstatymų“, – pridūrė V. Bakas. 

Jis kategoriškai atmetė įtarimus, kad tokiu būdu siekiama susidoroti su opozicija. „Opoziciją reikia saugoti, tai yra vertybė, svarbu, kad mes turėtume stiprią opoziciją“, – sakė V. Bakas. 

Antradienį Seimui planuojama pateikti Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, numatančias atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą. 

Kodekso pataisas dar pernai įregistravo įvairioms frakcijoms atstovaujantys Seimo nariai V. Bakas, Dainius Gaižauskas, Jonas Jarutis, Audrys Šimas, Michalas Mackevičius, Laurynas Kasčiūnas, Virgilijus Alekna, Arvydas Anušauskas, Rasa Juknevičienė.

Šiuo metu galiojančiame kodekse nėra aiškiai reglamentuota administracinė atsakomybė už komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą.

Beje, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius dar 2017 metais yra įregistravęs Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriose siūloma įtvirtinti, kad administracinių nusižengimų teiseną pradėti, administracinių nusižengimų tyrimą atlikti ir administracinių nusižengimų protokolus surašyti dėl tokių administracinių nusižengimų turi teisę ir Seimo laikinosios komisijos. 

Ši projektą irgi planuojama pateikti Seimui antradienį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi