Lietuvoje

2019.03.12 11:46

Kandidatų į Alytaus miesto merus užnugaris: komitetas prieš tradicinę partiją

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt 2019.03.12 11:46

LRT RADIJAS tęsia kandidatų į merus debatus. Pirmajame rinkimų ture geriausiai pasirodę kandidatai valdyti Alytaus miestą artimiausius ketverius metus – visuomeninio rinkimų komiteto „Už Alytų“ kandidatas Gediminas Daukšys ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas Nerijus Ciesiulis – Alytaus Jurgio Kunčino bibliotekoje stojo ginti savo pozicijų ir pateikė argumentus dėl pasirinkto rinkiminio užnugario.

G. Daukšio teigimu, tarp partijų ir visuomeninių komitetų egzistuoja ryškus skirtumas – komitetuose susiburia žmonės, kuriuos vienija bendra programa, o partijoms didelę įtaką daro ne tik bendrapartiečiai iš kitų miestų, bet ir politinė vadovybė.

„Komitetuose susiburia alytiškiai, kuriuos vienija programa, kurią esame parengę. Partijų atstovai priklauso bendrai struktūrai ir tiems merams daro įtaką ne tik Alytaus žmonės. Aš galvoju, kad alytiškiai balsuos už Alytaus atstovus ir palaikys mane antrajame ture, nes jokios politinės jėgos man įtakos nedaro“, – tvirtina G. Daukšys.

Ilgą laiką priklausęs Liberalų sąjūdžiui, G. Daukšys sako, kad šioje partijoje nesulaukė norimų pokyčių ir galiausiai ją paliko. 

„Gerokai iki Eligijaus Masiulio istorijos aš pasitraukiau iš tos partijos ir nusprendžiau su jomis geriau reikalų neturėti. Ta partija vis jungdavosi, skildavo ir aš tikrai laukdavau, kol ateis sąžiningas partijos vadovas ir įgyvendins visų liberalų lūkesčius, tačiau kaskart toks pats keisdavo kitą tokį patį“, – komentuoja G. Daukšys.

Anot socialdemokratų kandidato N. Ciesiulio, norint kurti savo tapatumą, stiprią koaliciją ir puoselėti komandos pasitikėjimą, reikalingas judėjimas arba partija.

„Vienaip ar kitaip turi kam nors priklausyti. Aš daugiau nei vienuolika metų nepriklausiau jokiai partijai, tiesiog buvau išrinktas per partiją, bet keldamas save, kaip kandidatą į merus, subūriau stiprų, kompetentingą kolektyvą ir įstojau į partiją. Nėra nė metų, kaip esu partijos narys, tačiau išdirbęs dvylika metų miesto taryboje užaugau. Iš pradžių nenorėjau savęs su niekuo tapatinti“, – sako N. Ciesiulis.

Bandys pritraukti jaunus medikus

Paklaustas apie medicinos situaciją Alytuje, N. Ciesiulis atsako – iššūkis yra didelis. Socialdemokratų kandidato į Alytaus merus aiškinimu, mieste matomas gyventojų senėjimas kelia didelius reikalavimus. Tam, kad būtų užtikrinti kokybiška medicininė praktika pacientams, bus stengiamasi pritraukti daugiau šios srities specialistų iš kitų miestų.

„Alytaus kolegija pradėjo ruošti bendrosios praktikos medicinos specialistus, kurie įsilies į rinką. Taip pat priėmėme programą, kuria būtų perkelti jauni medicinos specialistai į Alytų, suteikiant jiems nemokamą būstą, nes kol kas pritraukti jaunus medikus – sudėtinga. Kai medikai neturi prisirašiusių pacientų, jų atlyginimai yra maži, dėl ko kiekvienam atvykusiam daktarui duosime nemokamai būstą“, – pabrėžia N. Ciesiulis.

Kaip teigia G. Daukšys, Alytaus gyventojus labiausiai erzina medicininių paslaugų neprieinamumas: „Antro lygio specialistų alytiškiams reikia laukti kartais net kelis mėnesius. Mūsų programoje yra labai konkretus punktas, kaip padaryti, kad pacientas pas specialistą papultų ne ilgiau, kaip per 15 dienų.“

G. Daukšys pritaria – reikia papildomai mokėti specialistams, atvažiuojantiems gyventi į Alytų, tačiau negalima pamiršti vietinių gydytojų: „Negalima išskirti atvykusių ir vietinių gydytojų – visiems Alytaus specialistams mokėsime papildomus penkis eurus už vieną vizitą. Reikia skatinti ne tuos, kurie atvyks, bet ir jau dirbančius specialistus.“

Biudžetą skirsto nevienodai

N. Ciesiulio teigimu, iš 24 Alytaus miesto biudžeto siūlymų buvo patenkinta 70 proc., dėl ko buvo pakeltos sportininkų ir kultūros specialistų atlyginimai bei numatytos lėšos jaunimo verslumui.

„Mes suprantame, kad biudžeto siūlymų buvo už 98 milijonus, o mūsų biudžetą sudaro 64 milijonai eurų, dėl ko buvo neįmanoma visų pasiūlymų patenkinti, bet kai buvo patenkinti daugiau kaip 70 proc. pasiūlymų, tai mes tikrai esame tuo patenkinti. Taip pat praėjusių metų gruodžio mėnesį 20 proc. buvo pakelti atlyginimai mažiausiai uždirbantiems“, – teigia N. Ciesiulis.

G. Daukšys, prieštaraudamas savo konkurento pasisakymui, įžvelgia veidmainystę, esą socialdemokratai dažnai pasisako už mažiausiai uždirbančių žmonių gerovę, tačiau šįkart jie labiausiai rūpinosi sporto rekreacijos centro darbuotojų atlyginimų padidinimu. „Mažiausiai atlyginimai mieste yra švietimo sistemoje, bet nebuvo pajudintas pirštas, kad jie gautų padoresnį atlyginimą, o dabar jie gauna netoli minimalaus atlygio“, – tvirtina G. Daukšys.