Lietuvoje

2019.03.12 09:34

Linkevičius: Lietuvos santykiai su Kinija yra pragmatiški

ELTA 2019.03.12 09:34

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Lietuvos ir Kinijos santykiai yra pragmatiški. Pasak jo, nors Kinija šiemet įvardinta kaip grėsmė, Lietuva negali ignoruoti santykių su pasauliniu žaidėju tiek ekonomikoje, tiek saugume. L. Linkevičius pabrėžė, kad Lietuva ypač jautriuose sektoriuose turi tam tikrus saugiklius ir ne visoms Kinijos investicijoms uždegama ,,žalia šviesa“.

,,Mūsų santykiai klostosi pragmatiškai, savitarpio pagarbos principu, mes vertiname partnerystę su Kinija ir daugelyje sričių vyksta bendradarbiavimas vien dėl to, kad su milijardine šalimi reikia, be jokios abejonės, kalbėti. Jeigu kalbėtume apie investicijas, apie ekonominį bendradarbiavimą, tai tiems segmentams, kurie mums yra strateginės svarbos, mes turime tam tikrą filtrą, ir mūsų kolegos kinai žino tas taisykles. Nėra tai visiškai žalia šviesa be jokių kliūčių daryti tas investicijas, ypač ribojama, jeigu mes kalbame apie strateginius sektorius. Kai žinai žaidimo taisykles ir jas gerbi, tai bendradarbiavimas yra įmanomas“, – antradienį ,,Žinių radijui“ teigė L. Linkevičius. 

ELTA primena, kad Lietuvos žvalgybos institucijos vasario mėnesį įspėjo, jog Lietuvoje vis aktyviau veikia Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybos. 

„Augant Kinijos ekonominėms ir politinėms ambicijoms Vakaruose, agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla ne tik kitose NATO ir ES šalyse, bet ir Lietuvoje“, - teigiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) tradiciniame bendrų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime. 

VSD direktorius Darius Jauniškis, pristatydamas žvalgybų visuomenei skirtą ataskaitą, teigė, kad Kinijos žvalgybų veikla pasiekė tokią ribą, kai apie tai Lietuvos visuomenė privalo būti informuojama. Pasak VSD direktoriaus, Lietuvos žvalgyba jau fiksavo Kinijos žvalgybų verbavimo atvejus, todėl, tvirtino D. Jauniškis, Lietuvos piliečiai turėtų būti itin atsargūs gavę pasiūlymų iš Kinijos. 

„Sunerimti reikėtų, jei asmuo kviečiamas į Kiniją, kai jam apmokama kelionė, mokymai ir kitos išlaidos, organizuojamos pramogos, siūlomas papildomas uždarbis už ekspertines įžvalgas ar konsultavimą“, – teigė D. Jauniškis.