Lietuvoje

2012.11.27 14:50

Valdantieji neskubins balsavimo dėl „darbiečių“ neliečiamybės

Komisija, kuri spręs dėl trijų Darbo partijos atstovų Seime teisinės neliečiamybės panaikinimo, neskubės pateikti savo verdikto.   

Komisija, kuri spręs dėl trijų Darbo partijos atstovų Seime teisinės neliečiamybės panaikinimo, neskubės pateikti savo verdikto.

Neišgirdo opozicijos

Antradienį valdančiosios daugumos balsais nuspręsta, kad išvadą dėl to, ar naikinti Viktoro Uspaskicho,  Vytauto Gapšio bei Vitalijos Vonžutaitės teisinės neliečiamybės panaikinimo, komisija turi pateikti iki gruodžio 21 dienos, penktadienio.

Tai reiškia, kad balsavimas Seime dėl šių trijų parlamentarų imuniteto panaikinimo įvyks ne anksčiau kaip pačioje šių metų pabaigoje arba jau kitąmet.

Be to, valdančioji dauguma nusprendė, kad specialiosios komisijos dėl teisinės neliečiamybės panaikinimo vadovais nebus paskirti opozicijos atstovai.

Tai sukėlė opozicijos pasipiktinimą. „Kaip ir reikėjo tikėtis, akivaizdu, kad komisijos darbas bus vilkinamas. Galėjo per savaitę komisija ramiai išnagrinėti šį klausimą, tuo labiau, kad jau anksčiau jis ne kartą ir ne du svarstytas Seime ir netgi Europos Parlamente“, – sakė konservatorė Rasa Juknevičienė. „Įdomu, kodėl ir komisijos pirmininkas, ir pavaduotojas yra iš valdančiosios daugumos? Pavaduotoju siūlomas žmogus iš Darbo partijos. Tai neatitinka jokių demokratijos standartų Ar neturėtų būti komisijos vadovo pavaduotojas pasiūlytas opozicijos?“, – teiravosi laikinasis premjeras, konservatorių lyderis Andrius Kubilius.

Bet valdantieji liko kurti opozicijos reikalavimams. 13-os narių komisijos pirmininku paskirtas Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas Andrius Mazuronis, pavaduotoju – Darbo partijos atstovas Artūras Paulauskas. Atmestas konservatorių pasiūlymas komisijos vicepirmininku paskirti Remigijų Šimašių.

Taip pat nustatyta, kad išvadą dėl to, ar tenkinti generalinio prokuroro prašymą panaikinti V. Uspaskicho, V. Gapšio ir V. Vonžutaitės neliečiamybę, komisija turės Seimui pateikti iki gruodžio 21-osios. Valdančiajai koalicijai nepriklausančių parlamentarų grupė siūlė, kad komisija dirbtų iki gruodžio 4 dienos, tai yra tik savaitę. Bet ir tam nepritarta.

Opozicija taip pat ragino, kad Darbo partijos atstovai ne tik nedalyvautų komisijos darbe, bet net ir nebalsuotų dėl jos sudarymo. Tačiau ir į tai nebuvo atsižvelgta.

Pareikalavo kreipimosi teksto

Komisija sudaryta po to, kai Seimas pradėjo spręsti klausimą dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymo panaikinti trijų teisiamų Darbo partijos atstovų teisinę neliečiamybę.

Antradienį plenariniame posėdyje į Seimą dėl V. Uspaskicho, V. Gapšio ir V. Vonžutaitės imuniteto panaikinimo kreipėsi komandiruotėje esantį generalinį prokurorą D. Valį pavaduojantis Darius Raulušaitis.

Raštišką prašymą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Darbo partijos pirmininką V. Uspaskichą, vicepirmininką V. Gapšį ir V. Vonžutaitę generalinis prokuroras D.Valys atsiuntė Seimui praėjusią savaitę.

„Išsamus ir visapusiškas tekstas yra pateiktas praėjusią savaitę Seimo nariams. Tikiuosi, turite galimybe su tuo kreipimusi susipažinti“, – savo kalbą pradėjo D. Raulušaitis.

Bet opozicijai priklausantys Seimo nariai atkreipė dėmesį, kad prokuroro kreipimasis nebuvo jiems išdalintas. Todėl pareikalauta nedelsiant tai padaryti. Tik po to, kai Seimo nariai gavo generalinio prokuroro laišką dėl trijų parlamentarų teisinės neliečiamybės panaikinimo, klausimo svarstymas buvo tęsiamas.

Kreiptasi teismo prašymu

D. Raulušaitis trumpai priminė bylos esmę. „Vilniaus apygardos teisme yra nagrinėjama baudžiamoji byla, pagal kurią V. Uspaskichas, V. Gapšys ir V. Vonžutaitė kaltinami tuo, kad eidami vadovaujančias pareigas Darbo partijoje organizavo apgaulingą šios partijos buhalteriją. 2004-2006 metais buvo vedama dviguba buhalterija ir nuo valstybės nuslėpta 25 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų. Tokiu būdu buvo nuo valstybės nuslėpta mokesčių už daugiau kaip 3 mln. litų. Savo veiksmais minėti asmenys suklaidino valstybės institucijas“, – sakė generalinio prokuroro pavaduotojas.

D. Raulušaitis priminė, kad prieš daugiau kaip savaitę V. Uspaskichui, V. Gapšiui ir V. Vonžutaitei prisiekus naujame Seime prokurorams tenka prašyti parlamentarų balsuoti dėl šių trijų asmenų teisinės neliečiamybės panaikinimo. Priešingu atveju teismas negalės toliau nagrinėti kaltinimų jiems.

Seimo statutas numato, kad išklausęs Generalinės prokuratūros vadovo pranešimą, Seimas sudaro laikinąją tyrimo komisiją. Komisija išklauso prokurorus, parlamentarus, kurių neliečiamybę prašoma naikinti, ir teikia Seimui rezoliucijos projektą, ar tenkinti generalinio prokuroro prašymą.

Jeigu komisijos parengtame rezoliucijos projekte numatoma patenkinti generalinio prokuroro teikimą, ji gali būti priimta, kai už projektą balsuoja daugiau kaip pusė visų Seimo narių.

Generalinė prokuratūra į Seimą kreipėsi Vilniaus apygardos teismo prašymu. Šis teismas nagrinėja Darbo partijos vadinamosios „juodosios buhalterijos“ bylą. Sukčiavimu šioje byloje be minėtų trijų parlamentarų kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė Marina Liutkevičienė.

Darbo partijos atstovai kategoriškai atmeta kaltinimus.