Lietuvoje

2014.12.03 16:29

Prokuratūra: profesionalaus kario šnipinėjimo padaryta žala – didžiulė

LRT.lt, BNS2014.12.03 16:29

Teismui trečiadienį perduota baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai šnipinėjus prieš valstybę pateikti Lietuvos piliečiui, tarnavusiam Lietuvos kariuomenėje paramediku. Valstybės saugumo departamentas (VSD) informuoja, kad jis į kariuomenę buvo inflitruotas specialiai.

Teismui trečiadienį perduota baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai šnipinėjus prieš valstybę pateikti Lietuvos piliečiui, tarnavusiam Lietuvos kariuomenėje paramediku. Valstybės saugumo departamentas (VSD) informuoja, kad jis į kariuomenę buvo inflitruotas specialiai.

Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimų departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Raimondas Petrauskas kaltinamąjį įvardijo kaip A. O. Krašto apsaugos ministerijos teigimu, jis priėjimo prie slaptos infomacijos neturėjo.

„Jis šnipinėjo Baltarusijos slaptajai tarnybai. Konstatuota, kad padaryta didžiulė žala. Tai apima labai daug veiksnių, taip pat ir pavojų kai kurių asmenų sveikatai ir gyvybei. Kai kurių asmenų asmeninių duomenų perdavimas, paviešinimas, kuris kelia pavojų jų gyvybei ir sveikatai “, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė prokuroras R. Petrauskas.  

Infiltravo į Lietuvos kariuomenę

VSD nustatė, kad A. O. Baltarusijos GRU užverbavo Baltarusijoje ir tikslingai infiltravo į Lietuvos kariuomenę atlikti specialioms užduotims: „Šių užduočių mastas ir pobūdis laikui bėgant kito. Be užduočių rinkti informaciją, teiktos užduotys ieškoti kitų verbavimui tinkamų kandidatų.“

VSD jau ne kartą informavo visuomenę, kaip žvalgybos tarnybos nustato „taikinius“, kurie galėtų tapti jų informacijos šaltiniais. Pasirenkant konkretų asmenį, stengiamasi nustatyti motyvus, kurie paskatintų bendradarbiauti su užsienio žvalgybos tarnybomis. Šiuo atveju Baltarusijos GRU buvo pateikusi užduotį A. O. ieškoti Lietuvos kariuomenėje nepatriotiškai nusiteikusių asmenų bei rinkti apie juos informaciją.

1986 m. Kaune gimęs Lietuvos Respublikos pilietis, deklaravęs gyvenamąją vietą ir gyvenantis Kaune, turintis vidurinį išsilavinimą, nevedęs, neteistas, tarnaujantis Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione paramediku, kaip manyta, niekam neturėjo sukelti įtarimo, todėl buvo itin parankus užsienio žvalgybos organizacijai.

Pasak Krašto apsaugos ministerijos (KAM), tarnyboje įtariamasis niekuo iš kitų neišsiskyrė: pareigas atliko gerai, nuobaudų neturėjo, porą kartų buvo skatintas vadų padėkomis, turėjo vyresniojo eilinio karinį laipsnį. Pateikus įtarimus dėl galimo šnipinėjimo, siekiant apsaugoti tarnybos interesus, šių metų balandį su juo nutraukta profesinės karo tarnybos sutartis, vyras išleistas į atsargą.

KAM tikisi „teisingo sprendimo“

Paaiškėjus įtarimams, sutartis su įtariamu šnipinėjimu asmeniu buvo nutraukta, pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas žurnalistams trečiadienį sakė besitikintis, kad teismas kaltinamojo atžvilgiu priims „teisingą sprendimą“.

Apgailestauju, kad toks atvejis yra kariuomenėje, bet šitas atvejis dar kartą demonstruoja, kad mūsų procedūros ir tvarkos veikia. Bendradarbiaujant su kitomis institucijomis tokie dalykai yra užkardomi, ir ateityje mes šitas priemones – procedūrų, informacijos apsaugos – stiprinsime. Manau, kad visų kitų, kurie bandys tą daryti, laukia tokia pat pabaiga kaip ir šio buvusio kario – jis jau nuo balandžio mėnesio ateistas iš karo tarnybos“, – teigė J. Olekas.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas pabrėžė, kad veika, kuria kaltinamas minėtas asmuo, nesuderinama su kario statusu ir vertinama kaip kario priesaikos sulaužymas.

„Kartu šis atvejis parodo, kad bendradarbiaudami su kitomis saugumą užtikrinančiomis institucijomis, galime veiksmingai atskleisti tokius atvejus“, – KAM išplatintame pranešime cituojamas J. V. Žukas.

Pranešime pažymima, kad tai yra pirmoji tokia byla krašto apsaugos sistemoje, o vadovybė dar labiau sieks stiprinti šnipinėjimo prevenciją ir informacijos apsaugą, bus siekiama aktyviau informuoti personalą apie galimus šnipinėjimo pavojus ir atsakomybę saugoti su tarnyba susijusią informaciją.

Kariuomenės vadas taip pat pabrėžė, kad krašto apsaugos sistemoje veikia specialios prevencijos ir informacijos apsaugos procedūros bei mechanizmai. Kariai ir darbuotojai apie juos ir būtinybę palaikyti budrumą yra periodiškai instruktuojami, prireikus, konsultuojami. Teisę dirbti su įslaptinta informacija krašto apsaugos sistemoje turi ribotas skaičius asmenų, kurių patikimumas specialiai tikrinamas.

Už darbą Baltarusijai gaudavo pinigų

Įtariama, kad duomenys buvo perduodami penkerius metus, už perduotą informaciją A. O. gaudavo pinigų. Jam pinigus perduodavo asmuo, kuris su juo susitikdavo. Įtariama, kad informacija buvo renkama šios Baltarusijos organizacijos nurodymu betarpiškai bendraujant su kartu tarnybą atliekančiais kariais, stebint, įsimenant bei pagal galimybes fotografuojant ar kitaip fiksuojant, pavyzdžiui – perbraižant objektų schemas bei planus, persirašant tarnybą atliekančių karių duomenis iš tarnybinių dokumentų (registracijos knygų ar žurnalų), buvo mokamas atitinkamas piniginis atlygis.

„Bylos duomenimis, Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausios žvalgybos valdyba (BR GRU) itin domėjosi Lietuvos kariuomenės padalinių turima karine technika, ginkluote, pastatų paskirtimi, dalyvavimu tarptautinėse NATO operacijose (misijose), standartinių operacijų planais, įvairiais kariniais mokymais, informacija apie konkrečiuose padaliniuose ar tarnybose tarnaujančių asmenų skaičių, jų vardus, asmenines charakteristikas bei moralines psichologines nuostatas, dienotvarkę, t. y. apie viską, kas susiję su Lietuvos kariuomene, turima karine technika, karių ruošimo programomis, pratybomis, Lietuvos kariuomenės objektais ir jų paskirtimi“, – rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.

Pasak prokuroro, ši byla nesusijusi su kita, kurioje šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamas įmonės „Oro navigacija“ darbuotojas, ir abiejų asmenų veikla buvo savarankiška. „Savotiškas sutapimas“, – sakė R. Petrauskas, aiškindamas, kodėl abu ikiteisminiai tyrimai dėl šnipinėjimo baigti šių metų rudenį.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento vykdytos ilgalaikės žvalgybos operacijos duomenis apie šio kaltinamojo galbūt vykdytą nusikalstamą veiką, nurodo prokurorai.

Grėsmė gali kilti kitų karių ir jų šeimų saugumui

Tyrimo metu buvo gauti atsakingų institucijų įvertinimai, kuriuose nurodoma, kad neteisėtas tarnybos paslaptį sudarančios informacijos apie karių tarnavimą konkrečiuose padaliniuose, jų asmens duomenų atskleidimas sukelia grėsmę tiek minėtiems asmenims, tiek jų šeimų nariams, o slaptas nurodytų techninių ir kitų duomenų apie kariuomenės pajėgumus perdavimas užsienio valstybei – žalingas, nes mažina Lietuvos kariuomenės turimas galimybės užtikrinti valstybės saugumą.
 
„Pabrėžtina, dar tebevykstant tyrimui, apie įtartus šnipinėjimo atvejus buvo informuotos atsakingos žinybos bei imtasi visų galimų, tačiau neviešinamų, priemonių, kad šios nusikalstamos veikos metu surinkti duomenys netektų grėsmę keliančio aktualumo. Šiuo metu abu šnipinėjimo kaltinami asmenys teismo laukia Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime“, – praneša Generalinė prokuratūra.

Baltarusijai šnipinėjo ir „Oro navigacijos“ elektromechanikas

Lietuvos generalinė prokuratūra ir VSD lapkričio 10 dieną pranešė, kad teismui perduota šnipinėjimu Baltarusijos naudai kaltinamo Lietuvos piliečio, dirbusio valstybės įmonėje „Oro navigacija“, byla. Tuomet skelbta, kad tyrimas vykdomas dar vieno įtariamo šnipo atžvilgiu.

Lietuvos pilietis, kurio byla teismui perduota lapkritį, yra valstybės įmonės „ Oro navigacija“ buvęs elektromechanikas. Kitų metų sausio 16 dieną jo bylą pradės nagrinėti Vilniaus apygardos teismas.

Prokuratūros duomenimis, tuo metu valstybės įmonėje „Oro navigacija“ dirbęs įtariamasis savo kabinete slapta fotografavo ten buvusius dokumentus bei kitus objektus ir juos perdavė Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt