Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Dėl Vilniaus moksleivių kelionių į sukarintas Rusijos stovyklas – kratos

Eglė Samoškaitė, Dainius Sinkevičius, Rita Gečiūnaitė, DELFI.lt, BNS2015.09.08 13:45

Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje pareigūnai atlieka kratas.

Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje pareigūnai atlieka kratas.

DELFI šaltinių duomenimis, krata vykdoma dėl prokuratūroje atliekamo tyrimo.

Valstybės saugumo departamento atstovas DELFI patikino, kad jie apie kratas mokykloje nieko nekomentuos.

V. Kačialovo gimnazija pareigūnų dėmesio centre atsidūrė spalio pradžioje pasirodžius informacijai apie tai, kad gimnazijos moksleiviai nuolat vežami į Rusijos rengiamas sukarintas stovyklas.

Pareigūnai lankosi ir Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje.

„Taip, Jūsų įvardintose mokyklose dirba Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai“, – DELFI pranešė komisariato Komunikacijos poskyris.

Prokurorė: kratos tęsis visą dieną

Vilniaus apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų skyriaus vyriausioji prokurorė Rita Aliukonienė DELFI patvirtino, kad rusiškose mokyklose atliekamos kratos.

„Skyriaus prokuroras dar negrįžęs iš procesinių veiksmų atlikimo, kratos yra atliekamos, ir, matyt, jos tęsis iki darbo dienos pabaigos“, – sakė R. Aliukonienė.

Prokurorė pažymėjo, kad atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl moksleivių kelionių į stovyklas: „Šiandien esame nusprendę procesinius veiksmus atlikti kol kas dviejose mokyklose, kaip bus vėliau, žiūrėsime ateityje, tai susiję su tuo, apie ką jūs ir kiti rašėte.“

Vyriausioji prokurorė kol kas susilaikė nuo komentarų apie atliekamą tyrimą: „Šiandien atliekami procesiniai veiksmai, kurie, aišku, turės atgarsį visuomenėje, bet koks komentaras būtų per ankstyvas, nenorime, kad būtų padaryta žalos.“

R. Aliukonienė pabrėžė, kad tyrimas dar tik pradėtas, įtarimai kol kas niekam nepareikšti. „Žinoma, visko gali būti, – sakė ji. – Kad pareikštume įtarimus, reikia surinkti pakankamai duomenų, patvirtinančių galimą žmogaus padarytą nusikaltimą arba tai paneigti dokumentais – šiandien atliekami intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai ir įtarimų pareiškimas bus ne šios dienos klausimas.“

Direktorės pavaduotoja: net nežinau, kad pas mus krata

„Pirmiausia aš net nežinau, kad pas mus krata, nes niekas mūsų neinformavo. Visų antra, ten dar kažkas vyksta, tačiau nieko negaliu komentuoti. Visi stovi ir laukia, kol iš ten išeis, bet mes nieko nežinome. Mokymo procesas iš dalies nutrauktas. Kažkaip išsisukom“, – DELFI sakė V. Kačialovo gimnazijos direktorė pavaduotoja Danuta Jablonskaja.

Apie tai, kad Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos ir Vasilijaus Kačalovo gimnazijos moksleiviai nuolat vežami į Rusijos rengiamas sukarintas stovyklas, buvo apskelbta spalio pradžioje. Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką.

Paaiškino, kur vykdė kratas

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius sakė, kad Vilniaus policija atliko kratas „mokyklų administracinėse patalpose“ – pas mokyklos vadovus ir vieną mokytoją.

Be to, kratos atliktos ir pas kai kuriuos fizinius asmenis.

„Jokių pretenzijų prokuratūra moksleiviams neturi“, – pabrėžė R. Jancevičius.

Jo teigimu, Rusijos žiniasklaida skelbia, kad moksleiviai įtariami tėvynės išdavimu. „Tai visiška nesąmonė ir visiškas absurdas“, – sakė R. Jancevičius.

Prokuroro teigimu, prokuratūroje atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 118 str. – dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką.

Prokuroras nepaneigė, kad domisi ir Rusijos ambasados darbuotojais.

D. Pavalkis ir S. Skvernelis: kratos mokyklose buvo reikalingos

D. Pavalkis bei vidaus reikalų ministras, buvęs policijos generalinis komisaras S. Skvernelis policijos kratas Vilniaus mokyklose mano buvus reikalingas.

„Veiksmai tose mokyklose – tai čia yra tyrėjų darbas, tik visada jautru, kada kokie nors veiksmai atliekami mokyklose. Aš tikiuosi, kad nebuvo peržengtos tos etikos ir mokinių gąsdinimo ribos barjeras. Žinoti, kas vyksta, kaip vyksta ir kodėl vyksta, aš manau, kad reikia“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė D. Pavalkis.

S. Skvernelis, kuris pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo policijos generalinis komisaras, sakė, kad tyrimo detalės jam nebuvo žinomos.

„Komisaras neprivalo žinoti, nes jis yra tiesiog administratorius, apie kiekvieną ikiteisminį tyrimą – kryptis ir apimtis, tą turi žinoti tyrėjas ir prokuroras, vykdantis tyrimą ir kontroliuojantis tyrimą“, – sakė vidaus reikalų ministras.

Jis teigė nemanantis, kad kratos šiame spalį pradėtame ikiteisminiame tyrime atliekamos per vėlai.

„Procesiniai veiksmai atliekami tada, kada reikia juos atlikti“, – įsitikinęs S. Skvernelis.

D. Pavalkio teigimu, viešumas gali būti pakankama reakcija siekiant sudrausminti mokyklas, kurios leido mokinius į tokias stovyklas. Kartu jis pažymėjo, jog įtartinai žiūrint į kiekvieną mokinių išvyką būtų grįžta į sovietmetį.

„Jeigu už to nestovi niekas, o taip, kaip deklaruoja mokyklų vadovai, tai buvo, vadinkime, nesusipratimas, noras pamatyti pasaulio, neįvertinimas situacijos ir panašiai, aš manau, kad to viešumo ir to bendro visuomenės negatyvaus spaudimo toms mokykloms užteko, kad jos pasimokytų. Jeigu kažkas yra giliau, mes tą sužinosime iš tyrimo“, – kalbėjo D. Pavalkis.

Jis savo ruožtu suabejojo, ar gerai būtų kontroliuoti visas moksleivių išvykas.

„Pasirodė pranešimai, kad Vilniaus miesto savivaldybė susiruošė kontroliuoti visus mokyklų mokinių neformalaus išvažiavimo atvejus į vieną ar į kitą, ar į trečią pusę. Aš manau, kad neturime mes grįžti į tarybinius laikus, kada be komjaunimo, profsąjungos ir „partkomo“ rekomendacijų negalėdavo žmonės važiuoti į tą ar kitą ekskursiją. Bet, aišku, sąmoningumą ugdyti, šviesti, aiškinti ir prižiūrėti mes privalome“, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministras.

Vilniaus apygardos prokuratūros ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai trečiadienį atliko kratas dviejų rusiškų mokyklų administracinėse patalpose. Jos atliekamos tiriant Vilniaus mokinių vežimą į Rusijos organizuotas sukarintas stovyklas.

„Kalbame apie mokyklos vadovus ir vieną mokytoją. Jokių pretenzijų mokyklos moksleiviams prokuratūra neturi“, – trečiadienį per spaudos konferenciją sakė Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius.

Jis neigė rusiškos žiniasklaidos panešimus, kad moksleiviai kaltinami Tėvynės išdavimu.

Prokuroras neatskleidė, ko pareigūnai ieško mokyklose. Jis pranešė, kad kratos atliekamos ir fizinių asmenų gyvenamose vietose.

Pasak R. Jancevičiaus, įtarimai kol kas niekam nėra pateikti, sulaikytų asmenų taip pat nėra. Prokuroro teigimu, pamokos dėl kratų nėra sutrikusios.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt