Lietuvoje

2012.06.07 13:13

Politologai pasigedo dėmesio mokesčių, socialinėms problemoms

LRT.lt 2012.06.07 13:13

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitytame trečiajame metiniame pranešime akcentavo darbų tęstinumo svarbą ir jo stoką. Tačiau politologai tvirtina pasigedę dėmesio socialinei ir užsienio politikai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitytame trečiajame metiniame pranešime akcentavo darbų tęstinumo svarbą ir jo stoką. Tačiau politologai tvirtina pasigedę dėmesio socialinei ir užsienio politikai.

Politologas Vytautas Dumbliauskas Prezidentės metiniame pranešime sako pasigedęs išsamesnio socialinės politikos aptarimo. „Socialinio teisingumo mūsų visuomenėje labiausiai trūksta. Socialinė politika yra skausminga ir aštri tema, tačiau pranešime jai buvo skirta per mažai dėmesio“, – Lietuvos radijo laidoje „LRT vasaros studija“ teigė V. Dumbliauskas.

Žurnalo „Valstybė“ žurnalistas Eduardas Eigirdas tikina, kad šioje srityje Prezidentė turėtų veikti daug ryžtingiau.

„Jei žmonės iš Lietuvos emigruoja, jeigu jie nepatenkinti, pagrindinės problemos yra dėl  socialinio neteisingumo jausmo, kuris tvyro visuomenėje. Lietuvoje dirbančio žmogaus apmokestinimas yra žvėriškai didelis, lyginant su kapitalą valdančių žmonių apmokestinimu.

Reikia realios rimtesnės mokestinės reformos, kuri perskirstytų dabar tenkančią mokestinę naštą visuomenėje. Tai reikalauja visų bendro susitarimo. Jei norime būti moderni valstybė, turime skatinti žmones dirbti, gerai uždirbti, auginti vaikus, suteikti jiems išsilavinimą. Mokesčiai yra ta terpė, kur gėlės sužydi arba nuvysta“, – mano E. Eigirdas.

Lietuva tarsi sulaiko pykčio smūgius

Politologų nuomone, metinėje ataskaitoje pranešimas apie užsienio politiką buvo pernelyg aptakus.

„Lietuva yra Europos Sąjungos (ES) narė ir kartu vykdo tam tikrą tęstinę politiką. Mes puikiausiai žinome, kad ta politika nėra patenkintas mūsų kaimyno diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos valdomas diplomatinis korpusas. Mes – Lietuva – esame tarsi sulaikantys tuos pykčio smūgius, kuriuos A. Lukašenka gali nukreipti į Europos Sąjungą. 

Mes statomės atominę elektrinę, visi puikiausiai suprantame, kad jeigu Lietuva, Latvija ir Estija pasistatys savo branduolinį reaktorių, tai tikėtina, kad V. Putinui su A. Lukašenkai liks mažiau vietos statytis savo reaktoriams prie Lietuvos sienų. Tai mes turime suprasti, kad yra tam tikri geopolitiniai lūžiai, kurie verčia Lietuvą būti tarsi ant potencialios konflikto ribos“, – tikina žurnalo „Valstybė“ žurnalistas E. Eigirdas.

VAE klausimus naudoja partinėje kovoje

E. Eigirdas sako, jog turėtume pripažinti, kad vienas iš pagrindinių tęstinų darbų yra Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas. Jis kritikuoja socialdemokratų abejonę dėl šio elektrinės statybos.

„Visuomenė turėtų atkreipti dėmesį, kad būtent ta partija, kuri savo laiku iniciavo „Leo LT“ projektą, kuri ketino statyti atominę elektrinę, šiuo metu, kai atominę ketina statyti trys Baltijos valstybės, jie tam nepritaria. Šioje situacijoje yra trys problemos, kurias reikia Lietuvai spręsti ir jau 20 metų mes nesprendžiame: apsirūpinimas dujomis kuo pigiau, elektros ir šilumos pasigaminimas kuo pigiau“, – tvirtina E. Eigirdas.

Politologas V. Dumbliauskas teigia, kad partijos elektrinės statybos klausimus naudoja partinėje tarpusavio kovoje.

„Mes nesame energetikai ir nežinome visų tų dalykų, nežinome, reikia ar nereikia tos atominės elektrinės. Bet mes matome tik politinę valią statyti, nestatyti ar abejoti. Šioje situacijoje partijos žaidžia tam tikrą žaidimą. Dabar stebiu, kaip Tėvynės Sąjunga „kryžiumi gulasi“ už tą elektrinę, socialdemokratai dėl jos abejoja“, – sako V. Dumbliauskas.