Lietuvoje

2012.11.27 10:42

Mirė Seimo narys Julius Veselka (nuotraukos)

ELTA 2012.11.27 10:42

Pirmadienį mirė Seimo narys Julius Veselka. Jis mirė prieš pat „Žinių radijo“ laidą, pranešė radijas. J. Veselkai buvo 69 metai. J. Veselka į Seimą buvo išrinktas jau penktai kadencijai. Jis nebuvo išrinktas tik į 1996–2000 m. kadencijos parlamentą.  

Pirmadienį mirė Seimo narys Julius Veselka. Jis mirė prieš pat „Žinių radijo“ laidą, pranešė radijas. J. Veselkai buvo 69 metai. J. Veselka į Seimą buvo išrinktas jau penktai kadencijai. Jis nebuvo išrinktas tik į 1996–2000 m. kadencijos parlamentą.

„Žinių radijo“ administratorė-personalo vadybininkė Elona Maslauskienė DELFI sakė, kad parlamentaras mirė prieš laidą, apie 12 val.

Laida, kurioje turėjo dalyvauti J. Veselka, turėjo prasidėti po 12 val. žinių.

R. Musnickas: Seimo narys netikėtai sukniubo ir nukrito

Laidos „Pietų stalas“ vedėjas R. Musnickas DELFI pasakojo, kad prieš laidą J. Velseka atrodė besijaučiantis gerai, pėsčias atžygiavo per Gedimino prospektą iki „Žinių radijo“ būstinės Smetonos gatvėje.

„Nieko absoliučiai, jokių ženklų. Atėjo jis normaliai, per prospektą atžygiavo energingai, taukšt taukšt užšokavo laiptais, atsisėdo, mes dar šnekėjomės geras dešimt minučių su juo – ir maždaug iki eterio likus minutei, sakau: „Va, grįžai iš Gruzijos, tai pradėsime nuo „gamardžoba“. Ir tik pasakiau, jis tik šlept į stalą ir nukrito nuo kėdės. Galvojau, kad norėjo pasitaisyti kėdę patogiau, o pasirodo, jis sukniubo ir nukrito“, – pasakojo R. Musnickas.

Pasak žurnalisto, Seimo narį bandyta ilgai gaivinti, bet visos pastangos buvo veltui.

Prezidentė pareiškė užuojautą dėl Seimo nario J. Veselkos mirties

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą mirus Seimo nariui Juliui Veselkai. „Nuoširdžiai užjaučiu mirus ilgamečiam Seimo nariui J. Veselkai, aktyviai dirbusiam Seimo ekonomikos komitete, buvusiam Vyriausybės nariu. J. Veselka sugebėjo paprastai ir žmonėms suprantamai kalbėti apie sudėtingus ekonominius reiškinius“, – sakoma šalies vadovės užuojautoje.

Dėl Seimo nario Juliaus Veselkos netekties šalies vadovė pareiškė užuojautą jo artimiesiems ir bendradarbiams.

V. Mazuronis: jis visada sakydavo, ką galvoja, ūkiškai ir aiškiai

„Tvarkos ir teisingumo“ vicepirmininkas Valentinas Mazuronis apie J. Veselką, kuris buvo šios partijos narys, atsiliepia kaip apie politiką, visada turėjusį savo nuomonę ir nebijojusį ją reikšti.

„Tai bičiulis, kuris visada kalbėdavo, ką galvoja, visi Lietuvos žmonės puikiai matė ir jautė, kad tai, ką jis kalba, yra iš dūšios, iš širdies, ūkiškai, aiškiai. Jis dirbo mūsų frakcijoje praėjusioje kadencijoje ir šioje kadencijoje. Turėjo labai didelę patirtį kaip ekonomistas ir kitose gyvenimo srityse, darbštus. Žmogus, kuris visam tam darbui atidavė visą širdį – dabar jau ir nebe perkeltine prasme“, –  teigė V. Mazuronis.

Politikas sako, kad J. Veselka niekuomet nesiskųsdavo sveikatos problemomis, visiems pakeldavo nuotaiką atviru ir tiesiu bendravimu.

„Priešingai, atrodė, kad jis pats stipriausias iš mūsų visų“, – sakė „Tvarkos ir teisingumo“ vicepirmininkas.

J. Veselka buvo žinomas ir geras politikas, ekonomistas, sako Seimo pirmininkas

Pirmadienį netikėtai miręs Seimo narys J. Veselka buvo žinomas ir geras politikas, ekonomistas, sako Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas.

„Žinia netikėta, esam labai susijaudinę. J.Veselką visi puikiai pažinojom, noriu pareikšti užuojautą jo šeimai, artimiesiems, J.Veselka buvo žinomas, geras politikas, geras ekonomistas, pačiu artimiausiu metu jis būtų buvęs patvirtintas Ekonomikos komiteto pirmininku“, – pirmadienį žurnalistams sakė V. Gedvilas.

„Jis buvo žmogus matomas, jį gerbė rinkėjai, daug kadencijų jis buvo renkamas vienmandatėj apygardoj, trūks jo aštraus žodžio, konkrečių pasiūlymų. Labai gaila“, – kalbėjo parlamento vadovas.

A. Butkevičius: J. Veselka mokėjo ekonominius dalykus paaiškinti visiems suprantama kalba
 
Dėl netikėtos Seimo nario Juliaus Veselkos mirties paskirtasis Premjeras Algirdas Butkevičius reiškia nuoširdžią užuojautą jo šeimai ir artimiesiems.

„Kaip žmogus, kaip politikas jis pasižymėjo stipriomis ekonominėmis žiniomis, buvęs ekonomikos ministras. J. Veselka visada mokėjo žmonėms ekonominius dalykus paaiškinti paprasta suprantama kalba. Manau, kad jo paaiškinimai būdavo suprantami netgi paprastam eiliniam kaimo žmogui, jau nekalbant apie inteligentus, mokslininkus ir kitus“, – žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Biografija

J. Veselka gimė 1943 m. vasario 8 d. Ukmergės rajono Siesikų miestelyje. Kadangi tėvas Vaclovas Veselka nuo 1945 m. dalyvavo ginkluotame pasipriešinime, mama su dviem mažamečiais sūnumis buvo išvaryta iš Siesikų ir įvairiuose kaimuose glaudėsi pas žmones. Tėvas 1948 m. žuvo rezistencijoje. Motina mirė 2000 m.

1951 m. J. Veselka pradėjo lankyti Belazariškių pradinę mokyklą. 1962 m. baigė Siesikų vidurinę mokyklą. 1962–1965 m. tarnavo tarybinėje armijoje.

Grįžęs iš armijos, dirbo Ukmergės rajono Daugailių tarybiniame ūkyje brigadininku, vėliau - Siesikų girininkijoje miško darbininku.

1967 m. jis įstojo į Vilniaus valstybinio universiteto Pramonės ekonomikos fakultetą, kurį baigė 1972 m. ir įgijo ekonomisto specialybę.

1972–1974 m. dirbo Vilniaus universiteto Politinės ekonomijos katedroje dėstytoju. 1974–1975 m. studijavo aspirantūroje, bet ją dėl tuometinio socializmo kritikos teko palikti.

1975–1978 m. J. Veselka buvo Vilniaus metalo konstrukcijų gamyklos Tiekimo skyriaus viršininkas, 1978–1985 m. – Maisto pramonės Projektavimo konstravimo biuro skyriaus vedėjo pavaduotojas.

1985 m. jis apgynė ekonomikos mokslų kandidato disertaciją.

1985–1990 m. – Valstybinio plano komiteto Liaudies ūkio planavimo ir ekonomikos instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis, skyriaus vedėjas, direktoriaus pavaduotojas.

J. Veselka dalyvavo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veikloje, 1988–1990 m. buvo Sąjūdžio Seimo narys.

Atkūrus nepriklausomybę, nuo 1990 m., buvo Ekonomikos ministerijos Strategijos skyriaus viršininkas. Už 1991–1992 m. vykdomos ekonominės reformos kritiką skyrius buvo panaikintas. Beveik metus J. Veselka buvo bedarbis.

1992–1996 m. – VI Seimo narys, išrinktas Alytaus rinkimų apygardoje Nr. 30. Iškėlė Lietuvos demokratinė darbo partija. Seime dirbo Ekonomikos komitete.

1992–1994 m. – ekonomikos ministras.

1996–2000 m. ūkininkavo Ukmergės rajono Užulaukio kaime.

2000–2012 m. – VIII, IX, X, XI Seimo narys, išrinktas Ukmergės rinkimų apygardoje Nr. 61. Seime dirbo Ekonomikos komitete, Verslo ir užimtumo ir Konstitucijos pataisoms rengti, Ignalinos atominės elektrinės regiono problemų, Atominės energetikos komisijose.

2000 m. kovo mėn. įkūrus Liaudies sąjungą „Už teisingą Lietuvą“, išrinktas jos pirmininku. Anksčiau nepriklausė jokiai partijai.

Ekonomikos ir politikos klausimais yra parašęs keletą knygų, kelis šimtus straipsnių. Vilniaus universitete skaitė paskaitas makroekonomikos tema.

2000 m. apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu.