Lietuvoje

2012.11.26 08:12

Žemaičiai užsimojo iš gyvųjų atimti kapus

Kapinėse greitai nebebus, kur laidoti, nes čia vietas iš anksto užsiėmė gyvieji. Taip nutiko Kretingoje. Dabar bus bandoma nustatyti, kokias paslaptis slepia maždaug 150 anoniminių kapaviečių.  

Kapinėse greitai nebebus, kur laidoti, nes čia vietas iš anksto užsiėmė gyvieji. Taip nutiko Kretingoje. Dabar bus bandoma nustatyti, kokias paslaptis slepia maždaug 150 anoniminių kapaviečių.

Apie tai, kad Kretingoje galima iš anksto užsiimti vietą kapavietei, jau seniai sklandė kalbos, rašo pirmadienio „Lietuvos rytas“.

Kretingiškiai neslepia, kad prieš dešimtmetį tokia paslauga kainavusi 500 litų. Esą pakakdavo susitarti su kapinių prižiūrėtoju ir jis nurodydavo tuščią vietą. Ją buvo galima ne tik apsijuosti borteliais, bet ir pasistatyti paminklinį antkapį.

Tai, kad tokios kalbos nėra laužtos iš piršto, galima įsitikinti pavaikštinėjus po naująsias Kretingos kapines Darbėnų plente.

Prie pat vartų, aukštesnėje vietoje, įrengta keliasdešimt kapaviečių.

Lankyti patogią vietą vietiniai gyventojai vadina prezidiumu. Ten buvo laidojami iškilūs kretingiškiai, vietos valdžios atstovai ar jų giminės.

Regis, tokioje kapinių vietoje neturėtų būti nė vieno laisvo plotelio.

Tačiau akį patraukia išbetonuotais borteliais atskirtos tuščios kapavietės.

Kad neželtų žolė, kai kurios jų išgrįstos akmenukais, pasodinta dekoratyvinių augalų.

Nėra nei pavardžių, nei datų

Ant dviejų tokių kapaviečių pastatyti net paminkliniai akmenys.

„Gyvenimas – akimirka begaliniame laike...” – skelbia užrašas ant atverstą knygą primenančio antkapio.

Šalia esantis paminklas pažymėtas užrašu „Kas tiki į Kristų, nežus per amžius”.

Be šių užrašų, čia nėra jokių galimai palaidotų žmonių pavardžių ar datų.

Kas prižiūri šias kapavietes? Kas jose atgulė amžinojo poilsio ir ar čia iš viso kas nors palaidotas?

Nuo bevardžių kapaviečių vos už 20 metrų savo kabinetą turintis kapinių prižiūrėtojas Antanas Raudonis į šiuos klausimus atsakyti negali.

„Nežinau“, – rankomis skėstelėjo savo prižiūrimose valdose viską žinoti privalantis Kretingos komunalinio ūkio darbuotojas. Jis negalėjo net pasakyti, kiek visose kapinėse yra kapaviečių.

Jau trejus metus kapinių prižiūrėtoju dirbantis kretingiškis tikino, kad per tą laiką jis nieko prie šių kapaviečių nematęs, nors ant vienos jų padėta apdegusių žvakių.

Schema pradingusi

A. Raudonis teigė, kad šios kapavietės su bevardžiais antkapiais buvo įrengtos dar prieš jam pradedant dirbti.

Nuo 1990 metų vedamuose kapinių užrašuose ką nors išsiaiškinti yra neįmanoma, nes juose – tik čia palaidotų žmonių pavardės ir datos.

Tik pastaraisiais metais žurnaluose pradėti žymėti kvartalai, kuriuose yra palaidoti kretingiškiai. Bet tokiuose kvartaluose – šimtai kapaviečių. Kuris kurioje yra palaidotas?

Kita vertus, tokiose kapavietėse, norint laidoti kitą žmogų, turi būti praėję 25 metai nuo ankstesnio palaidojimo. Kas galės pasakyti, ar tas terminas jau praėjo, jeigu neaišku nei kas, nei kada čia palaidotas?

Kapinės privalo turėti aiškią kapaviečių schemą, pagal kurią būtų galima tai nustatyti. Tačiau į darbą priimtas A.Raudonis tokios schemos nerado.

Prieš dešimtmetį Kretingos komunaliniam ūkiui vadovavęs Konstantinas Skierus sakė, kad brėžiniai su pažymėtomis atskiromis kapavietėmis yra buvę, bet dabar įmonėje jų niekas neranda.

Valdžia jau perspėjo

Kretingos kapinėse klestinčią netvarką atskleidė neseniai čia atliktas savivaldybės auditas.

Rajono valdžia susizgribo tvarkytis: Kretingos miesto seniūnijai ir komunaliniam ūkiui nurodyta parengti kapinių schemas ir identifikuoti visas kapavietes. Tačiau tai padaryti bus nelengva.

„Apleistose ir bevardėse kapavietėse palikome informaciją, kad jas prižiūrintys gyventojai kreiptųsi į kapinių prižiūrėtoją ar seniūniją ir pateiktų įrodymus, kad ten palaidoti jų artimieji”, – aiškino Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas.

Šiai užduočiai skirta metai. Po to rajono valdžia nenustatytų asmenų kapavietes ketina atiduoti laidoti bendra tvarka.

V. Domarko keli kretingiškiai jau teiravosi, kaip galima įteisinti užsiimtas kapavietes.

„Jiems atsakau, kad kapavietė skiriama tik mirus“, – sakė valdininkas.

Turės įrodyti, kad laidojo

A.Raudonis įsitikinęs, kad pamėginus laidoti prižiūrimose tuščiose kapavietėse kils daug aistrų: „Žmonės man pasakojo, kad anksčiau dirbęs prižiūrėtojas kapinėse jiems leidęs išsirauti kelmus ir už savo lėšas įsirengti kapavietes.

Kiti yra išleidę ne vieną tūkstantį litų šlifuoto akmens borteliams, antkapiui.

Jie turės tai nusiardyti. O jei nesutiks? Be teismų čia neapsieisime.”

Kaip žmonės turės įrodyti, kad jose yra kažkas palaidota, sunkiai įsivaizduoja ir seniūnijos vadovai: „Turės pateikti čia palaidoto žmogaus mirties liudijimą, nuotraukas iš laidotuvių, kuriose matyti, kad velionis buvo laidojamas šioje vietoje.”

Laukia naujos dalybos

Kokių gudrybių gali griebtis savo būsimoms kapavietėms vietą išsirinkę ir ją išsaugoti siekiantys gyvieji, kretingiškiai net nenumano.

Teigiama, kad kai kuriems žmonėms kapavietės būdavo skiriamos tuomečių savivaldybės administracijos vadovų, ankstesnių rajono merų nurodymu.

„Kam valdžia norės, tam paliks. Kas patikrins?“ – svarstė būsimų kapaviečių dalybų laukiantys kretingiškiai.

Nustatyta tvarka rajone kol kas negalioja

Didžiausiose Kretingos kapinėse Darbėnų plente laisvos vietos liko tik 97 kapavietėms.

Tikimasi, kad jų užteks, kol už Kretingos miesto, Petrikaičių kaime, pavasarį bus įrengtos naujos kapinės.

Vyriausybės nustatytose kapinių tvarkymo taisyklėse reikalaujama, kad kapavietė būtų identifikuota: ant kapavietę žyminčio ženklo būtų nurodoma mirusiojo vardas, pavardė, gimimo ir mirties datos.

Kretingos rajono savivaldybė šią nuostatą patvirtino tik šiemet vasario mėnesį palaimintame Leidimų laidoti išdavimo, laidojimo ir viešųjų kapinių lankymo tvarkos apraše.

Už kapinių tvarkymo taisyklių pažeidimą skiriama nuo 50 iki 200 litų administracinė bauda.

Už paliktą bevardę kapavietę Kretingoje iki šiol dar niekas nėra nubaustas.