Lietuvoje

2015.09.08 13:45

L. Donskis: smurtas prieš moteris – vyrų problema

LRT.lt2015.09.08 13:45

Lietuvoje žinomi vyrai pasitinka akciją „Saugi artima aplinka“. Jos metu visuomenėje žinomi savo srities profesionalai raginami užsisegti akcijos simbolį – baltą kaspiną – ir taip visuomenę paraginti užkirsti kelią smurtui prieš moteris. Visi norintys prisidėti prie akcijos kviečiami prisijungti šeštadienį 11 val. dalyvauti 16 km žygyje pėsčiomis per Lietuvos sostinę.

Lietuvoje žinomi vyrai pasitinka akciją „Saugi artima aplinka“. Jos metu visuomenėje žinomi savo srities profesionalai raginami užsisegti akcijos simbolį – baltą kaspiną – ir taip visuomenę paraginti užkirsti kelią smurtui prieš moteris. Visi norintys prisidėti prie akcijos kviečiami prisijungti šeštadienį 11 val. dalyvauti 16 km žygyje pėsčiomis per Lietuvos sostinę.

Šios akcijos metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į problemą ir didinti visuomenės nepakantumą smurtui prieš moteris. Idėja įprasminti 16-os pasipriešinimo smurtui prieš moteris kampaniją nužygiuotais kilometrais gimė Vilkaviškio moterims. Žygiuoti jau yra pasiryžusios Kauno, Klaipėdos, Rokiškio, Vilkaviškio moterys. Prie šios akcijos prisijungia ir vilniečiai.

Prie šios akcijos jau prisidėjo ir žinomi Lietuvos vyrai. Prisisegdami baltą kaspiną, palaikymą gali išreikšti visi norintys.

Psichiatras D. Pūras: nuo smurto prieš moteris kenčia patys vyrai

Pirmoji, pasaulio moterų pastangas suvienijusi akcija Jungtinių Tautų iniciatyva buvo surengta 1991 metais. 2008 metais generalinis Jungtinių Tautų sekretorius Ban Ki-moonas ėmėsi iniciatyvos telkti vyrus, stiprinant valstybių atsakomybę kovoje su smurtu. Iškilūs Lietuvos politikai, pareigūnai, akademikai, visuomenininkai ir pramogų verslo atstovai prisijungė prie pasaulinio judėjimo.

„Tam, kad sukurtume saugią aplinką, neužtenka tik baksnoti į kitus, kurie pakelia kumščius. Reikia nuolat savęs paklausti, ar aš tikrai nesu tarp jų. Ir kalbėtis, diskutuoti, mokytis save pažinti“ – samprotauja LRT Televizijos projekto „Tūkstantmečio vaikai“ vedėjas ir grupės „Liūdni slibinai“ narys Dominykas Vaitiekūnas.

Jis atkreipia dėmesį, kad smurtas yra ne tik durtinės žaizdos, kaukolės lūžiai ar mėlynės po akimis. Žodžiai, manipuliaciniai galios žaidimai, pažeminimai ir žmogaus menkinimas, D. Vaitiekūno nuomone, sunkiau pastebimos, bet kasdienės smurto formos.

„Kaip bebūtų gaila, jos būdingos ne tik tiems žmonėms, kurie atsiduria kriminaliniuose puslapiuose ar kituose žiniasklaidos pranešimuose. Mes visi šiek tiek smurtaujam ir to neatpažįstame. Gerai pagalvojęs, aš taip pat šiek tiek smurtauju – pasakau įžeidžiančių žodžių, o kiek jų dar ištariu sau galvoje“, – į šią problemą plačiau pažiūrėti kviečia D. Vaitiekūnas.

Psichiatro Dainiaus Pūro nuomone, nustoję reprodukuoti smurtinę kultūrą, vyrai padėtų patys sau: „Prisijungiau prie akcijos, nes žinau kaip gydytojas ir pilietis, kaip skausmingai kenčia nuo smurtaujančių vyrų moterys ir vaikai. O dar žinau, kad nuo smurto prieš moteris kenčia patys smurtaujantys vyrai. Tas nelemtas tariamas vyriškumas, palaikomas nevykusių stereotipų apie moterį ir vyrą, bumerangu kerta per vyrų dvasinę ir fizinę sveikatą“, – sako D. Pūras.

Jo nuomone, būtent dėl to, kad vyrai tapo smurto kultūros įkaitais, jie Lietuvoje žudosi kelis kartus dažniau negu moterys, ir netgi miršta vidutiniškai visu dešimtmečiu anksčiau. Psichiatras tiki, kad, nustoję smurtauti vyrai ne tik padarys moteris laimingesnes, bet ir patys taps laimingesni ir sveikesni.

Patvirtinta pagalbos teikimo programa

Individualios vyriškumo sampratos ir raiškos atsiejimas nuo agresijos, patyčių, smurtavimo ypač svarbus, kuriant saugią artimą aplinką. Tačiau tik valstybės lygiu įgyvendinamos iniciatyvos leidžia siekti ilgalaikių, struktūrinių permainų.

„Patvirtinome Valstybinę smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims 2014–2020 metų programą, todėl labai tikiuosi, kad dabar visuomenė turės daugiau priemonių ir instrumentų sustabdyti šį apgailėtiną ir smerktiną reiškinį“ –viltį išreiškia Lietuvos Respublikos Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Jis įsitikinęs, kad tik apgailėtinas, dvasiškai menkas žmogus gali skriausti už save dar silpnesnį. Esą tikroji dvasinė stiprybė – nebūti abejingu, neužsimerkti, nepraeiti pro šalį.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ragina smurtą prieš moteris išrauti su šaknimis, nors jis ir pasklidęs visame pasaulyje. Jo nuomone, smurtas prieš žmogų gimto smurtą visuomenėje, o galų gali – ir tarp valstybių.

„Kviečiu nebūti nebyliais smurto prieš moteris liudininkais. Keisti padėtį galime pasisakydami prieš smurtą, jei esame jo liudininkais, skleisdami informaciją, skatindami problemos suvokimą, auklėdami jaunąją kartą. Kuriant saugią artimą aplinką, tokios akcijos yra ne tik prasmingos, bet ir būtinos“ – sako L. Linkevičius.

Prie akcijos organizatoriai kviečia prisijungti visus norinčiuosius. Viskas, ką reikia padaryti – prisisegti baltą kaspiną ir tokiu būdu išreikšti poziciją arba tiesiog nelikti abejingais žeminimui, smurtui ir patyčioms savo aplinkoje, apie tokius įvykius informuodami policiją.

Nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 10 d. visame pasaulyje vyksta 16-os pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų kampanija. Šiais metais akciją remia 11 garsių Lietuvos vyrų, prie širdies seginčių akcijos simbolį – baltą kaspiną: Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, filosofas Leonidas Donskis, psichiatras Dainius Pūras, psichologas Robertas Povilaitis, aktorius Dominykas Vaitiekūnas, komikas Paulius Ambrazevičius, dainininkai Svaras ir Stano.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt