Lietuvoje

2014.11.27 15:39

Pirmosios priešlėktuvinės gynybos sistemos GROM Lietuvą pasieks gruodį

ELTA2014.11.27 15:39

Pirmoji lenkiškos priešlėktuvinės gynybos sistemos GROM siunta Lietuvą pasieks jau šių metų gruodžio pirmoje pusėje. Su pirmąja partija Lietuvos kariuomenė gaus raketų ir sistemos paleidimo įrenginių, informuoja Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Pirmoji lenkiškos priešlėktuvinės gynybos sistemos GROM siunta Lietuvą pasieks jau šių metų gruodžio pirmoje pusėje. Su pirmąja partija Lietuvos kariuomenė gaus raketų ir sistemos paleidimo įrenginių, informuoja Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Mokytis, kaip dirbti su šia sistema, į Lenkiją šiuo metu yra išvykę keturi Lietuvos kariai. Lietuvos kariai sistemai GROM valdyti reikiamų įgūdžių semiasi Lenkijos karinių oro pajėgų mokymo bazėje Koszaline. Per ilgiau nei savaitę truksiantį vartotojo kursą Lietuvos kariai susipažins su GROM priešlėktuvine sistema, įgis įgūdžių, reikalingų dirbti su šia ginkluote mūšio metu. Vėliau savo žinias jie perduos kitiems Lietuvos kariams, kurie konkrečiai dirbs su šia priešlėktuvinės gynybos sistema, teigiama KAM pranešime.

Sutartį dėl artimojo nuotolio nešiojamosios priešlėktuvinės gynybos sistemų GROM Lietuvos kariuomenei pirkimo Krašto apsaugos ministerija su Lenkijos įmone MESKO S. A. pasirašė šių metų rugsėjį.

Pagal ją Lietuvos kariuomenė įsigis sistemos paleidimo įrenginių, raketų, priemonių sistemos priežiūrai, lauko treniruoklių, stimuliatorių, taip pat numatytas logistinis paketas. Bendra sutarties vertė – 34,041 mln. eurų. Sistemą gamintojas į Lietuvą pristatys dalimis.

GROM sistema perkama iš anksčiau suplanuotų ir jau šiais metais krašto apsaugai papildomai skirtų 130 mln. litų. Šiais metais pirmoji įmoka sieks apie 4,8 mln. eurų. Projektą ketinama užbaigti iki 2021 metų.

Artimojo nuotolio oro gynybos sistemos yra vienas iš Lietuvos kariuomenės apginklavimo prioritetų. GROM sistemų mobilumas ir kovinės galimybės sustiprins Lietuvos kariuomenės padalinių ir objektų apsaugą nuo orlaivių atakų.

GROM sistema gali būti naudojama mažuose taktiniuose vienetuose, kurie veikia atskirai ar toliau nuo didesnių dalinių. Šias funkcijas Lietuvoje vykdo Sausumos pajėgų vienetai, todėl perkamos sistemos bus skirtos šiems Lietuvos kariuomenės padaliniams apginkluoti.

Sistema GROM bus jau trečia raketinės oro gynybos ginkluotės, kuria bus apginkluota Lietuvos kariuomenė, rūšis. Nešiojamos artimojo nuotolio oro erdvės gynybos raketinės sistemos GROM papildys šiuo metu turimas Lietuvoje sistemas STINGER ir RBS-70.

Anot KAM, įsigyjamų sistemų kovinės galimybės sustiprins Lietuvos kariuomenės padalinių apsaugą nuo žemuose aukščiuose skrendančių pilotuojamų ir nepilotuojamų orlaivių atakų bei jų žvalgybinių misijų.