Naujienų srautas

Lietuvoje2014.11.27 12:50

V. Ušackas: EK informuota apie Rusijos ribojimus Lietuvos vežėjams

BNS 2014.11.27 12:50

Europos Komisija yra informuota apie Rusijos taikomus ribojimus Lietuvos vežėjams, kurie susiduria su sugriežtinta muitinės patikra, ketvirtadienį pranešė Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas.

Europos Komisija yra informuota apie Rusijos taikomus ribojimus Lietuvos vežėjams, kurie susiduria su sugriežtinta muitinės patikra, ketvirtadienį pranešė Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas.

Diplomato teigimu, Briuselis šiuo metu laukia papildomos informacijos iš Vilniaus, kad galėtų įvertinti problemos mastą.

„Komisija yra informuota apie šią problemą ir šiuo metu laukia papildomos informacijos iš Lietuvos, kad galėtų pilnai įvertinti jos mastą. Pažymėtina, kad 2013 metais Federalinė muitinės tarnyba beveik mėnesį be aiškaus pagrindo taikė šimtaprocentinę muitinės kontrolę Lietuvos vežėjams, gabenusiems prekes į Rusiją“, – BNS sakė V. Ušackas.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, automobilių iš Lietuvos patikrą ties Karaliaučiaus sritimi Rusija sugriežtino penktadienio vakarą.

Lietuvos vežėjai ėmė strigti ir Latvijos bei Rusijos pasienyje, Rusijos vidaus muitinėse. Vežėjų asociacijos „Linava“ duomenimis, pirmadienio vakarą Rusijos muitinė nurodė transporto priemonėms ir kroviniams iš Lietuvos taikyti pilną patikrą, ji tęsiasi iki šiol.

Rusija riboti transportą iš Lietuvos ėmė praėjus dienai po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė Rusiją pavadino teroristine valstybe. Panašius apribojimus vežėjams ir prekėms iš Lietuvos Rusija buvo įvedusi ir pernai rudenį, kai Lietuva pirmininkavo ES, tuomet šios priemonės taikytos apie mėnesį.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Rusijos veiksmus pavadino „diskriminacine praktika“, teigdama, kad lietuviški lengvieji ir kroviniai automobiliai susiduria su „Rusijos tarnybų dirbtinai kuriamais sunkumais“.

Rusijos muitinės vadovas savo ruožtu pareiškė, kad patikra sugriežtinta, nes per Lietuvą į Rusiją gabenama uždrausta ES produkcija.

Transporto sektorius sukuria apie dešimtadalį Lietuvos bendrojo vidaus produkto.

ES sankcijos nėra nukreiptos prieš eilinius rusus

„ES ribojančios priemonės – sankcijos – nėra nukreiptos prieš eilinius Rusijos piliečius. Šios priemonės nukreiptos prieš atskirus individus ir specifinius subjektus. Jos taikomos, kad Rusijos Vyriausybė pakeistų politiką ir veiksmus Ukrainoje (...). Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas privalo būti gerbiamas“, – kalbėjo diplomatas.

V. Ušackas pabrėžė, kad ES neketina nuo Rusijos „tvertis sienomis“ ir nori stiprinti ryšius su verslo lyderiais, pilietinės visuomenės atstovais, žmogaus teisių gynėjais, mokslo ir švietimo bendruomene, nepriklausoma žiniasklaida.

„Rusija nėra apsupta „priešų“, kaip kartais įtikinėja Rusijos žiniasklaidos propagandos mašina. Mes neribojame ir nedraudžiame ES piliečiams ar piliečių kategorijoms keliauti į Rusiją. Tai tiesiog neįmanoma laisvoje visuomenėje“, – kalbėjo ambasadorius.

„Turime bendrą žemyną, istoriją, mūsų ekonomikos yra susijusios, ir mes liksime kaimynais, kad ir kas nutiktų tarpvalstybiniuose santykiuose. Štai kodėl ES yra tvirtai įsipareigojusi toliau investuoti į žmogiškuosius ryšius“, – teigė V.Ušackas.

Rusijai aneksavus Krymą ir kurstant karą Rytų Ukrainoje, Vakarai apribojo Rusijos įmonių ir bankų priėjimą prie užsienio kapitalo, įvedė draudimų gynybos ir energetikos pramonėse, įšaldė kai kurių prezidento Vladimiro Putino sąjungininkų turtą ir uždraudė jų atvykimą.

Vakarų sankcijos kartu su naftos kainos smukimu jau sudavė smarkų smūgį Rusijos ekonomikai.

V. Ušackas savo kalboje dabartinę situaciją Ukrainoje pavadino „rimčiausiu iššūkiu Europos saugumui nuo Šaltojo karo pabaigos“, pabrėždamas, kad konfliktas kilo, nes Rusija pažeidė bendros kaimynės Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą.

„Pasitikėjimas buvo pakirstas. ES ir Rusijos santykiai tapo Ukrainos konflikto įkaitu, atsisakyta neseniai skelbtos bendros modernizacijos darbotvarkės (...). Sankcijos ir ribojančios priemonės pakeitė ambicingus integracijos tikslus“, – konstatavo ambasadorius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi