Lietuvoje

2012.06.07 11:12

D. Grybauskaitė: teikiu pirmenybę dialogui, ne ceremonijoms

ELTA 2012.06.07 11:12

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime pažymėjo, kad užsienio politikoje prioritetą teikia konstruktyviam dialogui ir interesų derinimui, o ne susitikimams ir deklaracijų pasirašymui, ir to paties tikisi iš šalies diplomatų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime pažymėjo, kad užsienio politikoje prioritetą teikia konstruktyviam dialogui ir interesų derinimui, o ne susitikimams ir deklaracijų pasirašymui, ir to paties tikisi iš šalies diplomatų.

„Besikeičianti geopolitinė situacija ir šalies interesai reikalauja kūrybiškos užsienio politikos ir išmaniosios diplomatijos. Prioritetą teikiu ne ceremoniniams susitikimams ar iškilmingoms deklaracijoms, bet konstruktyviam dialogui ir vertybiniam interesų derinimui. Iš Lietuvos diplomatų tikiuosi indėlio būtent į tokią užsienio politiką“, – ketvirtadienį Seime skaitydama metinį pranešimą pabrėžė Prezidentė.

Prezidentė pažymėjo, kad per praėjusius metus Lietuva sugebėjo paversti užsienio politiką naujomis galimybėmis Lietuvos strateginiams tikslams ir saugumo užtikrinimui, Lietuva yra girdima ir turi sąjungininkų.

„Mūsų siekis aukščiausius branduolinės saugos reikalavimus taikyti visoms atominėms elektrinėms tapo visos Europos Sąjungos siekiu. Tai Lietuvai aktualu dėl pašonėje statomų jėgainių. Lietuvos energetiniam savarankiškumui svarbūs projektai taip pat virto Europos Sąjungos susitarimu panaikinti energetinę Baltijos šalių izoliaciją.

Padedami patikimos regioninės partnerystės, stumiamės į priekį su dujų terminalu ir atomine elektrine (...). Apsisprendėme, kad sieksime realios, o ne formalios narystės NATO. Ir po trejų metų turime konkrečius gynybos planus Baltijos šalims ir nuolatinę oro policijos misiją. Taip pat užsitikrintas dėmesys naujoms grėsmėms – energetiniam ir kibernetiniam saugumui bei naujų karinių pajėgumų dislokavimui mūsų pasienyje“, – vardino Lietuvos užsienio politikos pasiekimus Prezidentė D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė taip pat sakė, kad bendradarbiavimas Šiaurės ir Baltijos šalių regione yra galimybė įgyti patirties ir geriau ginti Lietuvos žmonių interesus Europoje, ir siūlė sutarti nepamesti šios krypties.

Kaip tarptautinės bendruomenės pasitikėjimo Lietuva ženklus Prezidentė įvardino pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) ir Demokratijų bendrijai, pradėjusius veikti Branduolinio ir Energetinio saugumo centrus.

„Didelė vertybė yra gera kaimynystė. Tačiau tai nėra duotybė. Gera kaimynystė yra tada, kai ekonominis bendradarbiavimas klesti, o šalių visuomenės intensyviai bendrauja. Tai turi būti mūsų atspirties taškas, matuojant kaimyninių santykių kokybę“, – sakė valstybės vadovė.

Šiais metais, Prezidentės teigimu, didžiausi Lietuvai teksiantys iššūkiai – kova už finansiškai naudingą paketą naujoje Europos Sąjungos finansinėje perspektyvoje, kurioje, anot Prezidentės, prireiks išmaniosios diplomatijos, ir pajėgų mobilizavimas ruošiantis pirmininkavimui Europos Sąjungoje.

„Partijų susitarimas pirmininkavimą laikyti nacionaliniu uždaviniu galioja. Jeigu neatsiras pagundų keisti pirmininkavimo prioritetus, Lietuva šią pareigą gali paversti naujomis galimybėmis savo patikimumui įrodyti ir nacionaliniams, ypač energetiniams projektams įgyvendinti. Pradėti turėtume nuo suvokimo, kad tai - ne primestas darbas, kad mes – visi Lietuvos žmonės – kuriame Europos Sąjungą kartu su visais europiečiais“, – skaitydama metinį pranešimą pažymėjo D. Grybauskaitė.