Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.23 08:59

Opozicijos vizija: stipri, bet aižėjanti

Nors opoziciją sudarys trys partijos, politologų pastebėjimu, girdimas bus tik vienos iš jų balsas. Jau aiškėja, kad formuojant valdančiąją koaliciją nedalyvavusios Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis (LS) ir „Drąsos kelias“ (DK) koja kojon vargu ar žengs. 

Nors opoziciją sudarys trys partijos, politologų pastebėjimu, girdimas bus tik vienos iš jų balsas. Jau aiškėja, kad formuojant valdančiąją koaliciją nedalyvavusios Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis (LS) ir „Drąsos kelias“ (DK) koja kojon vargu ar žengs.

Pirmųjų dviejų frakcijų lyderiai užtikrina, kad atsvarą valdantiesiems sudarys būtent jų tandemas. Tuo metu DK atstovai savo vaidmenį parlamente vadina opozicija opozicijoje.

Politologas Algis Krupavičius teigia, kad iš visų opozicinių frakcijų koalicijos partneriai gali išgirsti tik TS-LKD balsą.

DK stumia užribin

Kaip LŽ teigė TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma, būtent balsavimas dėl socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus skyrimo naujuoju Vyriausybės vadovu pademonstravo, kurios partijos gali save laikyti opozicija.

„Akivaizdu, kad ja galės pasiskelbti dvi frakcijos – mūsų ir LS, kurios, labai tikiuosi, vieningai sutars dėl opozicinių frakcijų koalicijos. Kaip veiksime, kokie bus mūsų prioritetai, pasakyti galėsime tik Seimui priėmus naujosios Vyriausybės programą. DK frakciją po balsavimo dėl premjero, mano nuomone, opozicine vargu ar galima vadinti“, – svarstė jis.

Jam pritariantis LS frakcijos lyderis Eligijus Masiulis pažymėjo, kad jo vadovaujama frakcija bendradarbiauti su DK galimybių nemato, o kaip seksis vienu ar kitu klausimu sutarti su TS-LKD, paaiškės ateityje.

„Kiekybiniu požiūriu valdantieji turi solidžią daugumą, bet tai neužtikrina kokybės. Nors mūsų frakcija ir nedidelė - vos dešimt žmonių, tačiau visi jie turi rimtą politinę patirtį, yra įvairių sričių specialistai, tad galėsime aktyviai veikti ir dirbti parlamentinės kontrolės darbą“, – LŽ aiškino laikinasis susisiekimo ministras.

Opozicija opozicijoje

Vienybės per ketvirtadienio balsavimą dėl naujojo premjero nedemonstravusios DK frakcijos seniūnės pavaduotoja Aurelija Stancikienė tokį nesutarimą teisino tuo, kad jų balsai galutiniam rezultatui įtakos neturėjo.

„Mes esame opozicinė frakcija ir dėl savo dydžio tikrai lemiamos įtakos neturėjome. Tačiau jei būtų rimtas diskusinis klausimas, frakcijoje visi bendrai turbūt priimtume vieningus sprendimus“, – LŽ dėstė parlamentarė.

Vis dėlto paprašyta patikslinti, ar ši frakcija kol kas linkusi palaikyti valdančiosios koalicijos, ar TS-LKD ir LS frakcijų pusę, ji pakartojo šios politinės jėgos lyderės Neringos Venckienės žodžius: „Mes esame opozicija opozicijoje.“

A. Kubilių mato europarlamentaru

Politologo A.Krupavičiaus nuomone, nors opozicijoje likusios frakcijos mandatų skaičiumi negali prilygti valdantiesiems, ji turėtų būti stipri. Nepaisant to, joje esą dominuos vienintelė TS-LKD, kuri yra linkusi reikšti emocijas, veltis į prieštaravimus, tad ji labiau nei nuolankesnės partijos sugebės į save atkreipti dėmesį.

„Tačiau prasidedant naujam ketverių metų politiniam ciklui konservatorius skatinčiau pagalvoti apie rimtus pokyčius jų vadovybėje. Atsinaujinimą siūlyčiau sieti su artėjančiais Europos Parlamento rinkimais, kur Andrius Kubilius galėtų tapti sąrašo lyderiu“, – LŽ teigė jis. Politologas pabrėžė, kad „nauji lyderiai suteiktų gaivumo partijos taktikai ir retorikai“.

Kalbėdamas apie opozicijos vienybę A. Krupavičius pritarė E. Masiuliui ir J. Razmai. „DK frakcija tėra laikinas parlamentinis darinys. Neilgai trukus jos nariai turėtų išsiskirstyti po kitas ideologiškai jiems artimesnes frakcijas“, – sakė politologas.

Apie ketinimus palikti bendražygius ketvirtadienį jau užsiminė Nepriklausomybės Akto signataras, DK frakcijos narys Algirdas Patackas. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi