Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Gruzijos ambasadorė Vilniuje: Rusija faktiškai aneksuoja Abchaziją

BNS2015.09.08 13:45

Rusija faktiškai aneksuoja separatistinį Abchazijos regioną, su kuriuo Maskva pasirašė vadinamąją „strateginės partnerystės“ sutartį, sako Gruzijos ambasadorė Lietuvoje Khatuna Salukvadzė.

Rusija faktiškai aneksuoja separatistinį Abchazijos regioną, su kuriuo Maskva pasirašė vadinamąją „strateginės partnerystės“ sutartį, sako Gruzijos ambasadorė Lietuvoje Khatuna Salukvadzė.

„Vadinamosios Aljanso ir strateginės partnerystės sutarties pasirašymas yra dar vienas įžūlus Rusijos žingsnis link faktiškos Abchazijos regiono aneksijos“, – antradienį BNS sakė ambasadorė.

Pasak jos, Rusija šiuo žingsniu šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę ir 2008 metais prisiimtus įsipareigojimus.

„Vadinamoji sutartis neturi jokio teisinio pagrindo ir todėl niekada nebus pripažinta tarptautinės bendruomenės. Visiškai aišku, kad šis žingsnis neatitinka Gruzijos konstruktyvaus požiūrio ir neprisideda prie taikaus ir tvaraus konflikto Gruzijoje sprendimo“, – teigė ji.

Reaguodama į sutartį, Lietuvos užsienio reikalų ministerija antradienį pareiškė tvirtai remianti „Gruzijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą tarptautinės bendruomenės pripažįstamų sienų ribose“. Ministerija nurodė pritarianti ES oficialiam pareiškimui, kad sutartis „pažeidžia Gruzijos suverenumą ir teritorinį vientisumą, prieštarauja tarptautinės teisės principams ir Rusijos tarptautiniams įsipareigojimams“.

Sutartį su Gruzijos separatistiniu Abchazijos regionu pirmadienį pasirašė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Dokumentas numato „bendrą gynybos ir saugumo erdvę“, taip pat įpareigoja Rusiją „saugoti Abchazijos Respublikos sieną su Gruzija“.

Susitarimas numato, kad bet koks puolimas prieš Abchaziją būtų laikomas agresija prieš Rusiją, kuri tokiu atveju suteiktų karinę pagalbą.

Dokumentas įpareigoja Rusiją „visais įmanomais būdais“ skatinti gausėjančius Abchazijos tarptautinius ryšius ir siekti, kad tas regionas pelnytų tarptautinį pripažinimą.

Pagal šią sutartį taip pat bus kuriama bendra teisėsaugos sistema ir bendra ekonomikos bei muitų erdvė.

Maskva taip pat sušvelnins sąlygas Abchazijos gyventojams įgyti Rusijos pilietybę.

Rusija ir Gruzija 2008 metais kariavo dėl Abchazijos ir kito separatistinio regiono – Pietų Osetijos. Po karo Maskva pripažino Abchaziją ir Pietų Osetiją nepriklausomomis valstybėmis.

Pirmadienį sutartis su Abchazija pasirašyta praėjus vos septyniems mėnesiams po to, kai Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą ir ėmėsi remti separatistus Rytų Ukrainoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt