Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį Seime skaitydama savo trečiąjį metinį pranešimą pabrėžė, jog visuomet palaikė ir palaikys ieškančius tiesos, tačiau „niekindami valstybę, keikdami jos teisėsaugą ir įstatymus, vykdydami tik savo teisingumą, tiesos nerasime“.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį Seime skaitydama savo trečiąjį metinį pranešimą pabrėžė, jog visuomet palaikė ir palaikys ieškančius tiesos, tačiau „niekindami valstybę, keikdami jos teisėsaugą ir įstatymus, vykdydami tik savo teisingumą, tiesos nerasime“.
Jos teigimu, teisė į teisingą, greitą ir nešališką teismą gali būti užtikrinta, tačiau tik tuo atveju, jeigu teisingumą vykdys sąžiningi ir profesionalūs teisėjai. Todėl susitarimas tobulinti teismų sistemą – tebegalioja.
„Tai ilgas kelias, tačiau reikia eiti juo kantriai ir principingai. Teismai keičiasi. Per trejus metus teisėjų mantijos jau nuvilktos tuzinui teisėjo vardo nevertų asmenų. Teisingumo vykdyti atėjo 72 nauji žmonės. Su kiekvienu iš jų susitikau asmeniškai.
Šiemet pokyčių teismuose atneš pradėjusi realiai veikti teismų vadovų rotacija. Keičiasi net trisdešimt įvairaus lygio teismų vadovų. Iki šiol neįmanoma laikyta kova su teisėjų korupcija dabar jau įmanoma“, – dėstė Prezidentė, priminusi, kad Kaune atskleista kabinetinio teisėjų susitarimo praktika, Vilniuje apnuoginti nešvarūs teisėjų ir advokatų veiklos modeliai.
Dabartinę situaciją teismų sistemoje Prezidentė iliustravo patarle, kad „varnas varnui akies nekerta“, kolegai prokurorui už pirmo kyšio paėmimą pritaikoma lygtinė bausmė, o senų bylų vilkinimas vis dar įmanomas.
Šalies vadovė priminė, kad į teisėsaugą įsileista visuomenė. Pirmas to žingsnis – visuomenės atstovais papildytos prokurorų atrankos ir veiklos vertinimo komisijos. Šalies vadovė paragino nesukeliant suirutės teismų sistemoje, visuomenės atstovus įtraukti ir į teismų darbą.
Kita vertus, anot D. Grybauskaitės, tie, kam ilgus metus teisėsauga buvo įrankis politinėms sąskaitoms suvesti arba savo ramybei apsaugoti, sunkiai atsisako šio įpročio. Kova dėl įtakos Finansinių nusikaltimų tarnybai – akivaizdus to pavyzdys ir tuo neapsiribota.
Prezidentės vertinimu, net paskutinių kadencijos mėnesių energija skiriama bandymui pakeisti Seimo Statutą bei įstatymus ir atnaujinti politikų įtaką teisėsaugos ir kontroliuojančioms institucijoms.
„Tikiuosi, nebus padaryta klaida, kuri grąžins mus į „kišeninio prokuroro“, „saugumo kurmių“ ir kovos tik su buitine korupcija laikus. Jeigu norime tiesos, o ne teisingumo pagal užsakymus, privalome sutarti - visų teisėtvarkos institucijų nepriklausomumas ir atskaitomybė turi būti užtikrinti“, – dėstė ji.
Apibendrindama metų teisėtvarkos rezultatus, Prezidentė priminė, kad dėl neteisėto praturtėjimo pradėta 90 ikiteisminių tyrimų, o įtartinai įgyto turto vertė – šimtai milijonų litų.
„Tai didelis žingsnis teisingumo keliu“, – sakė D. Grybauskaitė.