Lietuvoje

2012.11.22 22:45

Generalinis prokuroras prašo Seimo panaikinti trijų „darbiečių“ imunitetą

LRT.lt 2012.11.22 22:45

Generalinis prokuroras Darius Valys laišku kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimą dėl sutikimo patraukti Seimo narius Viktorą Uspaskichą, Vitaliją Vonžutaitę, Vytautą Gapšį baudžiamojon atsakomybėn ir suvaržyti jų laisvę.  

Generalinis prokuroras Darius Valys laišku kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimą dėl sutikimo patraukti Seimo narius Viktorą Uspaskichą, Vitaliją Vonžutaitę, Vytautą Gapšį baudžiamojon atsakomybėn ir suvaržyti jų laisvę.

Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje Darbo partijos nariai V. Uspaskich, V.  Vonžutaitė ir V. Gapšys yra kaltinami apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymo organizavimu Darbo partijoje (BK 222 str. 1 d.), taip pat sukčiavimu, apgaule išvengiant didelės vertės turtinės prievolės mokėti privalomus mokesčius valstybei (BK 182 str. 2 d.) mokėjimų, teigia prokurorai.

Priduriama, kad tolimesnis šios baudžiamosios bylos nagrinėjimas nurodytų asmenų atžvilgiu būtų įmanomas tik gavus Lietuvos Respublikos Seimo sutikimą patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.

Generalinės prokuratūros kaltinamajame akte Darbo partija buvo kaltinama sistemingai vedusi dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004-2006 m., tačiau šių metų spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas ir griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senatis byloje turėjo sueiti 2014 m., pagal dabartinius - 2016 m. Byla pradėta tirti 2006 m.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, vyriausioji Darbo partijos iždininkė Marina Liutkevičienė - valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų - ir V. Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

Taip pat prokuratūra skelbė, kad nežinodama apie dvigubą buhalterinę apskaitą Vyriausioji rinkimų komisija Darbo partijai neteisėtai skyrė beveik 5 mln. litų dotacijų.

Prokurorų duomenimis, iš viso 2004-2006 m. nuslėpta apie 25 mln. litų. V. Uspaskichas buvo įvardintas „nusikalstamos organizuotos grupės dalyviu“. Anot prokurorų, būtent V. Uspaskicho nurodymu buvo vedama dviguba buhalterija, jis asmeniškai ją kontroliavo.

Nuslėptos lėšos buvo naudojamos neoficialiems darbo užmokesčiams, TEO sąskaitoms apmokėti, renginių organizavimui, pasiruošimui rinkimams.

Kaltinamieji savo kaltės nepripažįsta, bylą vadina politizuota.