Lietuvoje

2015.02.12 21:36

Prezidentė A. Kubiliaus Vyriausybę ir pagyrė, ir pabarė, iš naujosios tikisi darbų tęstinumo

ELTA 2015.02.12 21:36

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį Seime skaitydama metinį pranešimą, gyrė Vyriausybę, suvaldžiusią finansinę situaciją. Šalies vadovės teigimu, ji, prarasdama reitingus ir aukodama populiarumą, sugebėjo apsaugoti Lietuvą nuo finansinės griūties. Tačiau Prezidentė pastebėjo, kad socialinė sritis buvo apleista. 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį Seime skaitydama metinį pranešimą, gyrė Vyriausybę, suvaldžiusią finansinę situaciją. Šalies vadovės teigimu, ji, prarasdama reitingus ir aukodama populiarumą, sugebėjo apsaugoti Lietuvą nuo finansinės griūties. Tačiau Prezidentė pastebėjo, kad socialinė sritis buvo apleista.

„Garantijų, kad panaši ekonominė situacija nepasikartos, nėra. Bandymų gaivinti finansinį populizmą jau girdime ne tik Lietuvoje. Nuo skolų krizės ir taupymo pavargusioje Europoje tai gali tapti pragaištingu užkratu, ypač išlaidavimui imuniteto neturinčiose šalyse“, – sakė ji.

Prezidentė pažymėjo, jog neįmanoma pakeisti globalios ekonominės aplinkos, išvengti jos poveikio Lietuvos nedidelei ir atvirai ekonomikai, tačiau būtina būti pasirengusiems galimiems netikėtumams.

„Tik prievolė laikytis finansinės drausmės gali užkardyti bet kokius mėginimus grįžti į neatsakingo išlaidavimo kelią. Išmokus savas ir svetimas gyvenimo ne pagal išgales pamokas, finansinės drausmės idėja nusipelno ne tik plataus masto politinio susitarimo, bet ir įtvirtinimo nacionalinėje teisėje. Europos vadovų pasirašyta finansinės drausmės sutartis apsaugos nuo finansinio populizmo. Suteiks aiškią ir – svarbiausia – negrįžtamai pozityvią kryptį finansų ir ekonominei politikai. Užtikrins tarptautinių rinkų ir užsienio investuotojų pasitikėjimą“, – teigė ji, išreikšdama viltį, jog Seimas dar pavasario sesijoje ratifikuos šią sutartį.

D. Grybauskaitė taip pat pabrėžė, jog Lietuvos finansinė sistema tapo atsparesnė įvairiems sukrėtimams.

„Atlaikėme išbandymą „Snoro“ bankrotu. Tai skausminga patirtis, tačiau aiškus ženklas, kad finansinėms aferoms Lietuvoje vietos nėra ir nebus“, – teigė ji.

Pasak Prezidentės, stabilizavę valstybės finansus, turime sutarti ir dėl ekonomikos variklio – verslo skatinimo.

„Aklai taupydami ir ribodami išlaidavimą, sumažinome ir verslo galimybes. Negebėdami apsispręsti ir susitarti dėl namų renovacijos, atliekų tvarkymo, jaunimo verslumo skatinimo, šiandien laidojame nepanaudotus milijonus, galėjusius tapti naujomis galimybėmis mūsų žmonėms ir ekonomikai. Todėl būtina suderinti finansinės drausmės ir ekonomikos skatinimo politikas, priešinti jų negalima“, – sako ji.

D. Grybauskaitė pažymėjo, jog visos partijos ir vyriausybės verslo, ypač smulkiojo ir vidutinio, skatinimą skelbia savo prioritetu, tačiau „verslo saulėtekius vis keičia saulėlydžiai“.

Partijos skaidrumo egzamino neišlaikė

Prezidentė metiniame pranešime teigė rodžiusi asmeninį pavyzdį kovoje su politine korupcija, tačiau partijos, anot jos, pasilikdamos viešųjų pirkimų išimtį skaidrumo egzamino neišlaikė.

„Sutarimas rimtai imtis politinės korupcijos ir kovoti asmeniniu pavyzdžiu pradėtas vykdyti. Tačiau skaidrumo egzamino partijos neišlaikė, pasilikdamos sau viešųjų pirkimų išimtį“, – ketvirtadienį Seime sakė Prezidentė.

Pasak jos, atsisakius juridinių asmenų finansavimo, šiuose rinkimuose turės daugiau galimybių ne tik rėmėjų pinigai, bet ir politinės idėjos, kompetencija ir nuveikti darbai.

Prezidentė pabrėžė, kad kovai su korupcijai reikiami instrumentai egzistuoja, svarbiausia - juos taikyti.

„Kovai su korupcija reikiami instrumentai bendromis jėgomis jau sukurti. Dabar reikia juos taikyti. Nedarant jokių išlygų niekam - nei valdantiesiems, nei opozicijai. Niekam“, – sakė D. Grybauskaitė.

Socialinę politiką blaško politiniai vėjai

Prezidentė sukritikavo šalyje vykdomas socialines reformas. D. Grybauskaitės vertinimu, jos yra uždelstos. Pasak jos dėl uždelstų reformų ir padarytų klaidų šalyje daugėja socialiai pažeidžiamų žmonių, todėl socialinė politika ir toliau reikalauja sutarimo, tačiau pasiūlymai pasirodė tik prieš mėnesį, Vyriausybės kadencijai einant į pabaigą.

„Socialinė politika – labiausiai politinių vėjų blaškoma sritis. Ekonominė krizė dar labiau išryškino jos ydas, tačiau neprivertė susitarti dėl valstybės paramos skyrimo principų. Diskusija, kas jos labiau vertas – mamos, senoliai ar jaunimas – priėjo akligatvį. Todėl verčiau sutarkime, kad, pirma, skatiname darbą, o ne pašalpas, antra, paramą skiriame tam, kam labiausiai jos reikia, o ne tam, kas ja akivaizdžiai piktnaudžiauja“, – teigė ji.

Šalies vadovės teigimu, paramos skirstymą reikėtų perkelti iš centro į savivaldą, nes ten geriau žinoma, kam iš tikrųjų sunku, o kam valstybės pagalba - tik priedas prie šešėlinio uždarbio.

„Toks bandomasis projektas penkiose savivaldybėse jau pasiteisino – patys žmonės pripažįsta, kad taip ir teisingiau, ir racionaliau“, – pabrėžė Prezidentė.

D. Grybauskaitės vertinimu, lygiai taip yra ir su pensijų reforma - nerandant sutarimo, ji tiesiog užstrigo. 

Iš naujos Vyriausybės tikisi darbų tęstinumo

D. Grybauskaitė iš naujojo Premjero tikisi ligšiolinės Vyriausybės darbų tęstinumo.

„Esu pasirengusi ir toliau dirbti kartu su tais, kurie kryptingai sieks naudingų šaliai rezultatų. Po rinkimų naujo Premjero lauksiu ne tik su ministrų pavardėmis, bet ir su tęstiniu sutartų darbų sąrašu“, – sakė šalies vadovė.

D. Grybauskaitė pakvietė susitarti dėl esminių principų, kurie nebus aukojami politinėms kovoms.

„Neatsisakykime ir nestabdykime svarbių darbų vien dėl to, kad jie pradėti su kita politine vėliava. Prieš pat parlamento rinkimus Lietuvos olimpinė rinktinė keliaus į Londono olimpines žaidynes. Kiekvienas neš tiktai trispalvę. Be jokių politinių spalvų ar atspalvių. Sieks pergalių Lietuvai, po vieną ar komandoje. Sutarkime ir mes, kad visų pirma aukščiausiai nešime iškėlę šalies ir mūsų žmonių interesus. Kad dešine ar kaire kelio puse eisime ta pačia kryptimi. Gali sportininkai, įrodykime, kad galime ir mes!“ – reziumavo Prezidentė.