Lietuvoje

2012.11.22 22:43

Seimas pritarė Algirdo Butkevičiaus kandidatūrai į premjerus

Seimas ketvirtadienį nutarė pritarti Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrai į ministrus pirmininkus. Už tai balsavo 90 parlamentarų, prieš buvo 40 Seimo narių, susilaikė 4 parlamentarai.

Seimas ketvirtadienį nutarė pritarti Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrai į ministrus pirmininkus. Už tai balsavo 90 parlamentarų, prieš buvo 40 Seimo narių, susilaikė 4 parlamentarai.

„Sunku būtų apibūdinti tuos jausmus, nes tikriausiai tokių jausmų dar gyvenime nėra buvę, nors mano gyvenime jausmų buvo įvairiausių ir tikrai teko daug ką išbandyti ir daug ką pergyventi. Iš vienos pusės, turiu pasakyti, kad jaučiu nepaprastai didelį įpareigojimą dėl to, kad man buvo išreikštas pasitikėjimas, iš kitos pusės, jaučiu nepaprastai didelę atsakomybę prieš Lietuvos žmones. Tikiuosi, kad jų nenuvilsiu ir stengsiuos įgyvendinti konkrečias priemones, kas parodytų tam tikrus pokyčius mūsų valstybėje“, – po palankaus balsavimo Seime žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Pirmas Seimo posėdyje dėl A.Butkevičiaus kandidatūros pasisakė konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma. Jis sakė, jog nelengva pasakyti, kad jo vadovaujama frakcija nepritaria šiai kandidatūrai, nes asmeninės kandidato į premjerus savybės yra neblogos. Tačiau to nepakanka, pareiškė J.Razma.

„Kandidatas nelabai susivokia, kokioje sistuacijoje yra Lietuva, kas yra padaryta darbą baigiančios Vyriausybės, koks yra strateginę reikšmę turinčių projektų turinys“, – kalbėjo J.Razma.

Pasak jo, atrodo, jog į rinkimus LSDP ėjo lengvabūdiškai nusiteikusi, drąsiai dalydama pažadus, tačiau neskaičiuodama, kaip juos įgyvendinti.

„Gavus valdžią bandoma karštligiškai kažką vertinti“, – pareiškė Razma.

Pasak jo, buriama koalicija lipa ant to paties grėblio, ant kurio jau buvo užlipę konservatoriai, taikę PVM lengvatą viešbučiams. Be to, koalicija, pasak konservatoriaus, lyg Kalėdų Senelis žada 1000–1100 litų minimalų mėnesio atlyginimą tautai, nors realiai nežino, iš kur paimti pinigų.

„Valstybei reikia stiprių lyderių, reikia vilties, kad Lietuva gali eiti į priekį. Jau tokie bruožai buvo pradėję ryškėti valdant Andriui Kubiliui“, – pareiškė J. Razma.

Linkėjo įžvalgumo

Mišrios Seimo narių grupės vadovė Rima Baškienė teigė gerbianti rinkėjų valią ir prezidentės sprendimą.

„Linkiu įžvalgumo pasirenkant žmones, kuriuos remiate, kad vėliau dėl to nbūtų nesmagu“, – sakė politikė.

R.Baškienė tiesiai nepasakė, ar Mišri Seimo narių grupė balsavime parems A.Butkevičiaus kandidatūrą, tačiau užsiminė, kad lipdant valdžią kitos alternatyvos nėra.

Ji vylėsi, kad A.Butkevičiaus pažadai efektyvinti valstybės valdymą neliks tik tušti žodžiai, tačiau ji suabejojo, ar bus skaidrumas, jei ministrai ir viceministrai priklausys tai pačiai partijai.

„Pretendentas išsakė kritiką buvusiai Vyriausybei, kad ji vangiai dalijosi informacija su opozicija ir visuomene. Tikimės, kad pasimokę iš šios klaidos nsugebėsite palaikyti dialogą su mžuma ir išaiškinti visuomenei nepopuliarių sprendimų būtinumą.Tikimės, kad sugebėsite laikytis duoto žodžio: jokių revoliucijų nebus“, – kalbėjo politikė.

Priminė pasitraukimą

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis pažymėjo, kad šio premjero laukia labai daug darbų, o šiuo metu jis jau yra papuolęs tarp dviejų ugnių – prezidentės ir darbo partijos.

„Stebint pastarųjų kelių savaičių situaciją susidaro įspūdis, kad jis yra tapęs politinės situacijos šalyje įkaitu“, – pareiškė E.Masiulis.

Pasak jo, liberalų frakcijai atrodo, kad aiškumo ir stuburo eiti iki galo A.Butkevičiui trūksta.

E.Masiulis priminė A.Butkevičiaus pareiškimą atsistatydinant iš finansų ministro pareigų.

„Paskutinis postūmis buvo pirmadienį iš Socialdemokratų frakcijos išgirsti pažadai, kad mokesčių reformos įstatymai Seime nebus priimti be kovos. (...) Atsistatydinti ministras sakė nusprendęs pirmadienį. Žiniasklaidai tą dieną sprendimo nepatvirtinęs, nes bijojęs, kad po sunkios darbo dienos gali neteisingai argumentuoti savo sprendimą. “, – citavo 2005 m. balandžio 19 d. pranešimą E.Masiulis.

Jis pareiškė abejojantis, ar dabar A.Butkevičius nepasielgtų taip pat.

„Aš labai abejoju, ar nepasikartos tokia situacija, kai bus pasipriešinta kokiam nors teikiamam projektui“, – pareiškė E.Masiulis.

Pasak jo, frakcijoje paklausus dėl svarbios valdymo srities mes aiškios vizijos dažniausias kandidato į premjerus atsakymas – sudarysime darbo grupę.

„Ne darbo grupių šiandien Lietuvai reikia. Reikia sprendimų“, – sakė E.Masiulis.

Moka pripažinti klydęs

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos lyderis Valentinas Mazuronis gyrė A.Butkevičiaus sugebėjimą prisipažinti suklydus, kalbėti pamatuotai.

„Jis turi tvirtą nuomonę“, – pažymėjo „tvarkietis“.

Pabrėždamas, kad jis vienintelis kandidatas, kuris šiame Seime sugebėjo suburti stiprią valdančiąją daugumą.

„Kompetencija ir patyrimas nekelia jokių abejonių“, – pareiškė V.Mazuronis.

Pasak jo, nesuprasti jo vizijos, neišgirsti koalicijos planų gali tik „aklas arba kurčias“.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė teigė, kad praėjus metams po naktinės mokesčių reformos opozicijoje sėdėję socialdemokratai buvo parengę alternatyvią Vyriausybės programą. „Dabar parengta programa yra išsami, ji paruošta atsižvelgiant į mokesčių reformos rezultatus. Dabar dar kartą grįžtame prie tos programos“, – kalbėjo ji.

I.Šiaulienė teigė, kad kadenciją baigiančios Vyriausybės ministrai neturėtų pergyventi dėl to, kad tenka perleisti institucijų vairą ir kad institucijose bus atliktas auditas.

„Jeigu viskas gerai, nėra ko pergyventi, o jeigu blogai, bus apie tai pasakyta ir bus priimti sprendimai, kad dėl to nekentėtų ekonomika. Dar kartą visus kviečiu pritarti kandidatūrai ir linkiu jam kuo geriausios sėkmės“, – sakė socialdemokratė.

„Drąsos kelio“ atstovai balsuos laisvai

Seimo „Drąsos kelio“ frakcijos atstovas Povilas Gylys aiškino, kad frakcija vieningos nuomonės dėl A.Butkevičiaus neturi, todėl dėl jo kandidatūros balsuos laisvai.

„Rimtai svarstėme situaciją ir balsavimo variantus. A.Butkevičius ateina su komanda, kurios kontūrai nėra aiškūs. Ne visos asmenybės yra iki galo priimtinos, komandos problema koalicijoje yra labai rimta. A.Butkevičius turi visą eilę teigiamų savybių, kurios reikalingos premjerui, keliolika metų politikoje jam davė žinių ir patirties, ir tos patirties yra nemažai. Asmeninės savybės yra tinkamos – tai ne konflikto žmogus“, – sakė P.Gylys.

Tiesa, jis suabejojo, ar A.Butkevičius sudėtingose situacijose turės politinės valios priimti sprendimus ir atsispirs įvairiems spaudimams.

V. Uspaskichas teisinosi kiaulių neauginąs

Darbo partijos pirmininkas ir frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskichas sakė, kad A.Butkevičius jau įrodė esąs puikus kandidatas į premjerus, nes sugebėjo atsakyti ir į administracinius, vadybos klausimus.

„Visi mes žinome, kokioje situacijoje yra valstybė finansinėje ir tikrai koalicija kartu su vadovu ruošiasi padaryti daug darbų“, – teigė V.Uspaskichas.

Jis teigė, kad visa A.Butkevičiui pareikšta kritika yra nepagrįsta, nes koalicija jau nusprendusi, kaip didinti valstybės konkurencingumą, kelti minimalią mėnesio algą.

Atsakydamas į kritiką dėl nepamatuotų planų mažinti PVM šviežiai ir atšaldytai mėsai, V.Uspaskichas ją priėmė asmeniškai.

„Kažkas kalbėjo suasmeninant apie mėsą. Nesvarbu, gerbiamieji. Nors ir Uspaskicho įmonės seniai jau trejus metus neaugina tų kiaulių ir mėsos, bet vėl prikišama, bet nesvarbu“, – pyktelėjo Darbo partijos lyderis.

Jis tikino, kad šiai Vyriausybei neabejotinai pavyks savo planus įgyvendinti.

„Šiandien laukia rinkėjai, laukia visa tauta, kada prasidės darbai naujos koalicijos“, – kalbėjo V.Uspaskichas.

Liberalas Eugenijus Gentvilas pareiškė, kad toks Darbo partijos pasisakymas buvo „ne į temą“, nes jis kalbėjęs apie savo verslą, o ne apie būsimą premjerą.

Ketvirtadienį įkurtos Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos vadovė Rita Tamašunienė teigė, kad lenkai surado daug sąlyčio taškų su kitais valdančiosios koalicijos partneriais.

„Būsimasis premjeras realiai vertina dabartinę situaciją, daugelyje probleminių sričių jis yra numatęs konkrečius būdus, kaip spręsti tas problemas, mūsų nuomonės sutampa dėl tolygesnio mokestinės naštos paskirstymo, energetikos problemų sprendimo, bedarbystės mažinimo. Sutarėme ir dėl ilgiausiai Lietuvoje trunkančio proceso – žemės grąžinimo. Linkimei šiai Vyriausybei priartėti prie jo pabaigos“, – kalbėjo ji.

Peikė dėl prastos anglų kalbos

Ketvirtadienį įkurtos Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos vadovė Rita Tamašunienė teigė, kad lenkai surado daug sąlyčio taškų su kitais valdančiosios koalicijos partneriais.

„Būsimasis premjeras realiai vertina dabartinę situaciją, daugelyje probleminių sričių jis yra numatęs konkrečius būdus, kaip spręsti tas problemas, mūsų nuomonės sutampa dėl tolygesnio mokestinės naštos paskirstymo, energetikos problemų sprendimo, bedarbystės mažinimo. Sutarėme ir dėl ilgiausiai Lietuvoje trunkančio proceso – žemės grąžinimo. Linkimei šiai Vyriausybei priartėti prie jo pabaigos“, – kalbėjo ji.

Posėdyje pasisakiusi konservatorė Rasa Juknevičienė piktinosi, kad į premjerus besitaikantis A.Butkevičius į savo komandą finansų ministru kviečiasi „melavusį žmogų“.

Be to, krašto apsaugos ministrės pareigas einanti R.Juknevičienė pareiškė, kad buvo išeitis, kaip socialdemokratams susidėti su Darbo partija bent jau nesusitepus savo munduro.

„Buvo bent jau kosmetinė, įvaizdžio išeitis – pirmiausia išspręsti kriminalinį koalicijos partnerių statusą, balsuoti dėl imuniteto, įrodyti, kad mygtukas „balsuoti pagal sąžinę“ tikrai veikia ir tik tada eiti į premjerus“, – teigė ministrė.

Be to, ministrė pareiškė neįsivaizduojanti Lietuvos premjero A.Butkevičiaus „tame pačiame lygyje, be popierėlio, be vertėjo“ diskutuojančio su Latvijos ir Estijos premjerais.

Liberalas Remigijus Šimašius teigė nesutinkantis su tuo, jog A.Butkevičiaus taikus būdas yra teigiamas bruožas. Anot parlamentaro, tai dažnai jam gali pakišti koją.

Jis pridūrė, kad būsimos Vyriausybės manymas, jog visos sritys yra prioritetinės, Lietuvą gali įstumti į sudėtingą situaciją.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Kęstutis Glaveckas teigė, kad jo neįtikino A.Butkevičiaus pažadai. Politikas pabrėžė manantis, kad, pavyzdžiui, korupcija, kuri egzistuoja visuose lygiuose, per artimiausius ketverius metus nebus sumažinta.

„Pažadas mažinti mokesčius ir valstybės pajamas gali baigtis labai negerais dalykais, stabilumas, kuris buvo pasiektas, yra labai didelė vertybė. Prisimenu 2008-uosius, kai buvo tvitinama A.Kubiliaus kandidatūra. Tuomet opozicija buvo aštriadantė, puolė A.Kubilių taip, kad atrodė, iš jo nieko neliks. Bet jis tapo krizės įveikimo premjeru“, – sakė K.Glaveckas.

Prašė 50 dienų nekritikuoti

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė retoriškai klausė, ar opozicijos parlamentarai, kurie kelia socialdemokratų partijos moralės klausimą, patys yra moralūs.

„Šioje salėje sėdi politikai, kurie per rinkimus žadėjo žmonėms geresnį gyvenimą. Siūlau opozicijai ir pozicijai nesipykti“, – pridūrė ji.

Politikė pažymėjo, kad konservatoriai yra „tobula partija opozicijai“ bei paprašė jų bent 50 dienų apsieiti be kritikos, nes per tą laiką A.Butkevičius turėtų bent kojas apšilti naujame poste.

Valentinas Stundys teigė iš A.Butkevičiaus neišgirdęs jokių naujų idėjų. „Jis mato tik tai, kas po kojomis ir po nosimi, o kryptis kur?“ – klausė V.Stundys.

Pasak jo, iš menko A.Butkevičiaus susivokimo Vyriausybės darbuose, atrodo, kad jis ketverius metus buvo „kūrybinėse atostogose“.

Atsakydamas B.Vėsaitei jis teigė, kad knservatoriai dėl paramos derėjosi su Darbo partijos frakcija, o ne su partija. „Vienas žmogus buvo europarlamente“, – pažymėjo jis. Be to, V.Stundys pabrėžė, kad konservatoriai su „darbiečiais“ kalbėjosi jau nusprendę naikinti sukčiavimu kaltinamo Vytau Gapšio teisinę neliečiamybę, o ne prieš tai.

A.Butkevičiaus kandidatūrą palaiko ne tik koaliciją buriančių socialdemokratų, Darbo, „tvarkiečių“, ir Lenkų rinkimų akcijos partijų atstovai Seime, bet ir opozicine prisistatanti „Drąsos kelio“ frakcija bei mišri Seimo narių grupė.

Konservatoriai ir liberalai nepritars A.Butkevičiaus kandidatūrai.

Daugiausia vietų naujajame Seime gavusių socialdemokratų lyderio kandidatūrą į premjerus antradienį pateikė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvos Konstitucija numato, kad ministrą pirmininką Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas. Ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo turi Seimui pristatyti savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikti svarstyti jos programą.

A. Butkevičius: ne visi konservatoriai blogi

A. Butkevičius dėkojo parlamentarams tiek už pagyras, tiek už kritiką. „Vakarykščiame mano susitikime su TS-LKD frakcija manęs buvo prašoma į klausimus atsakyti taip arba ne. Tikriausiai, prisimokyta iš Arūno Valinsko ir jo žaidimo. O paskui skundėsi, kad nesulaukė išsamių atsakymų“, – sakė jis.

Tiesa, jis pridūrė, kad ne visi konservatoriai jį pliekė, anot jo, buvo ir tokių, kurių akyse spindėjo gėris.

A.Butkevičius pabrėžė, kad tik kūrybingas, išmintingas, tolerantiškas žmogus gali vesti Lietuvą sėkmės keliu.

Kandidatas į premjerus teigė, kad daugelis galėtų pasimokyti iš JAV prezidentu perrinto Baracko Obamos, kuris turi visą puokštę teigiamų savybių: yra lankstus, nesilaiko įsitvėręs vienos idėjos, linkęs tartis su patarėjais. „Gal ir mums reikia kai kada pasimokyti ir suprasti kai kuriuos dalykus, pirmiausiai, reikia įgyti politinę kultūrą“, – kalbėjo spcialdmeokratų lyderis.

Į socialdemokratės Birutės Vėsaitės klausimą, ką nauja Vyriausybė darys dėl elektros brangimo, A.Butkevičius teigė apie tai turintis tik tiek informacijos, kiek pateikė žiniasklaida. “Naujos Vyriausybės uždavinys – atlikti analizę ir išsiaiškinti, kodėl pkilo kaina“, – atsakė jis.

„Drąsietės“ Aurelijos Stancikienės paklaustas, ar, didindami minimalią algą, neketina proporcingai didinti ir neapmokestinamąjį minimumą, A. Butkevičius sakė, jog visi žingsniai šioje srityje bus daromi pamažu. „Lietuva yra priėmusi fiskalinės drausmės įstatymą, turime turėti tai omenyje“, – sakė jis.

A.Butkevičiaus kandidatūrą palaiko ne tik koaliciją buriančių socialdemokratų, Darbo, „tvarkiečių“, ir Lenkų rinkimų akcijos partijų atstovai Seime, bet ir opozicine prisistatanti „Drąsos kelio“ frakcija bei mišri Seimo narių grupė.

Konservatoriai ir liberalai nepritars A. Butkevičiaus kandidatūrai.

Daugiausia vietų naujajame Seime gavusių socialdemokratų lyderio kandidatūrą į premjerus antradienį pateikė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvos Konstitucija numato, kad ministrą pirmininką Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas. Ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo turi Seimui pristatyti savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikti svarstyti jos programą.