Lietuvoje

2014.11.20 13:56

Parlamentarai nesutaria dėl pagalbinio apvaisinimo

ELTA 2014.11.20 13:56

Seime vėl įstrigo įstatymo projekto dėl dirbtinio apvaisinimo svarstymas.

Seime vėl įstrigo įstatymo projekto dėl dirbtinio apvaisinimo svarstymas.

Ketvirtadienį parlamentarai, išklausę dar praėjusios kadencijos Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išvadą, nutarė grąžinti šį įstatymo projektą svarstyti iš naujo Seimo Sveikatos reikalų komitetui.

Jau praėjusioje Seimo kadencijoje pradėtas svarstyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas nustato moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus, tvarką, pagalbinio apvaisinimo būdu gimusio vaiko teises.

Pagal projektą, pagalbinį apvaisinimą atlikti leidžiama tik tada, kai nevaisingumo negalima išgydyti jokiais gydymo būdais arba juos taikant nėra realios sėkmės tikimybės. Daugiausia Seime kyla nesitarimų dėl embrionų šaldymo.

Po įstatymo projekto svarstymo Seime Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pareiškė, kad siekia padėti šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikų, ir palaiko progresyvų, mokslo tyrimais paremtą nevaisingumo gydymo kelią.

Pasak jų, Lietuvoje yra 55 tūkstančiai šeimų, negalinčių susilaukti palikuonių, tačiau Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos šalis, kurioje nėra priimtas įstatymo, suteikiančio galimybę valstybei padėti dirbtinio apvaisinimo siekiantiems asmenims.

„Vien kalbos apie dramatiškai prastėjančią demografinę padėtį gimstamumo nepadidins. Nevaisingumo gydymas yra itin brangus, todėl be valstybės pagalbos daugelis šeimų negali jo pradėti. Socialdemokratų Vyriausybė kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fonde jau numatė tam 5 milijonus litų“, – pareiškė valdančioji partija.

Socialdemokratai ragina politikus ir visuomenę „nepasiduoti davatkiškiems konservatorių siūlymams, bet palaikyti mokslininkų ir medicinos praktikos kitose šalyse jau patvirtintą kelią ir leisti dirbtinio apvaisinimo procedūrose sukurti iki 10 embrionų, nes tai užtikrina didesnę sėkmingos procedūros sėkmę“.