Naujienų srautas

Lietuvoje2014.11.20 13:54

E. Lucasas: svarbu apsisaugoti ir nuo to, kas svarbu V. Putinui

BNS 2014.11.20 13:54

Svarbu save apsaugoti ne tik nuo to, kas mums atrodo grėsminga, bet ir nuo to, kas svarbu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, teigia britų žurnalistas Edwardas Lucasas.

Svarbu save apsaugoti ne tik nuo to, kas mums atrodo grėsminga, bet ir nuo to, kas svarbu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, teigia britų žurnalistas Edwardas Lucasas.

„Mes turime būti atsargūs, nes grėsmė iš Rusijos nebūtinai yra tokia, kokios mes tikimės, tai grėsmė, kurią iš tiesų sukelia V. Putinas. Jeigu pažiūrėsime, kaip Rusija veikia hibridiniame kare, ji atakuoja visais frontais, atakuoja naudodama pinigus, per korupciją, naudoja informacinį karą, organizuotą nusikalstamumą, žvalgybą, skaldyk ir valdyk techniką, jie naudoja žalius žmogeliukus ir tikrą kariuomenę, ir saugus gali jaustis tik tada, kai pasirūpini visais pažeidžiamumo aspektais. Negana pasakyti, kad mes apsisaugojome tais aspektais, kurie manome, kad yra svarbūs, mes turime apsisaugoti nuo to, kas yra svarbu V. Putinui“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė E. Lucasas.

Jo teigimu, nors Maidanas Ukrainoje pažadino Europą, ji, deja, vėl užmigo.

„Kaskart, kai pagalvoju, kad Vakarai jau tikrai gavo pakankamą žinią, jie vėl užmerkia akis ir užmiega. Tad bijau, kad šis ženklas pabusti nebuvo pakankamas“, – kalbėjo jis.

Vis dėlto, jo teigimu, V. Putinas Europoje paskatino ir teigiamų pokyčių, ypač gynybos srityje.

„Mums reikia daugiau dirbti su Švedija ir Suomija. Džiaugiuosi, kad V. Putinas padeda pažadinti švedus ir jie jau skiria daugiau lėšų gynybai – už tai turėtume jam padėkoti“, – sakė E. Lucasas.

Vėliau skaitydamas paskaitą „Lietuvos pamokos“ („Lithuanian Lessons“), žurnalistas teigė, kad Vakarai neišmoko Baltijos šalių pamokų 1991-aisiais metais.

„Mes nesiklausėme. Ir mūsų Lietuvos pamokų kaina buvo labai didelė ir skaudi. (...) Bet kas apie tai tragiškiausia, šią kainą moka ne Vakarai, ją moka ukrainiečiai“, – savo paskaitą baigė E. Lucasas.

Ketvirtadienį vykusiame iškilmingame Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdyje E. Lucasui buvo įteiktos universiteto garbės daktaro regalijos.

„Būti garbės daktaru man – didelė garbė, nes mano akademinė karjera yra gana kukli. (...) Tai svarbus naujas mano gyvenimo epizodas – turėti akademinį titulą, nes aš esu iš akademikų šeimos“, – apie garbės daktaro suteikimą kalbėjo žurnalistas.

E. Lucasas yra vyresnysis „The Economist“ redaktorius. Tarp jo kompetencijų – energetinis saugumas, šnipinėjimas, Rusijos užsienio ir saugumo politika bei Rytų Europos politika ir ekonomika.

„Mes esame jam dėkingi, kad jis savo žodžiu prasiskverbia pro geležinę buvusią ir dabar, mano supratimu, egzistuojančią, uždangą, skelbdamas laisvės, demokratijos, žmogaus teisių idėjas. Tad sveikinu naująjį daktarą ir tikiuosi, kad jis ir toliau gins Lietuvos reikalus, pristatys juos pasauliui, taip, kaip visą šitą darė iki šio laiko“, – iškilmingame posėdyje kalbėjo kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

Ketvirtadienį E. Lucasui VDU garbės daktaro vardo regalijas įteikė VDU universiteto rektorius prof. Zigmas Lydeka iškilmingo Senato posėdžio metu. Garbės daktaro vardas E. Lucasui suteiktas už reikšmingą indėlį puoselėjant laisvės, demokratijos,  teisingumo, solidarumo vertybes ir už Lietuvos valstybės raidos pristatymą tarptautinių įvykių kontekste.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi