Lietuvoje

2012.11.21 10:50

VTEK teigia, kad L. Ulevičius pažeidė įstatymus, šis sako, kad yra persekiojamas dėl kovos su balsų pirkimu

ELTA 2012.11.21 10:50

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Liutauras Ulevičius socialiniame tinklapyje „Facebook“ „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui rašydamas žinutes, kuriose siūlė susitikti ir aptarti Aplinkos ministerijos vykdytą viešųjų pirkimų konkursą, supainiojo viešuosius ir privačius interesus ir yra trauktinas administracinėn atsakomybėn. 

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Liutauras Ulevičius socialiniame tinklapyje „Facebook“ „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui rašydamas žinutes, kuriose siūlė susitikti ir aptarti Aplinkos ministerijos vykdytą viešųjų pirkimų konkursą, supainiojo viešuosius ir privačius interesus ir yra trauktinas administracinėn atsakomybėn.

Anot VTEK, L. Ulevičius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, draudžiančius naudotis tarnybinėmis pareigomis asmeninei naudai gauti ir draudimą naudotis pareigomis, siekiant paveikti kitų asmenų sprendimus, galinčius sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

VTEK taip pat pažymėjo, kad šiai institucijai V. Gapšio skundo pagrindu pradėjus tyrimą dėl L. Ulevičiaus elgesio, jis, kaip VRK narys, dėl susidariusios šališkumo situacijos privalėjo nedelsdamas nušalinti nuo bet kokių tarnybinių klausimų, susijusių su V. Gapšiu, svarstymo bei sprendimų priėmimo procedūrų. To nepadaręs, pagal VTEK, L. Ulevičius taip pat pažeidė įstatymus.

Įvertinusi padarytus pažeidimus VTEK nuspendė surašyti L. Ulevičiui administracinio teisės pažeidimo protokolą ir kreiptis į teismą dėl jo patraukimo administracinėn atsakomybėn.

VTEK taip pat pažymi, kad L. Ulevičiaus vieši pasisakymai, kuriais, pagal VTEK, „į Seimo narį V. Gapšį nukreipta provokacija vertinama kaip normali Vyriausiosios rinkimų komisijos nario pareigų dalis“ yra nesuderinami su valstybės pareigūnams keliamais principais ir kad tokiu savo elgesiu L. Ulevičius kompromituoja ir VRK, ir visą valstybės tarnybą.

Tuo tarpu pats L. Ulevičius savo „Facebook“ paskyroje išsakydamas nuomonę apie VTEK sprendimą teigia, esą V. Gapšio skundas susijęs su jo principinga pozicija dėl balsų pirkimo, o skundo aplinkybės nebuvo tinkamai išnagrinėtos.

„Darbo VRK metu laikiausi principingos pozicijos dėl balsų pirkimo, todėl mane ir skundžia sukčiavimu kaltinamas politikas, o jo skundą nagrinėja nuo policininkų bėgiojantys pareigūnai. Kas nors tikėtųsi objektyvaus ir išsamaus aplinkybių išnagrinėjimo sprendimo?“ – socialiniame tinklapyje rašė L. Ulevičius.

Kritikos iš L. Ulevičiaus teko ne tik VTEK, bet ir VRK pirmininkui Zenonui Vaigauskui, kuris esą „atvirai pripažįsta, kad balsų pirkimas - jau organizuotas verslas, tačiau jokių veiksmų tam užkirsti nesiėmė ir nesiima“.

Pasak L. Ulevičiaus, tai, kad Seimas buvo išrinktas esant gausybei balsų papirkinėjimo atvejų, yra žymiai didesnė blogybė, negu klausimas, ar jis pats „peržengė ribas“.

„Klausimas, ar imdamasis visų priemonių ir siekdamas sumažinti balsų pirkimą antrame ture peržengiau ribas, neturi esminės įtakos, nes žymiai didesnė blogybė, kai 2012-ųjų Nupirktas Seimas stoja į gretą su 1940-ųjų metų Liaudies ar 1717-ųjų Nebyliuoju“, – „Facebook“ rašė L. Ulevičius.

ELTA primena, kad spalio 16 d. L. Ulevičius į V. Gapšio paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“ atsiuntė tokią žinutę: „Labas, yra vienas klausimas ir pats gali turėti atsakymą. Kaip žinia, su kolegomis esame laimėję AM ryšių su visuomene konsultacijų konkursą ir paslaugų teikimas baigsis tik kitų metų birželį, todėl neišvengiamai teks dirbt ir su nauju ministru. Galbūt jau apytiksliai yra aišku, kas tai galėtų būti? Nes yra rizika, kad nueinantis gali imtis neadekvačių sprendimų dėl viešinimo priemonių/biudžetų ir reikia/galima būtų tam užkirsti kelią. Jeigu reikia - galim susitikt gyvai ir pakalbėt plačiau apie tai, bet reikėtų pernelyg nedelsti“.

V. Gapšys dėl šios žinutės kreipėsi į VTEK, apkaltindamas L. Ulevičių provokavimu jį vykdyti neteisėtą veiklą darant įtaką aplinkos ministrui.

Apie tokį L. Ulevičiaus poelgį „darbietis“ informavo VRK. VRK pirmininkas Z. Vaigauskas tada pažymėjo, kad VRK neturi teisinių galių paveikti savo narių elgesio.

Pats L. Ulevičius prisipažino, kad siuntė tokią žinutę V. Gapšiui, tačiau, anot jo, tai buvo provokacija – jis norėjo pamatyti, ar „darbietis“ „užkibs ant kabliuko“, ir tuomet būtų ėmęsis atitinkamų veiksmų.

L. Ulevičių į VRK delegavo Teisingumo ministerija, jis taip pat yra viešųjų ryšių specialistas.