Lietuvoje

2012.11.21 08:18

Teisiamiems „darbiečiams“ Seimo prašys naikinti teisinį imunitetą

ELTA 2012.11.21 08:18

  Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas (VAT) nutartimi patenkino prokuroro prašymą kreiptis į Seimą dėl teisinės neliečiamybės panaikinimo partijos pirmininkui Viktorui Uspaskichui, vicepirmininkui Vytautui Gapšiui bei buvusiai partijos centrinės būstinės vadovei Vitalijai Vonžutaitei, praėjusį penktadienį davusiems priesaiką Seime ir įgijusiems teisinį imunitetą.  

Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas (VAT) nutartimi patenkino prokuroro prašymą kreiptis į Seimą dėl teisinės neliečiamybės panaikinimo partijos pirmininkui Viktorui Uspaskichui, vicepirmininkui Vytautui Gapšiui bei buvusiai partijos centrinės būstinės vadovei Vitalijai Vonžutaitei, praėjusį penktadienį davusiems priesaiką Seime ir įgijusiems teisinį imunitetą.

„Darbiečius“ patraukti baudžiamojon atsakomybėn teismo prašė valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas. S. Verseckas teismo prašė priimti nutartį, kuria jis pavestų generalinį prokurorą kreiptis į Seimą dėl „darbiečių“ teisinės neliečiamybės naikinimo.

VAT teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja Daiva Pranytė Zalieckienė paskelbė, kad Darbo partijos byloje daroma pertrauka iki tol, kol iš Seimo bus gautas sprendimas.

Prokuroras S. Verseckas sakė negalįs tiksliai atsakyti, kada generalinis prokuroras kreipsis į Seimą dėl neliečiamybės naikinimo parlamentarams.

„Negaliu atsakyti už generalinį prokurorą. Šiandien tiktai išgirdome teismo nutartį, kuria pavesta generaliniam prokurorui kreiptis į Seimą dėl sutikimo patraukti kaltinamuosius baudžiamojon atsakomybėn. Tą nutartį perduosiu generaliniam prokurorui, ir jis spręs, kada kreiptis“, – sakė S. Verseckas ir pridūrė, kad tai turėtų įvykti artimiausiu metu.

Tuo atveju, jeigu politikams nebus panaikintas teisinis imunitetas, pasak prokuroro, Darbo partija būtų teisiama kaip juridinis asmuo, atsakomybės neišvengtų ir buvusi partijos finansininkė Marina Liutkevičienė. Prieš kitus kaltinamuosius procesas būtų nutrauktas. S.Verseckas pripažino, kad 10 metų apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo terminas yra maksimalus, kuris įmanomas pagal šioje byloje galimus straipsnius.

„Jo pratęsti tikrai negalima“, – teigė jis.

Antradienį teismo nutarties išklausyti neatvyko nė vienas iš kaltinamųjų.

Konstitucija ir Seimo statutas numato, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Dėl Seimo nario laisvės suvaržymo gali kreiptis tik šalies generalinis prokuroras.

ELTA primena, kad Generalinės prokuratūros kaltinamajame akte Darbo partija buvo kaltinama sistemingai vedusi dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004-2006 m., tačiau šių metų spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas ir griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senatis byloje turėjo sueiti 2014 m., pagal dabartinius - 2016 m. Byla pradėta tirti 2006 m.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, vyriausioji Darbo partijos iždininkė Marina Liutkevičienė - valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų - ir V. Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

Taip pat prokuratūra skelbė, kad nežinodama apie dvigubą buhalterinę apskaitą Vyriausioji rinkimų komisija Darbo partijai neteisėtai skyrė beveik 5 mln. litų dotacijų.

Prokurorų duomenimis, iš viso 2004-2006 m. nuslėpta apie 25 mln. litų. V. Uspaskichas buvo įvardintas „nusikalstamos organizuotos grupės dalyviu“. Anot prokurorų, būtent V. Uspaskicho nurodymu buvo vedama dviguba buhalterija, jis asmeniškai ją kontroliavo.

Nuslėptos lėšos buvo naudojamos neoficialiems darbo užmokesčiams, TEO sąskaitoms apmokėti, renginių organizavimui, pasiruošimui rinkimams.

Kaltinamieji savo kaltės nepripažįsta, bylą vadina politizuota.