Lietuvoje

2012.11.20 14:41

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: Algirdo Butkevičiaus atsakomybė, ar valstybė netaps teisiamųjų įkaite

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2012.11.20 14:41

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pateikė socialdemokratų pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrą į premjerus. Pirmadienį ji pasirašė atitinkamą dekretą dėl centro kairės atstovo teikimo eiti ministro pirmininko pareigas.     

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pateikė socialdemokratų pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrą į premjerus. Pirmadienį ji pasirašė atitinkamą dekretą dėl centro kairės atstovo teikimo eiti ministro pirmininko pareigas.

Pristatydama A. Butkevičių, prezidentė pirmiausiai prisiminė, kad dar būdama finansų ministre su juo dirbo.

„Neabejoju, kad šio politiko patirtis bus naudinga užtikrinant ekonominį ir finansinį šalies stabilumą“, – sakė D. Grybauskaitė.

Tačiau komplimentų buvo nedaug. Prezidentė iškart perėjo prie pasisakymo apie Darbo partiją.

„Socialdemokratų ir partijos lyderio pasirinkimas – skaidri ir atsakinga politika ar susitapatinimas su teisiamųjų suole sėdinčia partija – bus lemtingas visiems. Pirmas išbandymas – jau netrukus: balsavimas dėl neliečiamybės panaikinimo“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Būtent balsavimą dėl „darbiečių“ lyderių imuniteto bei kandidatūrų į ministrus pateikimą šalies vadovė akcentavo kaip kertinius koalicijos su Darbo partija formavimo momentus.

„Politinė priedanga teisiamai partijai ir jos atstovams įkaitais paverstų ne tik pačius socialdemokratus, bet ir visą valstybę. Todėl tikiuosi, kad A. Butkevičiui užteks principingumo, asmeninių ir dalykinių savybių teikti į ministrus tokius asmenis, kurie nekelia nei moralinių, nei profesinių abejonių“, - taip D. Grybauskaitė pabaigė savo kreipimąsi į Seimą, paragindama palaikyti A. Butkevičiaus kandidatūrą.

Po rinkimų valdančią koalicija ėmėsi formuoti socialdemokratai, Darbo partija, partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Šios partijos susitarė, kad premjero postas turi atitekti daugiausia vietų Seime iškovojusiai Lietuvos socialdemokratų partijai bei jos lyderiui A. Butkevičiui.

54-erių metų amžiaus sulaukęs politikas Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) yra įgijęs inžinieriaus ekonomisto specialybę, Vilniaus universitete įgijo finansų vadybos magistro laipsnį. Politikas taip pat yra apsiginęs ekonomikos mokslų daktaro laipsnį.

Savo biografijoje A. Butkevičius skelbia, jog moka anglų ir rusų kalbas, nepriklausomybės pradžioje dirbo Vilkaviškio savivaldybės taryboje, nuo 1996 m. yra renkamas į Seimą. Prie pomėgių A. Butkevičius nurodo sportą ir knygas.

2004-2005 m. A. Butkevičius ėjo finansų ministro pareigas Algirdo Mykolo Brazausko Vyriaisybėje, šias pareigas perėmė iš buvusios finansų ministrės, dabartinės prezidentės D. Grybauskaitės. 2006–2008 m. dirbo susisiekimo ministru.

2005 m. A. Butkevičius atsistatydino iš finansų ministro pareigų, nes koalicinė taryba nepritarė jo mokesčių reformai, tačiau neoficialiai kalbėta, kad ministras pasitraukė dėl nesutarimų su Darbo partijos pirmininku ir tuometiniu ūkio ministru Viktoru Uspaskichu.

Seimo Statute nurodoma, kad „gavęs Respublikos prezidento teikimą dėl ministro pirmininko kandidatūros, Seimas artimiausiame posėdyje suteikia galimybę Respublikos prezidentui pristatyti pretendentą”.

Prezidentė penktadienį, kai darbą pradėjo naujasis Seimas, priėmė konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės įgaliojimus ir pavedė jai laikinai eiti pareigas, kol bus sudarytas naujas kabinetas.

Konstitucija numato, jog tuomet prezidentas per 15 dienų pateikia Seimui svarstyti naujo premjero kandidatūrą.

Gavęs D. Grybauskaitės teikimą, Seimas artimiausiame posėdyje turi suteikti galimybę prezidentui pristatyti pretendentą. A. Butkevičius taip pat galės prisistatyti parlamentarams ir atsakyti į jų klausimus. Po to ministro pirmininko kandidatūrą ne ilgiau kaip dvi dienas svarstys Seimo frakcijos.

Ne vėliau kaip per savaitę nuo kandidatūros pristatymo turės būti surengtas kitas Seimo posėdis sprendimui dėl pateiktos kandidatūros priimti. Balsavimas dėl premjero yra viešas, kandidatūrai pritarti pakanka paprastos balsų daugumos.

Premjeras ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo turės pristatyti Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikti svarstyti jos programą. Per kitas 15 dienų Seimas turės posėdyje apsvarstyti Vyriausybės programą ir apsispręsti, ar jai pritarti.

Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių parlamentarų balsų dauguma pritaria jos programai, o ministrai duoda priesaiką. Ministrus premjero teikimu skiria ir atleidžia prezidentas.