Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.20 14:42

Prezidentūra: A. Butkevičius pažadėjo balsuoti už „darbiečių" neliečiamybės panaikinimą

ELTA 2012.11.20 14:42

  Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius pažadėjo Prezidentei Daliai Grybauskaitei, kad Seime balsuos už neliečiamybės teisiamiems Darbo partijos Seimo nariams panaikinimą. Tai buvo viena iš Prezidentės iškeltų sąlygų prieš A. Butkevičių teikiant Premjeru, sako Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė.    

Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius pažadėjo Prezidentei Daliai Grybauskaitei, kad Seime balsuos už neliečiamybės teisiamiems Darbo partijos Seimo nariams panaikinimą. Tai buvo viena iš Prezidentės iškeltų sąlygų prieš A. Butkevičių teikiant Premjeru, sako Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė.

„A. Butkevičius prižadėjo balsuoti už neliečiamybės panaikinimą, ir tai buvo viena iš sąlygų prieš teikiant jo kandidatūrą Seimui. Dar ir vakar viešojoje erdvėje teko girdėti iš kandidato į Ministrus Pirmininkus, kad bus siekiama tik atviro balsavimo. Tai, be abejo, pozityvus ženklas“, – antradienio rytą „Žinių radijui“ teigė M. Lingė.

M. Lingė sakė, kad Prezidentė ženklus, jog Seime telkiamos pajėgos išsaugoti teisiamų Darbo partijos narių neliečiamybę, vertina kaip „pavojingus signalus“.

„Tokie signalai yra pavojingi tiek pasitikėjimui teismais, tiek pasitikėjimui teisingumu, teisine ir politine sistema. Ant visos valdančiosios daugumos tokiu atveju kristų rimtas šešėlis, jog neleidžiama įtariamiems asmenims apsiginti teismuose, bet tampama solidariais jų bendrininkais dangstant nuo teismų. Tik teisme galima paneigti įtarimus ir įrodyti savo nekaltumą“, – sakė Prezidentės patarėjas.

M. Lingė sakė, kad patys Darbo partijos įtariamieji turėtų būti suinteresuoti kuo greičiau apsiginti teisme, nes kitaip juos visą laiką „persekios įtarimo šešėlis“ ir sprendimas Seime dėl teisinės neliečiamybės naikinimo turi būti priimtas kuo greičiau, ir tai daroma skaidriai ir atsakingai.

„Skaidrumo stygių signalizuotų, pavyzdžiui, pasirinktas neatviras balsavimas, kaip paprastai tokiais atvejais, bet jei būtų balsuojama uždarai. O atsakomybės stygių rodytų vengimas apskritai dalyvauti balsavime. Kaip žinoma, imuniteto panaikinimui reikia surinkti 71 Seimo nario balsą. Tai nemažas skaičius, todėl bet koks išsisukinėjimas nuo balsavimo rodytų tam tikrus neskaidrius dalykus“, – sakė Prezidentės patarėjas.

M. Lingės teigimu, Prezidentės sprendimas neatvykti pasveikinti naujai išrinkto Seimo tiesiogiai buvo susijęs su tuo, kad Seimo valdyboje bus įtariamasis Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje Vytautas Gapšys, kurį skiriant į vadovaujamas pozicijas „buvo sulaužytas pažadas“, ir tai buvo „garbės Seimui nedarantis sprendimas“.

„Prezidentė panaudojo tradicinį būdą kreiptis į Seimą, kurį naudodavo prieš kiekvieną prasidedančią naujo Seimo sesiją anksčiau, praėjusios kadencijos Seime, tačiau tuo pačiu buvo atsižvelgta ir į turimą informaciją, kad įtariamasis asmuo baudžiamojoje byloje bus siūlomas į vadovaujančias Seimo pozicijas. Prezidentė nepalaiko daugumos, kuri į vadovaujančias pozicijas išsirinko teisiamųjų suole sėdintį asmenį, tas nepritarimas aiškiai atsispindėjo ir po susitikimo su kandidatu į Ministrus Pirmininkus“, – teigė M. Lingė.

M. Lingės teigimu, Seimo sprendimas paminti principinius dalykus realiam darbui net neprasidėjus kelia abejonių dėl sėkmingų bendro darbo galimybių ateityje ir atsakomybė, Prezidentės manymu, dėl to tenka būtent socialdemokratams kaip didžiausiai partijai.

Paklaustas, ar Prezidentė keis savo poziciją dėl Darbo partijos dalyvavimo sudarant Ministrų Kabinetą, Prezidentės patarėjas sakė, kad „nėra jokių priežasčių, dėl kurių Prezidentė turėtų keisti savo poziciją" ir kad socialdemokratams bendradarbiaujant su Darbo partija teks nuolat spręsti „krintančių šešėlių ir neskaidrumo problemas“.

Pasak M. Lingės, oficialiai Vyriausybė bus pradėta formuoti tik tada, kai Seimas patvirtins A. Butkevičiaus kandidatūrą į Premjerus. Jis sakė, kad Prezidentė tikisi, jog „A. Butkevičius įsiklausys į išsakytas pozicijas ir priims atsakingus sprendimus dėl būsimos Vyriausybės“.

Paklaustas, kaip Prezidentė vertina galimybę, jog Darbo partija į ministrų postus siūlys nepartinius asmenis, M. Lingė pažymėjo, kad Prezidentė „visada labiau vertina kompetenciją, o ne lojalumu grįstą priklausomybę partijai, kad ir kokia ji būtų“.

„Prezidentė visada palankiai vertina, kai profesionalams patikimos atsakingos pareigos, nesvarbu, kokios jos būtų: ar kalbėtume apie Vyriausybę, ar kokias kitas institucijas. Tačiau šiuo konkrečiu atveju visi vertinimai vyks tik tada, kai Prezidentė sulauks paskirto Ministro Pirmininko oficialių teikimų“, – pabrėžė jis.

Svarbiausi kriterijai, pagal kuriuos Prezidentė vertins siūlomus į ministrus asmenis – skaidrumas, profesionalumas, atsakomybė, taip pat sugebėjimas laisvai bendrauti bent viena Europos Sąjungos oficialia kalba, sakė M. Lingė.

Naujasis Ministrų Kabinetas, pasak Prezidentės patarėjo, turėtų būti patvirtintas per 15 dienų nuo Premjero paskyrimo, kaip ir numatyta Konstitucijoje. Jei Vyriausybė per numatytą laiką suformuota nebūtų, Prezidentė, vadovaudamasi Konstitucija, per 15 dienų Seimui teiktų naują kandidatūrą į Ministrus Pirmininkus, teigė jis.

Pirmadienį po susitikimo su Lietuvos socialdemokratų partijos lyderiu A. Butkevičiumi Prezidentė pranešė, kad Premjeru antradienį teiks būtent jo kandidatūrą, primena ELTA.

„Šiuose rinkimuose socialdemokratai gavo daugiausiai mandatų Seime ir tik jie vieninteliai sugebėjo suformuoti daugumą. Tai norėčiau akcentuoti, nes pasiūlymas formuoti daugumą buvo siūlomas ir kitiems, todėl būtent šios partijos vadovą teiksiu rytoj kandidatu į Ministro Pirmininko poziciją“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė kritikavo, kad socdemai į koalicijos partnerius iš galimų variantų pasirinko bendradarbiavimą "su teisiamųjų suole sėdinčia" Darbo partija ir nesilaikė viešai duoto žodžio bei į Seimo vadovybę išrinko finansiniu sukčiavimu įtariamą asmenį – „darbietį“ Vytautą Gapšį.

„Todėl tik laikas parodys, ar socialdemokratai vykdys atsakingą ir skaidrią politiką, ar susitapatinę su teisiamųjų suole sėdinčia partija taps jos priedanga nuo teisėsaugos. Tik laikas parodys, ar suformuotos daugumos rūpesčiu taps Lietuvos žmonių gerovė, ar bylų vilkinimas iki senaties bei pinigų dalybos kriminalizuotų oligarchinių grupuočių naudai“, – teigė D. Grybauskaitė ir pridūrė, kad šiuo metu įvardijami Seimo rinkimų nugalėtojai, bet ne laimėtojai.

A. Butkevičius pirmadienio vakarą sakė, kad jeigu Seime nebūtų patvirtinta „darbiečio“ V. Gapšio kandidatūra į Seimo vicepirmininkus, valdančioji dauguma būtų iširusi.

„Dėl galutinės pozicijos, kas įvyko penktadienį Seime, vis dėlto reikia pripažinti, kad visų partnerių koalicijoje šis klausimas buvo svarstomas, ir mūsų pozicija buvo tokia kaip ir anksčiau, bet puikiai suprantame, kad esame koalicijoje, ir buvo prieita prie nuomonės, kad koalicija būtų iširusi“, – „Žinių radijo“ laidai „Aktualusis interviu“ pirmadienio pavakarę sakė A. Butkevičius.

A. Butkevičius pirmadienį taip pat sakė, esą Prezidentė D. Grybauskaitė kategoriškai nereikalauja, kad visi Darbo partijos į Vyriausybę deleguojami ministrai būtų nepartiniai.            

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi