Lietuvoje

2012.11.20 14:42

V. Landsbergis ragina kuo skubiau surengti neeilinį TS-LKD suvažiavimą

Raimonda Ramelienė, „Lietuvos žinios“2012.11.20 14:42

Po Seimo rinkimų opozicine partija tapusią Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD) konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis ragina kuo skubiau susivokti, kas ji dabartinėmis sąlygomis yra ir kur eina. Tam esą būtina nedelsiant šaukti neeilinį TS-LKD suvažiavimą.  

Po Seimo rinkimų opozicine partija tapusią Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD) konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis ragina kuo skubiau susivokti, kas ji dabartinėmis sąlygomis yra ir kur eina. Tam esą būtina nedelsiant šaukti neeilinį TS-LKD suvažiavimą.

Šeštadienį posėdžiaudamas TS-LKD Politikos komitetas, kuriam vadovauja partijos garbės pirmininkas V. Landsbergis, negailėjo karčių žodžių esą nepasiteisinusiai TS-LKD partijos rinkimų taktikai ir jos kūrėjams, griežtai įvertino po Seimo rinkimų susidariusią padėtį, taip pat parengė „elgesio taisykles“ parlamentinei TS-LKD frakcijai. Politikos komitetas paragino kuo skubiau surengti neeilinį TS-LKD suvažiavimą, jame patvirtinti partijos veiklos naujomis sąlygomis strategiją ir krašto moralinės krizės įveikimo programą.

Įvardijo klaidas

TS-LKD Politikos komitetas konstatavo, kad džiūgavimai dėl Seimo rinkimuose laimėtos antrosios vietos tėra „tariama pergalė, dėl kurios apsigaudinėjame“. Nors gauta daugiau balsų, negu pranašauta, jų nepakanka apsaugoti Lietuvą nuo „laimėjusių blogesnių už mus partijų kenkimo valstybei“. Politikos komitetas įvardijo nemažai taktinių klaidų, sutrukdžiusių konservatoriams pasiekti geresnių rezultatų. Viena jų - darbo su tautinėmis mažumomis, ypač Vilniaus krašto nelietuviais, stoka. Dėmesio esą pritrūko ir pensininkams. „Jeigu ir buvo būtinybė pensijas mažinti, reikėjo tą dalyką daugiau aiškinti ir daugiau atjautos parodyti“, – konstatavo komitetas.

Kritikos sulaukė ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Anot TS-LKD Politikos komiteto, „ministras nuolat kalbėjo, kad kaime gerai, kaimo palankumas mums užtikrintas, bet taip nebuvo“. Kaimuose kaip tik vyko masinis balsų pirkimas, be to, partija ten neturi „politinės struktūros“. Didelę žalą TS-LKD skyriuose ir vadovybėje, Politikos komiteto nuomone, daro vertybinių nuostatų nepaisymas ir per didelis moralinis „liberalizmas“. „Viena riboto rezultato priežasčių yra prastas bendravimas su skyrių žmonėmis ir jų nuomonės nepaisymas“, – pabrėžta Politikos komiteto posėdyje.

Nerimas dėl ateities

Politikos komitetas įsitikinęs, kad dabartinėmis sąlygomis TS-LKD frakcija Seime turi būti itin susitelkusi, organizuota, „kad nors kai kuriuos dabartinės daugumos blogus darbus pajėgtų stabdyti“. Jei naujoji dauguma nesutiktų opozicijai leisti vadovauti „kontroliniams, galimą valdžios savivalę varžantiems komitetams“, frakcijos nariams rekomenduota nedalyvauti „jokioje tokio Seimo ir jo komitetų bei komisijų vadovybėje“.

„Istoriškai gresia Antrosios Respublikos pabaiga“, – skelbia viena V. Landsbergio komiteto posėdžiui parengtų tezių. Pasak profesoriaus, padėdama legitimizuotis naujajai valdžiai, kurioje netrūksta teisėsaugai gerai žinomų žmonių, „TS-LKD moraliai delegitimizuoja save“. „Ar pritaria tam partijos skyriai? Ar pritarsime energetinio savarankiškumo atsisakymui ir konstitucinio įstatymo dėl nesijungimo į posovietines erdves sulaužymui? Jei priešinsimės, tai kaip?“ – klausė V. Landsbergis.

Esą šiuo metu TS-LKD labiausiai turi rūpėti, kas liks iš Lietuvos ir iš partijos. „TS-LKD nėra tik viršūnėlė ar Seimo frakcija. Jei partija nori susivokti savyje ir toliau egzistuoti, net atgimdama, o ne kaip priedas prie triumfuojančių sukčių ir korumpų nomenklatūros, būtinas nedelsiamas suvažiavimas“, – skelbia kita tezė.

Be kita ko, Politikos komitetas šeštadienį rekomendavo kategoriškai nesutikti su Europos Komisijos sprendimu sumažinti atominės elektrinės uždarymui skiriamas lėšas. Taip pat pasiūlyta pinigais paremti persekiojamą kovotoją su kontrabandine korupcija Birutę Minkevičienę iš Pagėgių.

Nerado laiko komentarams

Vakar europarlamentaras V.Landsbergis į kalbas su LŽ nesileido, tikino skubantis vykti į Briuselį. Partijos atstovė spaudai Estela Zinevičienė LŽ perdavė TS-LKD lyderio, premjero Andriaus Kubiliaus žodžius, kad „svarstytinų klausimų iš tiesų yra daug“. Politikos komiteto pasakytos pastabos, anot A. Kubiliaus, bus svarstomos artimiausiuose TS-LKD prezidiumo ir tarybos posėdžiuose.

Susisiekti su partijos pirmininko pirmąja pavaduotoja Irena Degutiene LŽ vakar nepavyko visą dieną. Pasikalbėti su LŽ atsisakė Politikos komiteto pirmininko pavaduotojas, buvęs Seimo vicepirmininkas Česlovas Stankevičius. Laiko tarti bent kelis žodžius nerado ir partijos vicepirmininkė, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Nuomonės skiriasi

„Matant, kaip formuojama naujoji koalicija, emociškai tikrai suprantu tokią Politikos komiteto poziciją“, – prisipažino Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma. Tačiau jis teigė nelabai pritariąs pozicijai, kad negavus minėtų parlamentinės kontrolės postų postų apskritai derėtų atsisakyti visų pareigybių Seime. „Tokiu būdu patys rodytume teisinio nihilizmo pavyzdį“, – sakė jis. Anot seniūno, Seimo statutas visoms frakcijoms numato proporcijas komitetų ir komisijų vadovybėse. Jis sakė manąs, kad ne tokias protesto formas vertėtų rinktis. "Turime principingai atkreipti dėmesį į žalingus sprendimus, veikti kad ir sunkesnėmis sąlygomis. Aš pasisakyčiau už efektyvų, o ne už demonstratyvų veikimą“, – teigė J. Razma. Jo nuomone, skubotai šaukti partijos suvažiavimą nėra jokio reikalo, o rinkimų rezultatus galima aptarti ir TS-LKD taryboje.

Siūlymui surengti neeilinį partijos suvažiavimą pritaria Politikos komiteto narė, TS-LKD vicepirmininkė Agnė Bilotaitė. „Čia nieko bloga. Per suvažiavimą galima aptarti daug svarbių klausimų“, – sakė parlamentarė.

„Kai kuriuos dalykus iš tiesų reikia keisti“, – pritarė Politikos komiteto narys Žilvinas Leleiva. „Vienbalsiai pritarėme visiems siūlymams“, – šeštadieninį komiteto posėdį įvertino jo narys Vladislovas Jonikas. Jei į Politikos komiteto nuostatas nebus atsižvelgta, LŽ šaltinių duomenimis, V.Landsbergis pasiryžęs palikti komiteto pirmininko kėdę.

Nemažai priekaištų posėdyje buvo pareikšta TS-LKD vadovybei, esą praradusiai ryšį su paprastais partijos nariais.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59