Lietuvoje

2015.09.08 13:45

VLK vadovui A. Sasnauskui – dveji metai lygtinai

BNS2015.09.08 13:45

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį kaltu dėl piktnaudžiavimo pripažino Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovą Algį Sasnauską.

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį kaltu dėl piktnaudžiavimo pripažino Valstybinės ligonių kasos vadovą Algį Sasnauską.

Jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant tam pačiam laikui. Nuteistasis negalės be bausmės vykdymo atidėjimą prižiūrinčios institucijos leidimo išvykti ilgiau nei septynioms paroms.

Nuosprendis nėra galutinis – per 20 dienų jis gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

„Jokio nusikaltimo nepadariau, prieš mane buvo surengta provokacija. (...) Įsigalios teismo sprendimas, tada žiūrėsim. Nežinau, kas čia vyksta. Skųsime“, – po nuosprendžio paskelbimo žurnalistams sakė A.Sasnauskas.

Jis teigė, kad po šio nuosprendžio iš posto nesitrauks.

Vilniaus apygardos teismas nagrinėjo baudžiamąją bylą dėl 2009 metais VLK organizuotų ir vykdytų tariamų viešųjų intelektualinės saugos paslaugų pirkimų, nors realiai jais siekta pirkti paslaugą pasiklausymo aparatūrai aptikti ir jai neutralizuoti. Sutartis taip ir liko nepasirašyta, o teisėsaugos institucijos demaskavo nusikalstamus tarnautojų ketinimus.

Šią paslaugą ketinusiam teikti bendrovės „Gelsauga“ apsaugos ekspertui Robertui Janickui teismas skyrė vienerių metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant tam pačiam laikui. Kaip ir A.Sasnauskas, R.Janickas iš savo gyvenamosios vietos negalės išvykti ilgiau nei savaitei.

Prokuroras yra sakęs, kad piktnaudžiavimu įtariamas VLK vadovas A.Sasnauskas galėjo padaryti didelės žalos valstybei, iškraipyti Viešųjų pirkimų įstatymo pagrindinius principus, diskredituoti VLK vardą, dėl jo galbūt neteisėtų veiksmų buvo sumenkintas visos Sveikatos apsaugos ministerijos autoritetas ir prestižas.

„Įrodymai patvirtina, jog minėtas VLK konkursas buvo fiktyvus, kitų dviejų bendrovių dalyvavimas jame buvo formalus, nesiekiant laimėti pačio konkurso, o tik siekiant padėti kaltinamiesiems, kad būtų išpildyti teisės aktų reikalavimai dėl dalyvių skaičiaus ir būtų užtikrinta, jog konkursą laimės būtent UAB „Gelsauga“, – rašoma teismo nuosprendyje.

VLK yra įstaiga, pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai. Jai vadovaujanti Rimantė Šalaševičiūtė nuosprendžio nekomentuoja.

A.Sasnauskas iki šiol eina VLK vadovo pareigas ir jam pateiktus kaltinimus atmeta.

Įtariama, kad VLK vadovas norėjo žinoti, ar jo pokalbių slapta nesiklauso pareigūnai, ar jo kabinete VLK patalpose Kalvarijų gatvėje Vilniuje nėra sumontuota pasiklausymo aparatūra. Iš bendrovės „Gelsauga“ gauta įranga turėjo aptikti ir neutralizuoti slaptą pasiklausymo aparatūrą. Supaprastintai vykdytą viešąjį pirkimą apklausos būdu laimėjusi „Gelsauga“ turėjo gauti iki 100 tūkst. litų per metus. Tūkstančius siekiantis atlyginimas už paslaugas žadėtas ir šios įmonės darbuotojui R.Janickui.

2009 metų rugsėjo 2 dieną R.Janickas apieškojo A.Sasnausko kabinetą ir rado Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) paliktą pasiklausymo įrangą. Kitą dieną buvęs policijos pareigūnas R.Janickas atvežtas į STT, jo paprašyta nieko apie rastą įrangą nesakyti VLK vadovui ir tęsti derybas dėl formalios sutarties pasirašymo.

STT pareigūnai vėliau iš įtariamųjų sulaukė kaltinimų, kad jiems darytas spaudimas, jie šantažuoti, esą siekiant išprovokuoti A.Sasnauską nusikalstamai veikai. STT darbuotojai buvo iškviesti liudyti į teismą, kur tokius kaltinimus paneigė.

STT teigė nustačiusi, kad A.Sasnauskas susitarė su bendrovės „Gelsauga“ apsaugos ekspertu R.Janicku ir pavedė savo tuometiniams pavaldiniams – VLK Informacinių technologijų departamento direktoriui Justinui Vyšniauskui, to paties departamento Informacinės sistemos eksploatavimo skyriaus vedėjui Mindaugui Zlatarinskui ir VLK Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjui Vytui Sinkevičiui – organizuoti pirkimo procedūras taip, kad būtų sudarytos sąlygos nugalėtoju pripažinti bendrovę „Gelsauga“.

VLK darbuotojui V.Sinkevičiui nuosprendžiu skirta 11,7 tūkst. litų bauda, buvusiam VLK informacinių technologijų departamento vadovui J.Vyšniauskui – 10,4 tūkst. litų bauda.

M.Zlatarinskas išteisintas, neįrodžius, kad jis dalyvavo padarant nusikalstamą veiką. Tokiu pačiu pagrindu išteisinta ir „Gelsauga“.

Vilniaus apygardos teismas mano, kad užfiksuoti telefoniniai pokalbiai, elektroninio pašto laiškai, per kratas ir poėmius rasti bei paimti dokumentai paneigia kaltinamojo A.Sasnausko parodymus, kad jis pajuto kažką negero ir todėl nepasirašė sutarties su „Gelsauga“.

Teismas rėmėsi buvusio „Gelsaugos“ direktoriaus Viliaus Žilionio parodymais, kad jam pasirodė nelabai gera ta sutartis, nes ir spaudoje buvo matyti įvairių rašinių apie Sveikatos apsaugos ministerijos problemas su STT, todėl jis davė nurodymą R.Janickui nuvažiuoti į VLK ir atsiimti jo jau pasirašytą sutartį. Tačiau sutarties R.Janickas atsiimti nespėjo, kaip nespėjo ir A.Sasnauskas jos pasirašyti, nors jau buvo sudėtos vizos, nes kaltinamieji buvo sulaikyti STT pareigūnų.

Atsižvelgdamas į byloje esančius įrodymus teismas padarė išvadą, kad A.Sasnauskas, padedant R.Janickui, V.Sinkevičiui ir J.Vyšniauskui, panaudodami savo einamas pareigas, siekė, kad VLK lėšomis butų finansuojamos privačios R.Janicko teikiamos paslaugos A.Sasnauskui.

„Ir ne bet kokios paslaugos, o tokios, kuriomis būtų siekiama apsisaugoti nuo galimų teisėsaugos institucijų tyrimų, kuriomis būtų kliudoma teisėsaugos institucijoms vykdyti savo funkcijas, atlikti teisėtus veiksmus, kuriais siekiama atskleisti nusikalstamas veikas. Todėl tokie kaltinamųjų A.Sasnausko, V.Sinkevičiaus ir J.Vyšniausko neteisėti veiksmai neabejotinai padarė didelę žalą valstybei, diskreditavo visos VLK ir jų kaip valstybės tarnautojų vardą, diskreditavo ir sumenkino visos SAM autoritetą, prestižą bei pasitikėjimą“, – konstatavo teismas.

Ministrė nekomentuoja nuosprendžio A. Sasnauskui

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė nekomentuoja teismo nuosprendžio, kuriuo Valstybinės ligonių kasos vadovas Algis Sasnauskas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo.

„Ministerija neturi gavusi teismo sprendimo, todėl komentuoti sprendimo negali“, – BNS pirmadienį sakė ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Guoda Šalčiūtė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.