Lietuvoje

2012.11.19 13:30

Prezidentė Premjeru teiks A. Butkevičiaus kandidatūrą

ELTA 2012.11.19 13:30

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Premjeru teiks Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrą. Tai šalies vadovė ketina padaryti antradienį.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Premjeru teiks Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrą. Tai šalies vadovė ketina padaryti antradienį.

Apie tai D. Grybauskaitė pranešė po pirmadienį įvykusio susitikimo su LSDP lyderiu.

Tiesa, ji dar kartą sukritikavo valdančiosios koalicijos formavimą su teisiamųjų suole esančia Darbo partija. Pasak jos, „darbiečiai“ į Vyriausybę turėtų siūlyti nepartinius asmenis.

„Šiuose rinkimuose socialdemokratai gavo daugiausiai mandatų Seime ir tik jie vieninteliai sugebėjo suformuoti daugumą. Tai norėčiau akcentuoti, nes pasiūlymas formuoti daugumą buvo siūlomas ir kitiems, todėl būtent šios partijos vadovą teiksiu rytoj kandidatu į Ministro Pirmininko poziciją“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė kritikavo, kad socdemai į koalicijos partnerius iš galimų variantų pasirinko bendradarbiavimą su teisiamųjų suole sėdinčia Darbo partija ir nesilaikė viešai duoto žodžio bei į Seimo vadovybę išrinko finansiniu sukčiavimu įtariamą asmenį – „darbietį“ Vytautą Gapšį.

„Todėl tik laikas parodys, ar socialdemokratai vykdys atsakingą ir skaidrią politiką, ar susitapatinę su teisiamųjų suole sėdinčia partija taps jos priedanga nuo teisėsaugos. Tik laikas parodys, ar suformuotos daugumos rūpesčiu taps Lietuvos žmonių gerovė, ar bylų vilkinimas iki senaties bei pinigų dalybos kriminalizuotų oligarchinių grupuočių naudai“, – teigė D. Grybauskaitė ir pridūrė, kad šiuo metu įvardijami Seimo rinkimų nugalėtojai, bet ne laimėtojai.

Ji palinkėjo A. Butkevičiui, kuris pirmadienį švenčia 54-ąjį gimtadienį, išsaugoti partijos ir valstybės garbę ir tai „daryti neklupsčiojant, kaip matėme, pastarosiomis dienomis“. D. Grybauskaitė paragino LSDP lyderį pamėginti suformuoti Vyriausybę, galinčią prisiimti atsakomybę už visos valstybės valdymą.

A. Butkevičius patvirtino, kad Prezidentė išreiškė pageidavimą, jog Darbo partijos kandidatai į ministrus būtų nepartiniai.

„Taip, mes apie tai irgi kalbėjomės ir aš Prezidentės pageidavimus tikrai perduosiu, nors jinai tikrai supranta, kad tai yra nepaprastai sudėtingas klausimas, nes ir anksčiu apie tai buvo ne kartą kalbėta“, – teigė A. Butkevičius.

Pasak jo, šis Vyriausybės formavimas be Darbo partijos narių bus aptariamas pirmadienį vyksiančiame koalicijos partnerių susitikime.

Pagal Konstituciją, Ministrą Pirmininką Seimo pritarimu skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas.

Ministras Pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir Respublikos Prezidento patvirtintą Vyriausybę ir pateikia svarstyti jos programą.

Vyriausybė grąžina savo įgaliojimus Respublikos Prezidentui po Seimo rinkimų arba išrinkus Respublikos Prezidentą.

Prezidentas priima Vyriausybės grąžinamus įgaliojimus išrinkus naują Seimą ir paveda jai eiti pareigas, kol bus sudaryta nauja Vyriausybė. Taip pat Vyriausybei atsistatydinus ar Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, ne vėliau kaip per 15 dienų teikia Seimui svarstyti Ministro Pirmininko kandidatūrą.

Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma pritaria jos programai.

Valdančioji koalicija sutarė, kad LSDP atstovai vadovaus Finansų, Susisiekimo, Krašto apsaugos, Sveikatos apsaugos, Užsienio reikalų, Ūkio bei Teisingumo ministerijoms.

Darbo partijai „atiteko“ Žemės ūkio, Vidaus reikalų, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Kultūros ministerijos.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovai užims Aplinkos, o Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Energetikos ministerijų vadovų postus.

LSDP šiuose Seimo rinkimuose gavo daugiausiai – 38, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai – 33, Darbo partija – 29, partija „Tvarka ir teisingumas“ – 11, Liberalų sąjūdis – 10 mandatų. Lietuvos lenkų rinkimų akcija Seime užsitikrino 8, politinė partija „Drąsos kelias“ – 7, nepartiniai kandidatai – 3, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 1 vietą.