Lietuvoje

2012.11.19 12:22

Dvaro rūmai kovoja su ežeru

Žmonės šokiruoti – Paežerių dvaro rūmams gelbėti siūloma paaukoti ežerą ir Vilkaviškio paplūdimius. Vietos valdžią, linkusią priimti paveldosaugininkų siūlymą, stabdo tik lėšų trūkumas.

Žmonės šokiruoti – Paežerių dvaro rūmams gelbėti siūloma paaukoti ežerą ir Vilkaviškio paplūdimius. Vietos valdžią, linkusią priimti paveldosaugininkų siūlymą, stabdo tik lėšų trūkumas, rašo „Lietuvos žinios“.

Valstybinės kultūros paveldo komisijos (VKPK) valdininkai Vilkaviškio rajono valdžią paragino pažeminti vandens lygį greta Vilkaviškio tyvuliuojančiame Paežerių ežere, mat drėgmė smelkiasi į Paežerių dvaro rūmų rūsius. Vietos valdžia būtų pasirengusi nuleisti ežero vandens lygį ir, nepaisydama žmonių nepasitenkinimo, net sunaikinti paplūdimius, jei teritorijai sutvarkyti nebūtų reikalingi milijonai.

Ledainę išgelbėjo kitu būdu

Paežerių dvaro rūmuose įsikūrusio Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro direktorė Jurgita Morozaitė LŽ sakė, kad dėl pernelyg aukšto gruntinio vandens lygio nebe pirmus metus į rūmų rūsį smelkiasi drėgmė. „Vanduo netyvuliuoja, tačiau sienos labai drėksta ir pelija. Jei taip truks ilgesnį laiką, pelėsio poveikis gali būti nebepataisomas“, – LŽ teigė J. Morozaitė. Pasak direktorės, šiuo metu rūmai kaip tik remontuojami, atkuriamas pirmykštis jų vaizdas, tačiau rūsio patalpų, kaip ir trečiojo aukšto – mansardos, kol kas restauruoti neketinama. Mat lėšų iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų gauta tik pirmam ir antram aukštams remontuoti bei fasadui atnaujinti.

 Anksčiau drėko ne tik dvaro rūmų rūsys, bet ir kiek tolėliau esančios dvaro ledainės grindys. Ši visai neseniai rekonstruota ledainė priklauso Vilkaviškio krašto muziejui. Jo direktorius Antanas Žilinskas LŽ pasakojo, kad drėgmės perteklių, įrengdami dvaro ledainės rūsius ir pritaikydami juos muziejaus reikmėms, jie išsprendė kiek kitaip, nei dabar rekomenduoja paminklosaugininkai.

„Mūsų žiniomis, netoliese buvo griovys, kuriuo anksčiau nutekėdavo vandens perteklius iš dvaro pastatų aplinkos. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais jis užverstas, todėl visa drėgmė smelkdavosi į vidų. Mes ne jį atkasinėjome, o ledainėje įrengėme specialią sistemą, kuri pašalina drėgmę – įrengti du siurbliai, išsiurbiantys besirenkantį gruntinį vandenį“, – pasakojo A. Žilinskas.

Tvindė iki Vilkaviškio

Paežerių dvaro rūmai pastatyti apie 1795–1799 metus pagal architekto Martyno Knakfuso projektą. Jie yra netoliese tyvuliuojančio Paežerių ežero. Tačiau tuomet jame vandens lygis buvo kur kas žemesnis. Rūmai buvo suprojektuoti atsižvelgiant į tuometį ežero bei gruntinio vandens lygį. Kiek vėliau šalia rūmų buvo įrengta ir tvenkinių sistema – iškasti trys skirtingo vandens lygio tarpusavyje sujungti tvenkiniai.

Tačiau apie 1970–1980 metus buvo nuspręsta, kad vilkaviškiečiams reikia miesto paplūdimių. Supylus dirbtinius krantus, buvo užtvenktas iš Paežerių ežero ištekantis upelis ir vandens lygis pakeltas tiek, kad ežeras išsiplėtė beveik iki pat Vilkaviškio. Šalia miesto dabar įrengti vietos žmonių itin pamėgti paplūdimiai.

Pakėlus vandens lygį Paežerių ežere, pakilo ir gretimose vietovėse esančio gruntinio vandens lygis. Tai pajuto ne tik Paežerių dvaro rūmai bei šalia jo esantys pastatai, bet ir gretimose vietovėse esančių statinių savininkai.

Milijonų nėra

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Audrius Balbierius LŽ sakė, kad dar neapsispręsta, ar bus aukojami paplūdimiai žeminant vandens lygį ežere. „Techniškai pažeminti vandens lygį Paežerių ežere nesunku, tereikia atsukti pralaidos sklendę“, – teigė A. Balbierius. Pasak savivaldybės administracijos, nėra abejonių, kas iš ežero liktų nuleidus dalį vandens: atsivertų dumblu padengtas krantas, jį tektų valyti. Nusekus ežerui, nebeliktų jau ir taip seklių paplūdimių, tad vilkaviškiečiai liktų be pamėgtų maudymosi vietų.

Tačiau valdininkai labiausiai bijo ne gyventojų neigiamos reakcijos. Valdininkus gąsdina mintis, kur gauti lėšų ežero tvarkymo darbams. A. Balbierius prisipažino abejojantis, kad tam pavyktų gauti lėšų iš ES fondų. O savivaldybės skylėtame biudžete milijonų taip pat vargu ar atsiras.

„Tikriausiai teks vandens lygį ežere palikti tokį, koks yra, o problemą spręsti kokiomis nors techninėmis priemonėmis“, – LŽ sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktorius.