Lietuvoje

2019.03.10 19:26

Dovanos mokytojams: tėvai svarsto, ar tai teisėta, o pedagogai jaučiasi įstumti į nepatogią padėtį

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.10 19:26

Artėja abiturientų išleistuvės. Per jas tradiciškai mokytojams teikiamos atsisveikinimo dovanos, tačiau ne visi tėvai linkę tuštinti kišenes ir svarsto, ar tai teisėta. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) teigimu, kyšis, duodamas už teisėtą ar neteisėtą veiksmą, siekiant paveikti asmenį, o dovana teikiama atsižvelgiant į tradicijas. Patys mokytojai tikina, kad tokios dovanos dažnai juos stumia į nepatogią padėtį.

Abiturientės Lukrecijos Rimgailaitės šiemet laukia ne tik baigiamieji egzaminai, bet ir viena didžiausių švenčių mokykloje. Pasak merginos, pinigų reikia skirti ne tik išleistuvių šventėms, bet ir dovanoms. Kiekvienas dvyliktokas tam turi prisidėti po 50 eurų.

„Jau nekalbant apie tai, kad jeigu tu atsisakai prisidėti, tai tuomet tave diskriminuoja, bet yra toks tarsi nerašytas įstatymas, kad kiekvienas asmuo turi tam tikrą nurodytą sumą pinigų atnešti ir skirti“, – pasakoja L. Rimgailaitė.

Apie dovanas mokytojams kalba ne tik abiturientai, bet ir mokinių tėvai. Pavyzdžiui, du vaikus – ketvirtoje ir aštuntoje klasėje – auginanti vilnietė tikina, kad pusė klasės fondo pinigų tradiciškai išleidžiama dovanoms mokytojams, o ne vaikų poreikiams. Kartais jos siekia ir apie šimtą eurų. Paprastai dovanojamos gėlės ir pinigai arba čekis.

„Kiti galbūt nedrįsta prieštarauti, nes vos tik pasakai kažką tokio ir iškart toks atsiranda iš kitų pusės: „Bet taip reikia, man negaila mokytojos, ji tiek dirba su jūsų vaikais, jūs nenorite gero savo vaikams?“ – LRT TELEVIZIJAI pasakoja moksleivių mama.

Pasak STT, gėlės žiedas – ne nusikaltimas. Žinoma, reikia atsižvelgti į dovanos vertę ir kitas aplinkybes. Abiem pusėms už tokias staigmenas galėtų grėsti drausminė ar baudžiamoji atsakomybė.

„Mokytojai – valstybės tarnautojams prilyginami asmenys. Tad bendras principas būtų toks, kad valstybės tarnautojai ar jiems prilyginami asmenys neturėtų imti dovanų ne pagal protokolą ir ne pagal tradicijas“, – aiškina STT Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Endružytė.

Mokytojai tikina, kad dovanos dažnai juos įstumia į nepatogią padėtį.

„Sudėtinga, mokytojas pasijaučia truputėlį lyg įsipareigojantis, nors mes gi dirbame ne dėl tų dovanėlių, o dėl savo mokinių, dėl vaikų“, – mano mokytoja Genovaitė Kynė.

„Man niekas iš tėvų ir mokinių dovanėlių nenešė, nes žino, kad jų net neimčiau. Geriausia dovanėlė tai yra vaikų geras lankomumas ir darbas per pamokas“, – antrina mokytoja Vajonė Strimaitienė.

Mokesčių inspekcija primena, kad per metus gavus dovanų daugiau nei už 2500 eurų, dovaną iš svetimų asmenų, nuo viršijančios sumos reikia sumokėti 15 proc. pajamų mokestį.

Plačiau – Urtės Korsakovaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.