Naujienų srautas

Lietuvoje2014.11.13 18:08

Lietuva didins išlaidas žvalgybai, kariuomenei, policijai ir sienos su Rusija apsaugai

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje privertė Lietuvos politikus susirūpinti valstybės saugumu. Kitąmet papildomų milijonų turėtų gauti ne tik mūsų kariai. Taip pat ir žvalgyba. Miesteliuose turėtų atsirasti papildomi policijos patrulių ekipažai, o pasieniečiai stiprins Kaliningrado tranzito priežiūrą.

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje privertė Lietuvos politikus susirūpinti valstybės saugumu. Kitąmet papildomų milijonų turėtų gauti ne tik mūsų kariai. Taip pat ir žvalgyba. Miesteliuose turėtų atsirasti papildomi policijos patrulių ekipažai, o pasieniečiai stiprins Kaliningrado tranzito priežiūrą.

Kitąmet Valstybės saugumo departamentui (VSD) siūloma skirti papildomus 1 mln. 150 tūkst. litų. Visi šie pinigai būtų išleidžiami būtent žvalgybai ir kontržvalgybai.

Tai pasiūlė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK). Parlamento užkulisiuose kalbama, kad idėjai turėtų pritarti dauguma politikų ir Ministrų kabineto narių.

„Šitos lėšos būtų skiriamos labai konkrečiai veiklai. VSD biudžetas atrodo didelis, tačiau dalis tų pinigų yra skiriama naujojo pastato statybai, darbuotojų atlyginimams, kitoms būtinoms išlaidoms, todėl suma, kurią skiria žvalgybinei veiklai, yra labai maža“, – portalui 15min.lt aiškino NSGK pirmininkas Artūras Paulauskas. Jis yra vienas iš idėjos autorių.

Teigiama, kad šiuo metu mūsų valstybės saugumu besirūpinantys pareigūnai savo veiklai per metus išleidžia apie 400 tūkst. litų. Jeigu Vyriausybė atsižvelgs į Seimo siūlymus ir padidins VSD biudžetą, tai kitąmet žvalgybai ir kontržvalgybai būtų skiriama apie 2 mln. litų.

Iš viso, kitų metų biudžete numatyta, kad VSD turėtų gauti apie 81 mln. litų. Daugiau nei pusė šių lėšų bus skiriama darbo užmokesčiui, taip pat – Vilniaus Pilaitės rajone dygstančio modernaus pastatų komplekso statybai.

Projekte numatyta, kad naujoji žvalgybininkų bazė turėtų būti baigta 2020 metais. Tačiau NSGK siūlo šitą projektą baigti trejais metais anksčiau – 2017 metais. Tam taip pat reiktų papildomų lėšų iš valstybės biudžeto.

Iš viso naujasis pastatas galėtų kainuoti apie 278 milijonus litų, įskaičiuojant naujausią informacinių technologijų, archyvavimo įrangą, apsaugos sistemas, baldus ir kita. Tokiu atveju, VSD naujųjų pastatų vieno kvadratinio metro kaina nesiskirtų nuo įprastų statinių. Net atsižvelgiant į tai, kad žvalgybininkų pastatui yra taikomi NATO reglamentuoti specialūs saugumo reikalavimai.

Stiprins Rusijos tranzito priežiūrą

Papildomos lėšos turėtų būti skiriamos ir teisėsaugos institucijoms. Daugiausiai – policijos pareigūnams ir pasieniečiams.

NSGK siūlo, kad kitąmet Policijos departamentas gautų papildomus 7 mln. litų. Didžioji dalis tų pinigų būtų skirti nusikaltimams elektroninėje erdvėje – apie 5,2 mln. litų. Likusios lėšos būtų panaudotos, kad miesteliuose atsirastų po vieną papildomą policijos patrulių ekipažą.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba kitąmet turėtų papildomai gauti apie 4,1 mln. litų. Už šiuos pinigus būtų stiprinama Kaliningrado tranzito priežiūra – to reikalauja dabartinė geopolitinė situacija ir pampstanti Rusijos agresija.

Papildomi pinigai taip pat būtų panaudoti pasieniečių technikos, stebėjimo sistemų priežiūrai ir uniformų atnaujinimui – Seimo nariai tik dabar susigriebė, kad valstybės sieną serginti tarnyba pastaruosius penkerius metus šviežias uniformas gali išduoti tik naujiems pareigūnams.

Politikai siūlo, kad ugniagesiams-gelbėtojams būtų skiriami papildomi 2 mln. litų, Specialiųjų tyrimų tarnybai – 1,2 mln. litų, o Viešojo saugumo tarnybai – 600 tūkst. litų, kurių reikia naujojo suskystintų gamtinių dujų terminalo apsaugai.

Pagal politinių partijų susitarimą, Lietuvos kariuomenės biudžetas kitąmet turėtų būti 1,5 mlrd. litų.

Laukia Vyriausybės pritarimo

Iš viso mūsų valstybės saugumą užtikrinančioms tarnyboms kitąmet turėtų būti skiriama papildomi 16 mln. litų.

Seimo narių parengtame siūlyme numatyta, kad šios lėšos būtų gaunamos perskirstant valstybės investicijų programą.

„Iš tų didelių sumų, kurios buvo mums pateiktos, bandėme išrinkti pačius reikalingiausius finansavimo projektus, kad papildoma suma nebūtų nerealiai didelė“, – sakė A. Paulauskas.

Jis teigė, kad sumos „nėra nukabintos iš lubų“ – pinigų, kuriuos siūloma skirti papildomai, prašė pačios tarnybos.

„Pirmąjį biudžeto variantą mes jau apsvarstėme komitetuose. Galutinę ir apibendrintą išvadą teiks Biudžeto ir finansų komitetas. Kaip suprantu, jie palaikė mūsų siūlymus.

Tada 2015 metų biudžeto projektas su mūsų siūlymais bus grąžintas Vyriausybei, jie turėtų pataisyti ir vėl grąžinti Seimui. Manau, kad tai truks kelias savaites“, – aiškino NSGK vadovas A. Paulauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi