Lietuvoje

2014.11.13 11:56

Mokyklose ir darželiuose – įspėjamasis streikas

Odeta Vasiliauskaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2014.11.13 11:56

Ketvirtadienį 100 Lietuvos mokyklų vyks įspėjamasis streikas, prie jo prisidedantys mokytojai neves pirmų dviejų pamokų, o darželių auklėtojai iš ryto dvi valandas nepriims vaikų. Streiką pedagogai rengia reikalaudami atkurti mokinio krepšelio dydį į prieškrizinį lygį, taip pat reikalaujama ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams. Premjeras pedagogams siūlo dialogo kelią.

Ketvirtadienį 100 Lietuvos mokyklų vyks įspėjamasis streikas, prie jo prisidedantys mokytojai neves pirmų dviejų pamokų, o darželių auklėtojai iš ryto dvi valandas nepriims vaikų. Streiką pedagogai rengia reikalaudami atkurti mokinio krepšelio dydį į prieškrizinį lygį, taip pat reikalaujama ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams. Premjeras pedagogams siūlo dialogo kelią.

Tarp keliamų reikalavimų – ir raginimai mažinti darželių grupes bei klases mokyklose.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis sako, kad streikas neteisėtas, o visų reikalavimų įvykdyti neįmanoma dėl riboto biudžeto.

Premjeras apie mokytojų streiką: čia yra daug politikos

Premjeras Algirdas Butkevičius streikuojantiems pedagogams sako siūlantis dialogo kelią, o juos pačius tvirtina esant įtrauktus į politikavimą.

Premjeras pažymi, kad papildomų 500 mln. litų švietimui biudžete nėra, tad pedagogų keliami reikalavimai įvykdyti gali būti tik ilgalaikėje perspektyvoje.

„Aš visada matau kelią įtampos nuėmimui – tai dialogo kelias. Man pačiam teko susitikti su švietimo ministru ir profsąjungų lyderiais. Tame dialoge, kuris, manau, vyko gana draugiškoj aplinkoj, aišku, iš pradžių buvo keliami jų reikalavimai, bet kada mes tuos jų reikalavimus pradėjom aptarinėti ir numatėm ilgalaikę perspektyvą, kaip juos būtų galima gyvendint, bet ne iš karto“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė A.Butkevičius.

Tokioje situacijoje, pasak A.Butkevičiaus, mokytojų veiksmai vertinti kaip politikavimas. „Ar galima 500 milijonų iš karto skirti švietimo sistemai? Ar galima iš karto padidinti krepšelį (kiek reikalaujama – red.)? Čia yra daug politikos, ir yra kai kurie (streikus inicijuojantys “ red.) žmonės, kurie dirba su opozicinėmis politinėmis partijomis, ir, manau, to nereikėtų daryti. Aš manau, kai kurie žmonės įtraukiami į tai, mokytojai yra inteligentai ir tikrai neturėtų pasiduoti tokiems dalykams“, – kalbėjo premjeras.

Streikuojantys pedagogai sako, kad švietimui stokojant pinigų kenčia vaikai

Ketvirtadienį surengto įspėjamojo pedagogų streiko dalyviai sako, kad dėl mažo švietimo finansavimo kenčia ne tik jie, bet ir vaikai.

Prie streiko Vilniuje prisidėjo bent 11 ugdymo įstaigų pedagogai, tarp jų – dauguma Vilniaus Simono Daukanto progimnazijos mokytojų, kurie apsisprendimą streikuoti grindė tiek savo patiriamais finansiniais sunkumais, tiek menkesnėmis galimybėmis tinkamai ugdyti mokyklą lankančius vaikus.

„Man asmeniškai skaudu tai, kad mano abu tėvai yra pensininkai, ir jie man, mokytojai, dar padeda – tai atsiprašau, koks čia gyvenimas, jie dirbo dirbo, pasitaupė, aš laiką skiriu kitų vaikams, o pinigų pačiai neužtenka“, – aiškino penktoką vaiką pati auginanti istorijos mokytoja Aušra Dringelienė.

„Mes tikrai kiek įdedame darbo, aš pati dirbu 17 metų mokykloje, mokytojas turi būti ne tik dalykininkas, bet jis tuo pačiu ir draugas, ir aktorius, ir psichologas, ir auklė, tai mums už tai tikrai neatlygina alga. Aš tikrai kartais jaučiuosi labai blogai“, – BNS dėstė šiemet į profesinę sąjungą įstojusi pedagogė.

Progimnazijos pedagogų profsąjungai vadovaujanti fizikos mokytoja Liuda Ščensnovičienė žurnalistams sakė, kad reikia susirūpinti mažėjančiomis vaikų užimtumo galimybėmis.

„Visa švietimo sistema kenčia nuo to, kad yra apkarpytas finansavimas, ir mes negalime vykdyti kai kurių ugdymo procesų. O jeigu būtų grąžintas finansavimas, tai ir mūsų mokykla su visom kitom mokyklom gyventų lengviau ir geriau, galėtume užtikrinti geresnį ugdymo procesą“, – įsitikinusi ji.

Mokytojams streikuojant šio progimnazijos mokiniams vietoj pamokų vyko įvairūs popamokiniai užsiėmimai: tolerancijos diena, karjeros ugdymas, prevencinė veikla.

Pasak L.Ščensnovičienės, iš 82 progimnazijos mokytojų prie streiko prisijungė 52.

Tuo metu Vilniaus lopšelyje – darželyje „Pipiras“ streikavo 14 auklėtojų iš 22.

„Su ypatingais sunkumais nesusidūrėme, tačiau jeigu reikėtų taip visą dieną dirbti, o ne dvi valandas, tuomet būtų tikrai sunku“, – teigė lopšelio – darželio „Pipiras“ profesinės organizacijos pirmininkė Irena Peciukonienė.

Jos teigimu, darželis apie streiką iš anksto perspėjo vaikų tėvus, tad kai kurie iš jų per pirmąsias dvi darželio darbo valandas vaikų neatvedė apskritai. Pasak „Pipiro“ profesinės organizacijos pirmininkės, darželio darbuotojai iš vaikų tėvų susilaukė supratimo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.