Lietuvoje

2012.11.16 16:24

Prisaikdinti 135 naujojo Seimo nariai

Penktadienį vidurdienį į pirmą posėdį susirinko naujasis Seimas, išrinktas praėjusį mėnesį vykusiuose rinkimuose. Iki 16 valandos buvo baigta naujųjų parlamentarų prisaikdinimo ceremonija. Priesaikas priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Penktadienį vidurdienį į pirmą posėdį susirinko naujasis Seimas, išrinktas praėjusį mėnesį vykusiuose rinkimuose.

 Iki 16 valandos buvo baigta naujųjų parlamentarų prisaikdinimo ceremonija. Priesaikas priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Patvirtinta, kad į parlamentą buvo išrinkti 139 tautos atstovai, nes dviejose apygardose, Zarasų-Visagino bei Biržų-Kupiškio, rinkimų rezultatai buvo pripažinti negaliojančiais. Čia rinkimai įvyks kitų metų kovo 3 dieną.

Tačiau į pirmąjį posėdį atvyko ne visi išrinktieji Seimo nariai. Kai kurie jų dar net nėra oficialiai patvirtinti išrinktaisiais parlamentarais. Pavyzdžiui, vietoje Seimo nario mandato atsisakiusio Lenkų rinkimų akcijos lyderio Valdemaro Tomaševskio į parlamentą patenkanti Irina Rozova dar turi būti patvirtinta Vyriausiosios rinkimų komisijos. Tai kol kas nepadaryta. Be to, I. Rozova penktadienio rytą pateko į nedidelę autoavariją, todėl jos prisaikdinimas Seimo nare įvyks kitą arba dar kitą savaitę.

Iš viso penktadienį prisiekė 135 Seimo nariai. Likusieji 4 prisieks vėliau.

Priesaikos procedūra, užtrukusi apie tris valandas, buvo sklandi. Tik pora parlamentarų skaitydami priesaikos tekstą suklupo, todėl skaitė iš naujo.

Šeši Seimo nariai, tarp jų Vytenis Andriukaitis, Marija Aušrinė Pavilionienė ir Larisa Dmitrijeva, skaitydami priesaiką neištarė paskutiniojo jos sakinio „Tepadeda man Dievas!“.

Prasidėjus pirmajam posėdžiui nutrūko ligšiolinių Seimo narių įgaliojimai, o po priesaikos juos įgijo naujieji parlamentarai.

Pirmajam posėdžiui, kol bus išrinktas naujojo Seimo pirmininkas, pirmininkauja vyriausia pagal amžių parlamente konservatorė Vida Marija Čigriejienė.

„Būdama garsiausio Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos giminaitė ir krikšto duktė galiu pasakyti, kad esame viena seniausių Europos tautų, turime gilias parlamentarizmo tradicijas. Pasisemkime iš Lietuvos turtingos istorijos patirties ir stiprybės. Nuoširdžiai tikiu, kad naujasis Seimas pradės naują Lietuvos atgimimo laikotarpį. Dirkime Lietuvos naudai ir jos žmonių gerybei“, – kalbėjo V. M. Čigriejienė savo sveikinimo kalboje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Seimą neatvyko – ji nusprendė parlamentarus pasveikinti sveikinimo laišku. „Sveikinu jus, Lietuvos žmonių valia išrinktus į septintąjį atkurtos valstybės Seimą. Linkiu niekada nepamiršti priesaikos žodžių, ypač kai susidursite su dvejonėmis, kokį sprendimą pasirinkti. Nuo šio momento jūs tampate visos Tautos atstovais. Laisvi, lygūs ir teisingi visiems. Tai nelengva, tačiau tikiu, kad įsipareigojate sąmoningai ir atsakingai“, – sakoma šalies vadovės sveikinimo laiške, kurį perskaitė posėdžiui pirmininkaujanti V. M. Čigriejienė.

Prezidentė parlamentarus pakvietė konstruktyviam ir bendram darbui. Pasak šalies vadovės, žmonės, verslas, investuotojai laukia atsakingų sprendimų, nuo kurių priklausys, kaip gyvensime ateityje. Artimiausias išbandymas – 2013 metų biudžetas.

Vadovaudamasi Konstitucija valstybės vadovė netrukus naujam Seimui teiks premjero kandidatūrą. D. Grybauskaitė pabrėžė, kad naujai Vyriausybei kels ne tik kompetencijos, bet ir skaidrumo, sąžiningumo bei savarankiškumo reikalavimus.

Prezidentė paragino naująjį Seimą nesiblaškyti ir laikytis jau pasirinktos krypties: „Turime nueiti iki galo: gebėti užtikrinti tęstinumą finansų stabilumo, energetikos, kovos su korupcija srityse.“

Valstybės vadovė sveikinimo laiške parlamentarams palinkėjo susitelkimo naujiems ir tęstiniams darbams.

Pirmajame Seimo posėdyje dalyvavo kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, premjeras Andrius Kubilius ir kiti Vyriausybės nariai, įvairių institucijų vadovai, Nepriklausomybės atkūrimo Akto signatarai, aukščiausiųjų teismų teisėjai, Lietuvoje akredituoti ambasadoriai, Katalikų bažnyčios hierarchai ir kitų konfesijų atstovai, savivaldybių merai, aukštųjų mokyklų rektoriai.