Lietuvoje

2019.03.10 14:00

Dalia Grybauskaitė: vienas svarbiausių Seimo darbų – vaiko teisių apsaugos įstatymas

BNS2019.03.10 14:00

Vienu svarbiausiu Seimo darbų kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė įvardija vaiko teisių apsaugos įstatymą, taip pat – kovą su korupcija stiprinančius įstatymų projektus.

„Sveikinu su pavasariu ir nauja Seimo sesija – paskutine mūsų bendro darbo sesija. Tikiuosi, ji bus darbinga, nepaisant, kad jos metu ne kartą eisime prie rinkiminių urnų, o rinkimų agitacija skambės dažniau nei Seimo gongas, skelbiantis apie priimtus įstatymus“, – sako D. Grybauskaitė besikreipdama į sekmadienį pavasario sesiją pradedančius parlamentarus.

Jos sveikinimą parlamentui sekmadienį išplatino prezidentūra.

D. Grybauskaitės antroji kadencija baigiasi šių metų liepą. Gegužę vyks prezidento ir Europos Parlamento rinkimai.

„Vienas svarbiausių laukiančių darbų – vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Mūsų šalies vaikų gerovė ir saugumas turi išlikti aukščiausiu prioritetu“, – sveikinime pabrėžia prezidentė.

Anot jos, socialiai saugūs turi jaustis ir viešojo sektoriaus darbuotojai, „kurių atlyginimų klausimai turi būti sprendžiami sistemiškai, o ne spaudžiant streikuotojams gatvėje“.

Kovai su korupcija, D. Grybauskaitės teigimu, reikia ne lozungų, o efektyvių priemonių.

„Todėl diskusijos dėl civilinio turto konfiskavimo, lobizmo, interesų deklaravimo tobulinimo turi nepamesti svarbiausio tikslo – skaidrios, teisingos, pažangios, patikimos valstybės kūrimo“, – teigia šalies vadovė.

Ji sako per abi kadencijas inicijavusi 134 įvairius įstatymų projektus, šios kadencijos Seimui pateikusi 43 įstatymų projektus. 

„(...) Didžioji dauguma priimti, tikiuosi pritarimo sulauks ir likusieji: dėl Teismų sistemos tobulinimo, konkurencijos stiprinimo ir antstolių kontrolės. Tikiuosi jūsų pritarimo ir dėl naujai teikiamų projektų, siūlančių atverti valstybės duomenis, skelbti daugiau atrankų priimant dirbti į viešąjį sektorių, skaidrinti viešųjų pirkimų komisijų darbą“, – sako prezidentė.

Kadenciją baigianti šalies vadovė dėkojo parlamentarams už bendrą darbą: „Iššūkių turėjome ir turėsime visada – svarbiausia, kad jų akivaizdoje išliktume ištikimi sąžinei, demokratijai ir teisės viršenybei“.

S. Skvernelis: vienas prioritetų – projektai susiję su „Brexitu“

Premjeras Saulius Skvernelis sekmadienį Seimo posėdyje sakė, kad vyriausybė pavasario sesijoje yra pasiūliusi svarstyti 128 įstatymų projektus, kurių daugiau nei pusė jau yra pateikti.

Tarp svarbiausių projektų vyriausybės vadovas minėjo stiprinančius kovos su korupcija priemones, įstatymų pataisas, kuriomis būtų siekiama didinti konkurenciją ir mažinti kainas, taip pat išskyrė įstatymų paketą, susijusį su „Brexitu“.

„Pavasario sesijoje bus pateikti vyriausybės siūlymai, kurie atsirado po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo išvadų – tai Lobistinės veiklos, partijų kampanijų finansavimo ir kontrolės bei Turto civilinio konfiskavimo įstatymai. Matėme, kaip didelės ir svarbios valstybės institucijos gali būti pajungtos ne darbui tėvynės labui, o nedidelių, bet įtakingų interesų grupių aptarnavimui. Ši situacija turi keistis“, – kalbėjo premjeras.

„Visi žinome, matome, kokia yra situacija, net ir šioje Seimo salėje yra Seimo narių, kurie mynė ar mina spectarnybų slenksčius. (...) Tačiau Seimas ne kartą parodė, kad tie įstatymai, kuriais griežtinama atsakomybė už korupcinius nusikaltimus, gali būti vieningas“, – pridūrė S. Skvernelis.

Jis sakė besitikįs parlamentarų paramos ir vyriausybės žadamam pateikti įstatymų paketui, kuriuo siekiama stiprinti Konkurencijos tarybą ir Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, taip pat – ministrų kabineto siūlymus dėl kainų mažinimo. 

„Artimiausiu metu bus pateiktas Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pakeitimo projektas, kuris leis tėvams, auginantiems vaikus iki 6 metų amžiaus gauti papildomą nuolaidą perkant maisto produktus“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Vyriausybė taip pat pavasario sesijoje pateiks septynis su „Brexitu“ susijusius įstatymų paketus.

Pasak premjero, Jungtinėje karalystėje gyvenantys ir dirbantys tautiečiai „turi gauti aiškius atsakymus į labai konkrečius klausimus – tai socialinio, sveikatos draudimo, profesinės kvalifikacijos pripažinimo ir kiti klausimai“

V. Pranckietis ragino svarstyti komitetuose „užsigulėjusius“ projektus

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis vylėsi, kad nepaisant dviejų referendumų ir dvejų artėjančių rinkimų, vyksiančių gegužę, šioje sesijoje Seimas dirbs konstruktyviai.

Seimo vadovas ragino parlamentarus šioje sesijoje imtis svarstyti komitetuose „užsigulėjusius“ įstatymų projektus.

Vienas tokių – Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymas.

„Tapkime tuo Seimu, kuris pagaliau, po 15 metų, įgyvendins Konstitucinio Teismo nutarimą dėl šio reglamentavimo būtinybės. Esame žmonės tarp žmonių – pateisinkime tai“, – pažymėjo V. Pranckietis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt