Lietuvoje

2012.11.16 13:03

Išeinanti kariauna ieško veiklos

Nuo valdžios olimpo netrukus nužengsiantis ministrų kabinetas paskui save išsives ir gausų būrį pagalbininkų. Postų neteks daugiau kaip 100 politinio pasitikėjimo tarnautojų. Tačiau naujuoju premjeru veikiausiai tapsiantis Algirdas Butkevičius tikina, kad bent keliems jų nusišypsos laimė talkinti būsimai Vyriausybei.  

Nuo valdžios olimpo netrukus nužengsiantis ministrų kabinetas paskui save išsives ir gausų būrį pagalbininkų. Postų neteks daugiau kaip 100 politinio pasitikėjimo tarnautojų. Tačiau naujuoju premjeru veikiausiai tapsiantis Algirdas Butkevičius tikina, kad bent keliems jų nusišypsos laimė talkinti būsimai Vyriausybei.

Ministro pirmininko tarnyboje (MPT) ir ministerijose šiuo metu tebepluša 108 politinio pasitikėjimo tarnautojai. Kartu su darbus baigsiančios Vyriausybės nariais iš postų teks trauktis ir ištikimiausiems premjero Andriaus Kubiliaus bei ministrų patikėtiniams. Apie savo ateities planus šie pagalbininkai kol kas kalba nenoriai, tačiau dalis jų žada toliau šlietis partijų pašonėje, o valdžios struktūrose sukaupta patirtimi ir žiniomis dalytis su studentais.

Dviprasmiškos nuotaikos

MPT paskutines darbo dienas skaičiuoja 18 politinio pasitikėjimo tarnautojų - ministro pirmininko kanclerio pirmoji pavaduotoja, premjero sekretoriato vadovė, dviejų departamentų direktoriai, 11 premjero patarėjų, du padėjėjai ir atstovė spaudai. Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis Vyriausybės rūmus paliko jau anksčiau, kai pradėjo dirbti Lietuvos ambasadoriumi Vokietijoje. Švietimo klausimais premjerui patarinėjęs Liutauras Kazlavickas parlamento rinkimuose iškovojo Seimo nario mandatą. Tačiau kitiems dar tik tenka ieškotis naujos veiklos.

„Planuoju vesti mokymus valstybės tarnautojams, nes turiu 13 metų patirtį valstybės tarnyboje. Turiu socialinių mokslų daktaro laipsnį ir 12 metų pedagoginio darbo stažą, tad dėstysiu ir universitete“, – LŽ sakė premjero patarėjas Gintaras Kalinauskas.

Energetikos klausimais premjerui patarinėjęs Kęstutis Škiudas prisipažino, kad dar su keliais komandos nariais veikiausiai dirbs naujajame Seime Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių pagalbininkais. „Andrių Kubilių pažįstu nuo 1992 metų, kai po rinkimų jis pirmą kartą buvo išrinktas Seimo nariu. Rinkimus tuomet buvo laimėję persitvarkę komunistai, būta daug baimės, kad gali būti keičiama politinė kryptis. Panaši grėsmė yra ir dabar, ypač dėl energetikos ir finansų politikos“, – LŽ sakė K. Škiudas.

Jis neslėpė, kad nuotaikos paliekant MPT - dviprasmiškos. "Bus smagu prisiminti darbus, kuriuos A.Kubiliaus vadovaujamai Vyriausybei pavyko nuveikti tiek konkrečiai energetikos ūkyje įgyvendinant strateginius projektus, tiek plačiąja prasme Lietuvos energetinės nepriklausomybės srityje. Kartu kyla ir didelis nerimas, ar nebus sugriauti mūsų laimėjimai, ar nebus stabdomi projektai", - pažymėjo premjero patarėjas.

Patirtį perduos studentams

Ūkio, Krašto apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Vidaus reikalų ministerijose viceministrų, ministrų patarėjų ir padėjėjų postų neteks po 8 politinio pasitikėjimo tarnautojus. „Kol kas visi viceministrai dirba, klausimas dėl jų ateities dar ankstyvas. Kai bus suformuota aiški naujoji koalicija, tuomet ir bus sprendžiama“, – LŽ teigė krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės patarėja viešiesiems ryšiams Ugnė Naujokaitytė.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Dalius Bitaitis savo ateities planų neslėpė. „Iki ateidamas į ministeriją vadovavau socialinės globos įstaigai. Dabar abejoju, ar norėčiau grįžti į ankstesnes pareigas, nes norisi, kad ministerijoje įgyta patirtis, įdėtas darbas nenueitų veltui. Tikiuosi rasti kur pritaikyti savo žinias nesitraukdamas iš socialinės apsaugos srities“, – vylėsi jis. D.Bitaitis taip pat prasitarė, kad sukaupta patirtimi planuoja pasidalyti su studentais, nes yra sulaukęs siūlymo dėstyti viename universitetų.

Kaita - į naudą

Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo ministerijose kėdes užleis 5 viceministrai ir 9 ministrų patarėjai. „Sėkmingai dirbau nevyriausybiniame švietimo sektoriuje ir toliau ruošiuosi jame dirbti. Kuo buvau, tuo vėl tapsiu, tik negrįšiu į biudžetinę įstaigą“, – LŽ tikino švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys. Paliekant ministeriją jam širdies neskaudės. „Kuo daugiau rotacijos būtų įvairiuose vadovaujamo personalo sluoksniuose, tuo geresnių rezultatų pasiektume“, – įsitikinęs viceministras.

Užsienio reikalų ministerijoje šiuo metu dirba 4 ministro patarėjai ir 2 viceministrai. Pastarieji iki paskyrimo į šias pareigas buvo karjeros diplomatai, todėl turės galimybę vėl sugrįžti į diplomatinę tarnybą. Keičiantis žemės ūkio, teisingumo, kultūros ir aplinkos ministrams su postais kiekvienoje šių ministerijų atsisveikins po 6 politinio pasitikėjimo tarnautojus. Susisiekimo ir Energetikos ministerijose dabar turimų pareigų neteks po 5 tarnautojus.

Liks kompetentingiausi

Naujajam ministrų kabinetui vadovauti pasiryžęs socialdemokratų lyderis A.Butkevičius patikino, kad didelių permainų ministerijose dar neplanuoja, o politinio pasitikėjimo tarnautojų kaitą esą reglamentuoja įstatymas. „Pagal įstatymą politinio pasitikėjimo tarnautojai nuo tos pačios dienos (Vyriausybei baigus darbus – aut.) netenka įgaliojimų, bet jeigu yra kompetentingų žmonių, bus žiūrima individualiai“, – LŽ tikino jis.

A. Butkevičiaus teigimu, Finansų ministerijoje (FM) kai kurie dabartiniai viceministrai dirba jau ne pirmą kadenciją, todėl tikėtina, kad dalis jų liks. FM šiuo metu turi mažiausiai politinio pasitikėjimo tarnautojų – tris viceministrus ir ministrės patarėją. Nors valdžia ir keitėsi, dabartinis viceministras Edmundas Žilevičius šias pareigas eina kelias kadencijas, o ministerijoje jis jau dirba daugiau nei tris dešimtmečius. „Priklausys nuo to, ar norės, kad pasilikčiau“, – teigė E. Žilevičius LŽ, paklaustas, ar tikisi toliau likti FM.