Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.16 15:39

V. Adamkus: prezidentė neranda jėgų peržengti nesusikalbėjimo slenksčio

Prezidentė Dalia Grybauskaitė naujos kadencijos Seimą sveikina skambiu antausiu, kurį skiria ne tik parlamentui, bet ir jį išrinkusiems piliečiams. Ji nedalyvaus pirmajame Seimo posėdyje. Prezidentė naujosios kadencijos parlamentarus pasveikins tik laišku, kurį jie patys turės sau perskaityti, rašo „Lietuvos rytas“.  

Prezidentė Dalia Grybauskaitė naujos kadencijos Seimą sveikina skambiu antausiu, kurį skiria ne tik parlamentui, bet ir jį išrinkusiems piliečiams. Ji nedalyvaus pirmajame Seimo posėdyje. Prezidentė naujosios kadencijos parlamentarus pasveikins tik laišku, kurį jie patys turės sau perskaityti, rašo „Lietuvos rytas“.

„Nesu nustebintas, kad prezidentė neatvyksta sveikinti naujo Seimo. Priešingai, nustebčiau, jeigu ji penktadienį pasirodytų Seime“, – pareiškė kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, vakar „Lietuvos ryto“ paklaustas, kaip vertina D. Grybauskaitės sprendimą nedalyvauti pirmajame naujai išrinkto Lietuvos parlamento posėdyje.

Buvęs šalies vadovas prisiminė, kad per dvi jo kadencijas jam nė karto net nešmėkštelėjo mintis, kad būtų galima neatvykti pasveikinti ir palinkėti sėkmės darbą pradedantiems parlamentarams: „Tai ne tik parlamentarizmo tradicija, bet ir moralinė prezidento pareiga.“

V. Adamkus nenorėjo svarstyti, kodėl D.Grybauskaitė laužo prezidentų tradiciją sveikinti darbą pradedantį Seimą. Vis dėlto jis prasitarė, kad galbūt tokius dabartinės šalies vadovės sprendimus lemia jos psichologinės problemos.

„Po šių Seimo rinkimų prezidentė smarkiai susikirto su juos laimėjusiomis partijomis ir dabar neranda jėgų peržengti šio nesusikalbėjimo slenksčio.

Manau, didelio nuostolio nei tautai, nei valstybei nebus, jei ji nepasirodys Seime.

Bet tai dar labiau įtemps prezidentės ir naujojo Seimo santykius, nes tautos išrinktiesiems išliks kartėlis, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje jų neatvyko pasveikinti prezidentas”, – kalbėjo buvęs šalies vadovas.

Beje, V. Adamkus gavo kvietimą atvykti į pirmąjį naujojo Seimo posėdį ir sakė su džiaugsmu pasveikinsiąs parlamentarus.

Nemaloniai nustebino

D. Grybauskaitės sprendimas neatvykti į pirmąjį naujojo Seimą posėdį nemaloniai nustebino ir jam pirmininkausiančią vyriausią parlamentarę 76 metų Vidą Mariją Čigriejienę.

„Negaliu komentuoti prezidentės sprendimų, nes ji – aukščiausia valdžia, bet manau, kad šalies vadovei derėtų būti Seime.

Kiek prisimenu ankstesnius tokius posėdžius, valstybės vadovai juose dalyvaudavo”, – kalbėjo V.M.Čigriejienė.

Parlamentarė, kuriai teks perskaityti D.Grybauskaitės laišką, svarstė, kad nedalyvauti pirmajame naujojo Seimo posėdyje prezidentę greičiausiai verčia labai rimtos priežastys.

Turės ir taip ką veikti

„Prezidentė tiesiog pasirinko tokią sveikinimo formą. Toks jos sprendimas, ir tiek”, – taip vakar D. Grybauskaitės išpuolį prieš tautos išrinktuosius „Lietuvos rytui” komentavo jos patarėja Daiva Ulbinaitė.

Priminus, jog prezidentės pirmtakai taip nesielgdavo, patarėja atsakė negalinti apie tai diskutuoti ir pakartojo, jog taip nusprendė pati šalies vadovė.

„Kiti prezidentai, pavyzdžiui, nesveikindavo Seimo prieš kiekvieną sesiją, o prezidentė tai darė”, – vakar dėstė D. Ulbinaitė.

Kitas Prezidentūros paaiškinimas – šalies vadovė tuo metu bus pernelyg užsiėmusi, kad galėtų dalyvauti pirmajame naujos kadencijos Seimo posėdyje. Tačiau ką konkrečiai tuo metu veiks D.Grybauskaitė, jos atstovė negalėjo pasakyti.

Be to, vakar – bent jau iki vakaro – šios informacijos nebuvo galima rasti ir oficialiojoje Prezidentūros interneto svetainėje.

„Daug visko bus – ir teisėjų priesaikos, ir kita. Dabar neturiu po akimis darbotvarkės, tad tiksliai negaliu pasakyti. Be to, žinote, yra ir oficiali, ir neoficiali darbotvarkės“, – kalbėjo D. Ulbinaitė.

Tikisi tik žodžių, o ne smūgių

Tačiau valdančiąja dauguma pasiryžusiems tapti politikams vakar, žinoma, labiausiai rūpėjo, ar prezidentės atsisakymas dalyvauti parlamento posėdyje reiškia, kad net ir susirinkus naujajam Seimui ji laikysis kategoriškos savo pozicijos.

Šiomis dienomis Prezidentūra net viešai aiškino, kad dar per anksti skelbti, ar šalies vadovė skirs naujuoju premjeru rinkimus laimėjusių socialdemokratų lyderį Algirdą Butkevičių, kuris turės suformuoti Vyriausybę.

Be to, su šiuo politiku šalies vadovė ilgai net nesikalbėjo po to, kai su juo trumpai susitiko spalio 29-osios rytą po antrojo rinkimų turo.

Tiesa, „Lietuvos ryto“ šaltinių socialdemokratų stovykloje teigimu, A. Butkevičius neseniai asmeniškai bendravo su šalies vadove, tačiau šie kontaktai nebuvę itin rezultatyvūs.

Kairieji spėja, kad šalies vadovė vis dėlto paskelbs dar vieną viešą pareiškimą, kuriame greičiausiai vėl pakartos, jog Darbo partijos valdžioje negali būti.

Tačiau kartu socialdemokratai tikisi, kad prezidentės žodžiai taip ir liks tik žodžiais ir ji skirs premjeru A. Butkevičių, kuriam leis bandyti sudaryti naują ministrų kabinetą.

Tiesa, D. Grybauskaitės rankose yra galingas ginklas – Specialiųjų tyrimų tarnyba, kuri turės patikrinti visus kandidatus į ministrų ir viceministrų postus.

Neatmestina, kad ši tarnyba dirbs kaip niekada uoliai – ypač perkratydama kai kurių partijų atstovus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi